
1. Умеете ли да работите в определени срокове?
а) Да, даже обикновено гледам да си свърша работата дни преди крайния срок, който са ми дали.
б) По принцип винаги се старая да влизам в сроковете, но понякога се случва и да се забавя с ден-два.
в) Честно казано, не. Проблемът е, че оставям всичко за последния момент и накрая все закъснявам с изпълнението на задачите, които имам.
2. Лесно ли се вписвате в различни групи?
а) Да, и то много бързо. Където и да отида, все успявам да се запозная с някого и да намерим нещо общо.
б) Донякъде, зависи дали хората около мен ще успеят да ме предразположат да се чувствам добре и спокоен/спокойна.
в) Честно казано, много трудно си създавам приятелства и изобщо не успявам да се впиша сред непознати за мен хора.
3. Когато не успявате да се справите с дадена задача, молите ли някого за помощ, или докрая се опитвате сами да я разрешите?
а) Веднага щом осъзная, че няма да успея да се справя с някакъв проблем, моля някого да ми помогне.
б) Ще се постарая първо сам/а да се справя с проблема, но ако не успея, ще помоля някого за помощ.
в) До последно сам/а ще се опитам да разреша възникналия проблем. Не обичам да разчитам на някой друг, независимо за какво става въпрос.
4. Лесно ли се доверявате на хората около вас?
а) Да, даже прекалено много се доверявам на хората, без значение дали са ми близки, или само познати.
б) Трябва ми известно време, за да разбера дали мога да се доверя на даден човек.
в) Изобщо не, само на най-близките мога да се доверя, и то не за всичко. Старая се да разчитам само на себе си, защото не знам кой ще реши да злоупотреби с доверието ми.
5. Когато се налага да работите в екип, вие как се вписвате в групата?
а) Обикновено организирам целия екип и съм като лидер на групата, следя работата им и давам най-много идеи.
б) Старая се да приключа със задълженията, които имам към общия проект, и от време на време предлагам идеи.
в) Водя си записки и обикновено се налага да върша черната работа или пък да изпълнявам чуждите задачи.
6. Какво ще направите, когато колегите ви са крайно незаинтересовани от проекта, за който се налага да работите заедно, и съответно с нищо не допринасят за осъществяването му?
а) Ще поговоря с тях и ще настоявам да си свършат работата, която имат. Все пак сме екип и не трябва само един човек да прави всичко.
б) Ще се опитам да ги накарам по някакъв начин по-активно да се включат в работата по проекта.
в) Най-вероятно всичко сам/а ще свърша, щом другите няма да го направят. Все пак не искам да ме уволнят, пък и не обичам да влизам в конфликти.
7. Имате страхотни идеи за даден проект, но шефовете ви повече харесват тези на ваш колега. Как ще се почувствате?
а) Със сигурност няма да ми стане приятно, но въпреки това ще се зарадвам, че са оценили работата на мой колега особено ако е заслужено.
б) Ще ме е яд, че не съм се постарал/а повече.
в) Най-вероятно много ще се ядосам, защото в крайна сметка и аз съм се потрудил/а, а никой не ме е оценил както трябва.
8. Умеете ли да приемате критики?
а) Да, не е от най-приятните неща, но все пак критиките са за това да ни покажат какво сме сгрешили и да ни насочат към това върху какво трябва да поработим.
б) Да, но само ако са основателни и добре аргументирани. Иначе, ако някой само се заяжда, изобщо не ги приемам.
в) Не обичам някой да се меси в работата ми особено ако не разбира, и изобщо не обичам някой да ми дава непоискани съвети.
9. Умеете ли да носите отговорност, когато става дума за екипна работа?
а) Да, разбира се. Изпълнявам всички задължения, които имам, и си върша работата пълноценно. Много често се случва и да върша повече неща, отколкото се изисква от мен.
б) Мисля, че да. Старая се най-вече да изпълнявам всички задачи, които ми възлагат.
в) По-скоро не. Често се случва да не мога да изпълня възложените задачи и да се налага да моля някой да ми помага.
Най-много отговори “а”:
Определено вие умеете да работите в екип. Лесно успявате да се сработите с колегите си, умеете да разпределяте задачите поравно и най-важното е, че се разбирате с хората около вас и може да разчитате един на друг. Това е огромен плюс, когато става дума за малки или големи компании.
Най-много отговори “б”:
Вие сте абсолютно способни да работите в екип. Комуникативни сте, организирани сте и гледате да си вършите работата пълноценно. Може би обаче не сте достатъчно активни в екипната работа, което може да се окаже проблем за вас. Сякаш предпочитате да стоите по̀ в сянката, отколкото да се откроявате. Рядко предлагате идеи и отказвате да бъдете лидер на групата, защото не искате да поемате такава отговорност. Ако обаче продължавате така, няма как да се развивате и все ще си стоите на едно място, затова поемайте предизвикателствата и не се пускайте по течението.
Най-много отговори “в”:
Вие изобщо не умеете да работите в екип. Или прекалено много държите предимно на себе си и своето благосъстояние, или просто не успявате да се впишете в екипа. Може би сте притеснителни и затова избягвате активно да се включвате в екипната работа, защото ви е страх, че може да сгрешите или да се изложите. А може би не ви харесва да сте в екип, защото притежавате състезателен характер, което ви пречи да застанете рамо до рамо с останалите ви колеги. Така, вместо да сте в конкуренция и накрая да има един “победител”, ви се налага да работите заедно, което сякаш не е във вашата природа. Въпреки това опитайте се да се сработвате с колегите си, защото иначе може да си изпатите.
Как да бъдете по-добри колеги
Ако спазвате няколко простички и лесни правила, вие ще се справите отлично в работата в екип и колегите много ще ви ценят.
1. Вземайте решения заедно. Ако мнението ви се различава от общото, опитайте се да докажете предимствата на позицията си и да намерите компромисно решение.
2. Не злоупотребявайте с авторитета си. Дори да сте лидер на този екип или най-опитният и почетен член в него, не налагайте гледната си точка по авторитарен начин.
3. Записвайте всички идеи. Не пренебрегвайте предложенията на другите служители, защото може след известно време да се окажат доста разумни и прогресивни.
4. Приемайте критика. Никой не обича да го критикуват. Вие също като останалите обаче не сте имунизирани срещу грешки, затова я приемете нормално.
5. Разпределете отговорностите. Работата в екип включва умела организация на отговорностите във връзка с проекта. Не бъдете тревожни и дребнави, не се смятайте за най-умния и отговорен, доверете се и на останалите.
6. Бъдете смирени. Вие и екипът сте едно цяло, което означава, че успехът не принадлежи лично на вас. Той е заслуга на всички.