
За силата на културата и образованието във време на кризи разговаряха на „Дондуков“ 2 вицепрезидентът Илияна Йотова и помощник генералният секретар на ЮНЕСКО Ернесто Отоне. На срещата беше подчертана нарастващата роля на организацията на Обединените нации за образование, наука и култура във все по-разделения и опасен свят. Вицепрезидентът Йотова сподели своята убеденост в силата на културната дипломация. Обща беше позицията за превантивната роля за конфликти, която имат образованието и културата. „Кризите се възпроизвеждат, когато културата и образованието отсъстват“, подчерта Илияна Йотова.
Ернесто Отоне изтъкна активното сътрудничество между ЮНЕСКО и България, като определи нашата страна като стратегически участник в организацията. Той подчерта големия принос на България за опазване на материалното и нематериалното културно наследство.
Помощник генералният директор на ЮНЕСКО е в България по покана на министъра на културата Найден Тодоров. В рамките на визитата си той ще посети град Созопол и остров „Св. Св. Кирик и Юлита“, където ще се запознае с проекта за изграждане на Център за изкуствата. Вицепрезидентът Йотова е част от Инициативния комитет за изграждането на центъра. „Това ще бъде многофункционален център, ще развива туризма, културата, образованието. „Св. св. Кирик и Юлита“ има много древна история, богатите му находки ще привличат изследователският интерес. Проектът ще има голямо значение не само за България, но и за цяла Европа“, посочи вицепрезидентът и отбеляза партньорството с френската държава и подписаната между българското и френското правителство Декларация за намерение за проекта за създаване на центъра. Проектът среща широка институционална и обществена подкрепа.
На срещата бяха обсъдени и усилията на ЮНЕСКО към положителна промяна в статута и положението на хората на изкуството, както и нуждата от адекватно законодателство в областта.
В първия ден от посещението делегацията на ЮНЕСКО бе в Националния археологически музей при БАН.
Делегацията вече е Пловдив, където ще посети „Епископската базилика“. Кандидатурата на Епископската базилика и римското мозаечно наследство на Филипопол бе включена в Индикативния списък на ЮНЕСКО за важни културни и природни обекти през 2018 година. Това е ярко признание за значимостта на културното наследство на нашата страна, а Базиликата е сред най-впечатляващите паметници в България.
След Базиликата гостите ще посетят и „Капана“ – квартала за творческите индустрии в Пловдив. Следва посещение в Созопол.
Припомняме, че през ноември 2022 г. бе учреден Инициативен комитет, който работи за превръщането на созополския остров „Св. св. Кирил и Юлита” в Световен център за изкуствата.