
Маслото от кардамон увеличава растежа
на косата, а шафрановите нишки
намаляват бръчките
Богата на вкусове и аромати, индийската кухня е една от най-разнообразните в света. Тя е добре позната с многото подправки, които присъстват във всяко ястие. Но голяма част от тях могат да бъдат използвани и за домашната ни козметика.
Една от най-скъпите подправки в света, която прави вкуса на ястията неустоим, е шафранът. Но колкото и да е разпространен в кулинарията, той има и много ползи за здравето на кожата заради своето антибактериално действие. Ако страдате от различни кожни проблеми, възпаления, инфекции, секреция на себум, добавете тази ценна подправка към домашната си козметика. Шафранът е богат на антиоксиданти, като така действа срещу появата на бръчки.
Съществуват две лесни и бързи рецепти за домашно приготвени маски за лице, които ще помогнат в борбата с акнето и възпаленията по кожата на лицето. Накиснете 3-4 нишки шафран в една чаена чаша мляко за около 2 часа. След това го изцедете добре. Напоете памучен тампон в млякото и хубаво обтривайте кожата. Оставете да изсъхне и подейства 15 минути. След това изплакнете с топла вода. За по-бърз ефект повтаряйте тази процедура сутрин и вечер за около седмица - две.
Другата рецепта е към 2-3 нишки шафран и 2 супени лъжици прясно мляко да добавите 1 чаена лъжица прах от сандалово дърво. Смесете съставките в купа и ги разбъркайте до получаването на хомогенна смес. Нанесете маската равномерно по кожата и я оставете да подейства около 20 минути. След това измийте. Хубаво е да правите тази процедура 3-4 пъти седмично.
Антибактериалните свойства на шафрана намаляват образуването на пъпки по кожата, затова разбъркайте малко шафран с вода или гел от алое вера. Мажете почистеното лице и изчакайте да подейства за 15 минути. След това измийте с топла вода.
За да върнете свежестта на кожата, може да смесите 2-3 нишки с 2 лъжици мед. Нанесете на лицето и оставете за няколко минути. Тази комбинация ще омекоти, ще хидратира и ще премахне уморения вид на кожата.
Ако пък искате да се отървете от нежеланите пигментни петна, смесете няколко нишки шафран с 3 с.л. кисело мляко. Всяка вечер преди лягане нанасяйте сместа върху лицето. Това ще я предпази и от появата на зачервявания и раздразнение, защото подправката има противовъзпалително действие.
В индийската кухня се ползва и кориандърът. Той обаче би бил много полезен и за кожата, защото има антибактериално и антиоксидантно действие. За да успокоите подутите клепачи, може да направите компреси с отвара от него. Смесете 1 с.л. семена и ги кипнете с чаша вода. След половин час прецедете. Напоявайте памучни тампони и слагайте върху уморените очи вечерно време за 15-20 минути.
Детоксикиращ ефект има и домашно приготвената маска от смлени в блендера семена, овесено брашно и половин краставица. Добавете към кашата малко прясно мляко, за да получите не много рядка смес. Нанасяйте получената маска с кръгови движения и след 15 минути отмивайте. А ако имате проблем с черните точки, кориандърът също ще помогне. Може да смелите шепа листа кориандър и половин чаена чаша овесени ядки. Разбъркайте с белтъка. Хубаво е да слагате тази маска два пъти седмично, като масажирате хубаво при нанасянето и измиването.
Друга екзотична подправка, която се ползва в много индийски ястия, е кардамонът. Ползите са наистина многобройни, като се употребява не само в кулинарията, а и в медицината и козметиката. От кардамон се получава етерично масло по метода на парната дестилация. То има благоприятно действие върху косата и кожата. Неговите антибактериални и антиоксидантни свойства помагат при кожни инфекции на главата, почистват скалпа от замърсявания и така се намалява косопадът. А различните съставки в маслото подхранват космения фоликул.
Може да смесите няколко капки етерично масло от кардамон в шампоана. Това ще помогне при всяко измиване на косата да хидратирате скалпа и да подпомогнете растежа и здравината на косата. Ако имате пърхот и сърбеж, може директно да слагате няколко капки върху главата и да обтривате добре.