
Тя е на 31 години, от Разград, а вече е била на заседание с кмета на Ню Йорк за проблемите на 8-милионния град, обсъждала е с Хилари Клинтън въпросите на глобализацията...
Първо бе в екипа на нюйоркския кмет Майкъл Блумбърг, после отиде да трупа знания и опит в централата на ООН. И на двете места бе като стажант, като се пребори с конкуренцията. Дори интервюира Блумбърг, след като милиардерът спечели третия си пореден мандат. Миналия месец пък американският печат публикува снимка, на която е заедно с държавния секретар Хилари Клинтън. И то на Конференцията за международни отношeния в Анаполис. И вече не като стажант. Така започва пътят в Ню Йорк на наше момиче от Разград, прицелило се в световната политика. Мюрвет Шабан учи две години политология в СУ "Св. Климент Охридски" и с приятеля си Ахмед - вече женени, кандидатстват в City University в Ню Йорк. Приемат ги и отиват в мегаполиса. "Бях на 21, не знаех какво ме очаква и най-трудната част бе раздялата с родителите и приятелите. Но пък предизвикателствата си струваха", казва Мюрвет.
Тя тръгва, защото вярва, че в Америка има по-добри условия да опознаеш себе си, да почувстваш и изпиташ собствените си сили. Мюрвет завършва политология, а след нея и публична администрация.
Признава, че американската образователна система е много различна. "Сам избираш както предметите, които искаш да учиш, така и професорите, които ще ти преподават. Подходът им е различен, но основното е да те научат как да се адаптираш към постоянно променящия се свят", казва Мюрвет.
През 2010 г. тя е на стаж в кметството на Ню Йорк, а миналата печели конкурс за стажантско място в пресцентъра на ООН. И двете места са като школи към голямата политика. "В кметството видях отблизо проблемите на града, изискванията и очакванията на избирателите, както и проблемите с бюджета", казва Мюрвет. Тя е впечатлена от
патриотичността на американците.
Гордеят се с държавата, културата, езика, отдават огромна почит към военните.
Докато стажува в кметството, научава не един и два урока. Впечатлена е, когато бейзболистите от "Ню Йорк Янкис" спечелват световната купа и на парада кметът Блумбърг дава на всички играчи ключове на града. Мюрвет е свидетел как след края на празника над половин тон конфети по улиците се изчистват за по-малко от час.
ООН я учи да гледа глобално на нещата и да прави връзка, сякаш човечеството е в един общ дом. "Нямаше нужда да бъда в Африка, за да почувствам сушата в Сомалия, или потресаващите проблеми с хуманитарната помощ след земетресението в Хаити. В залите за дискусии бяха представителите на тези държави, хора, които се борят за предотвратяване на подобни бедствия", казва Мюрвет. Впечатлява се от хуманитарните мисии на ООН на известни хора като актьора Форест Уитакър или манекенката Петра Немцова. Месеци преди да се разделят, Деми Мур и Аштън Къчър надъхват за борба срещу трафика на хора.
"Чух изказвания на звезди от Холивуд, но човекът, с когото бях най-развълнувана да се запозная, бе председателката на ЮНЕСКО Ирина Бокова, от чиято кариера се възхищавам", признава Мюрвет. Интервюто с Бокова е публикувано в САЩ, Африка, Индия и Южна Америка.
Сънародничката ни е наясно - глобализацията не идва, тя вече е тук и ние трябва да се присъединим: "Съвременният пазар на работна ръка е сложен, държави от Азия и Южна Америка вече са важна част от политическата сцена, която не принадлежи само на САЩ. Затова смятам, че бъдещето е в ръцете на международни организации като ООН, УНИЦЕФ, ЮНЕСКО и пр. Образованието, професионалният опит и политическите връзки, които придобих в САЩ, ще ми помогнат да се реализирам на международната политическа сцена." Мюрвет е наясно със себе си: Знам, че един ден
ще работя в ООН.
Искам чрез работата си да допринеса за подобряване на човешките права и опазването на околната среда на международно равнище. Един ден мога и да се завърна в България, но засега съм тук, защото смятам, че САЩ ми дава поле за по-голяма реализация. Но където и да съм, винаги ще представям родината си."
За да разбере глобалния свят, трябва да познава конкретното. Затова искат Мюрвет да направи проучване за жените в Харлем - краен нюйоркски квартал с лоша слава. "От филмите знаех, че там е опасно и сама бяла жена не трябва да стъпва. Помолих професора да ми смени района. Той държеше да се запозная с културата на крайните квартали. Нямах избор, качих се на метрото и отидох в Харлем. Което видях там, нямаше нищо общо с филмите. Да, чуваше се музика от отворените прозорци, безработицата е по-висока и мнозина просто седяха на улицата и пушеха. Но гостоприемството, с което ме посрещнаха жените в евангелистката църква, която трябваше да посещавам цял месец, бе невероятно. В този случай аз бях различната, цветът на кожата ми, религията, която изповядвам, бяха различни, но те никога не ми позволиха да се почувствам белязана и излишна. Хората бяха толерантни, а Харлем не се оказа това, което се описва и говори."
Сега Мюрвет е секретар на директора в Bernard Baruch College в центъра за чуждестранни студенти. Оттам заминава на Конференцията за международни отношeния, която организира всяка година Военноморската академия на САЩ в Анаполис. На нея държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън, видни политици и студенти от цял свят обсъждат световните проблеми. Там Мюрвет представя не само България, но и университета, в който е учила и работи. Голямата тема пред световната глобализация е
залязва ли Западът и ако залязва, кой ще бъде наследникът.
Заедно с Хилари лектори са сенатори, посланици, военни. За Мюрвет от Разград е чест да бъде на една дискусионна маса с Ян Бжежински, бивш заместник-помощник, секретар на отбраната за Европа и НАТО. Тя се запознава и с курсанти от т.нар. група тюлени - спецчастите, които участваха в ликвидирането на Бен Ладен.
Където и да е, връзката с България е на първо място. "Абсолютно всяка сутрин говоря по телефона с родителите си. Много ми липсват близките хора, но това е едно от лишенията, за да постигнеш мечтата си."