
Актьорът се влюбил отново в България заради
снимките на “Оста на живота”
Една година след началото на войната в Украйна актьорът и продуцент Алек Алексиев съхрани историите на избягалите украинци, които са намерили подслон у нас, в документален филм.
Лентата “Детство 2.0” разказва за 4 жени, които се спасяват от ужаса на войната. Едната героиня е Анастасия, която пристига в България заедно с 8-годишната си дъщеря и майка си и още с идването си търси начин да бъде полезна у нас. Започва творческа работа с деца в центъра за подкрепа на бежанци “Синя точка”. Другата история е на Йева, която идва тук едва на 16 години и започва да работи в център за домашни любимци. Третата героиня е Лена, която е била фотограф в Киев. Сега у нас снима всекидневието в центъра за подкрепа на бежанци на фондация “За доброто”. Филмът разказва и за Тетяна, която напуска Украйна, след като ракета разрушава жилището ѝ.
Алек Алексиев е една от най-изявените български личности, които помагаха на бежанците, като няколко пъти пътува до Украйна, за да превозва необходими продукти и хора, които да се спасят от ужаса на войната в родината си. Сам видял нещастието им, той продуцира филма и го заснема заедно с УНИЦЕФ. “В няколко града из България с режисьора Атанас Христосков снимахме пътя на украинците дотук, с какво се занимават, какво правят в момента. Ще отговорим на всички скептични българи, които си
мислят, че украинците са дошли тук, за да
ни откраднат пари
Ще видят обаче колко много допринасят за икономиката, за обществото на страната ни”, разказва Алек Алексиев.
Миналата година той немалко пъти пътува с микробус до Украйна и доведе десетки майки с деца, за да ги спаси от ужаса на войната. И заради това беше жертва на нападки от страна на българите “с пожелания за смърт”. Сега обаче според него много голяма част са се върнали обратно в родината си или са заминали някъде другаде.
Преди да направи документалния филм, Алек Алексиев беше в Стара Загора, където бяха снимките на новия филм “Това, което остава”. Основните две теми, които лентата представя, са за войната по пътищата и борбата с корупцията. А главният герой е момче, на което му се налага много бързо да порасне. Снимките освен в града на липите, са и в Бургас и София. Режисьор е Димитрис Георгиев, а оператор е Дамян Димитров. “С продуцентската ми компания искаме да помагаме на българските филми да стигнат до повече хора в кината. За жалост, досега резултатите не са добри. Българските филми не са показвани. А ние правим мащабни кампании”, разказва актьорът. Така например из страната в малките градове се прожектират филмите “Рибена кост”, “Януари”, “Смирен”, които според Алексиев не са комерсиални и лесно смилаеми, но са “изкуство”. Филмът “Смирен” с Христо Петков в главната роля вече тръгна на турне из страната, където ще обиколи за три месеца много градове. За Алексиев е важно актьорите и екипът на продукцията да се срещнат със зрителите, а това не е честа практика у нас. Случва се само на предпремиерните и премиерните прожекции, и то само в големите градове.
За актьора нова практика у нас е и
снимането на филми в
по-малките населени места
“Според мен сме уморени да снимаме и да виждаме едни и същи локации. Въпреки че София е прекрасен град за снимки. Но ако историята драматургично се развива в по-малък град, защото не всички герои живеят в столицата, сме длъжни да ги покажем в малкия град, иначе зрителят остава излъган”, обяснява Алек Алексиев.
Такъв пример е “Диада” на режисьорката Яна Титова, която е жена на Алексиев. Лентата е снимана в Ямбол. Преди 8 години Титова заминава за града и в продължение на 2-3 седмици пише сценария в класна стая сред ученици в езиковата гимназия “Васил Карагьозов”. Продуцент на филма е Ваня Райнова, а Алек Алексиев е копродуцент. “Филмът изначално е направен за Ямбол, написан е за този град. Историята е провокирана от квартала на Яна - “ Кючук Париж” в Пловдив, но тъй като тя много харесва града, избра да я пресъздаде там. Ямбол се развива прекрасно, ние сме влюбени в този град, защото е пример за цялата страна”, казва Алексиев. Затова и официалната премиера ще бъде в Ямбол.
Освен в този град актьорът се е влюбил отново в България заради снимките на духовния филм “Оста на живота”. Миналото лято той заедно с Владимир Михайлов, македонския актьор Стрезо Стаматовски и датския Ларс Симонсен обиколи красиви къчтета у нас. Филмът е по романа на Свами Тиртха. “Разбрах особена информация за самия мен, която отказвах да приема. Филмът е духовен, разказва се за трима ученици и техния учител, тръгнали по планините в търсене на себе си, в преборване на собствените си страхове”, разказва Алек Алексиев.
Лентата е снимана на Белоградчишките скали, в пещерата Божиите очи, пещерата Лепеница, региона на смолянските водопади, както и в Кападокия. Според Алексиев
божествените картини на
България са рядко използвани,
затова филмът ще показва през цялото време много красиви гледки.
Миналата година Алек Алексиев се качи за първи път на българска театрална сцена. Досега не беше участвал в представление, но заедно със Стоян Дойчев изиграха главните роли в постановката “Талант”. Тя е написана изцяло за тях двамата от Захари Карабашлиев. Спектакълът се играе на сцената на плевенския драматично-куклен театър “Иван Радоев”. В нея участват и плевенските актьори Ива Николова и Георги Енчев.
Историята е за двама братя, които не са се виждали от много години и имат една вечер да си кажат всички потънали във времето истини. “Всеки намира нещо за себе си. След представлението зрители ми казват: “Задължително трябва да се обадя на брат ми, на баща ми, да кажа това, което мисля, за да не е късно”, казва Алексиев.