
Приятели и колеги изпълниха изложбената зала на откриването на новата изложба на Вежди Рашидов. Този път обаче не с негови произведения, а с живопис, дело на фламандски художници.
"Реших да покажа една моя страст. От младо момче започнах да колекционирам произведения, но не каквото ми попадне, а каквото е добро. Като професионалист за мен е много важно да е качествено едно произведение. И понеже всички събират стари български майстори, аз реших да бъда малко по-различен и започнах да събирам западноевропейски. Аз винаги съм бягал от суетата, но реших да покажа на приятелите си реставрирано, спасено, подредено изкуство. Една част от тях човек ги намира в лошо, окаяно състояние, разкъсани, но когато е добра живосписта, си струва да инвестираш в реставрация и хубави рамки и да му вдъхнеш втори живот. Това е една мъничка част от голямата ми изложба", разказа пред "24 часа" председателят на НС и художник Вежди Рашидов.
В изложбата са включени около 30 реставрирани картини. А цялата колекция на Рашидов възлиза на около 400.
На откриването присъстваха негови приятели и колеги както от арт средите, така и от политици с различни цветове. Сред тях бяха Георги Свиленски и Иван Ченчев от БСП, Тома Биков и колегата му художник Красен Кралев, заместничката на Рашидов в парламента Надежда Самарджиева. Изложбата уважиха и президентът Георги Първанов и проф. Николай Овчаров.
В последните години се явяват, макар и малко колекционери, които застават с лицето си и показват това, което с изумителна страст събират. Още по-любопитен в феноменът вежди Рашков, защото той сам е художник. Художник да колекционира художници е екзотика предвид егоистичната природа на всеки един творец. Това, което Вежди Рашидов ни показва със събирачеството си и колекцията, която трупа от вече наистина много години от западноевропейска живопис за българския контекст, особено от 17-18-19 век, която ни е чужда. Ние нямаме такава голяма сбирка в Националната художествена галерия в отдела за чуждестранно изкуство, обясни изкуствоведът Пламен Петров. Според него най-ценното в колекцията е любовта на художника Рашидов и му пожела скоро тя да бъде осветена и публикувана.
Има един гъдел, който не всички могат да го усетят. Гъделът да видиш как едно бижу се скапва в боклука, намериш го, реставрираш го, почваш да търсиш удобната рамка, виждаш го в един прекрасен вид. Да даваш втори живот на една картина - няма такава радост, каза Рашидов. И посъветва: винаги във всеки боклук има диамант. Никога не пренебрегвайте боклука - най-хубавото място.
Многото дошли на откриването трудно се събираха в изложбената зала, някои дори надничаха през вратата. Затова Рашидов подкани всички да се съберат, за да не стои никой на студено навън. И се пошегува, тъй като поводът за изложбата е рождения му ден: в този студ декември, отвратителен месец за раждане, как ли го е направила майка ми и е издържала на този студ.