
- Подготвят голям протест на 16 март от 14 часа пред Министерство на културата
- Камен Донев: Всички му треперят и не смеят да кажат нищо, пазят си заплатите
Движение за култура, което обедини поддръжниците на дисциплинарно уволнения режисьор от Народния театър Александър Морфов, ще се бори с директорите на театри, които надминават моралните норми. Движението бе представено днес от проф. Георги Каприев, Лилия Абаджиева, актьорите Албена Колева, Камен Донев, Валери Йорданов, Никола Додов, режисьора Костадин Бонев.
"Искаме да представим пред вас - движение за култура. Поводът, който ни събра, беше продължаващата разруха в националната институция Народен театър. Продължаваме да искаме оставката на директора Васил Василев", така откри новото движение режисьорът проф. Георги Каприев по време на пресконференция.
"Морфов измъкна бутилката и от там изскочиха ужасни работи", добави Каприев.
След като не реагирахме на "просто Наско", пoлучихме "просто Васко" (б.а министърът на културата в кабинета "Петков" Атанас Атанасов). Първият е оперетен персонаж, вторият ни напомня времена които отдавна трябваше да сме забравили. Това каза актьорът Никола Додов. Според него управлението на директора Васил Василев е "меко казано неприемливо".
Камен Донев пък се обърна към всички колеги актьори и хора, които са ангажирани към изкуството, да не мълчат за проблемите в културния сектор.
"Уважаеми колеги, животът е една борба, в нея няма място за мълчание. Вземете отношение, включете се активно. Аз с болка констатирам колко много хора искат да кажат нещо, но не го казват. Срещат ме колеги, които ми казват, че са с нас, че подкрепят Морфов, но нещата свършват дотам", обърна се Донев към колегите си.
Според актьора не може в театъра да важи дисциплинарното уволнение по Кодекса на труда. "Законът някакси не решава проблема, когато той минава в морално измерение. Какво значи буква, алинея, правна окупана територия, брилянтно дерижирана и менажирана от някакъв си човек. С кални ботуши да се потъпква светинята на театъра", каза още Донев.
Той разказа, че е прочел десетте страници за дисциплинарното уволнение на режисьора Морфов, но никога досега не бил виждал "зад толкова студен и подреден, юридически издържан текст да прозират злоба, злост, тържество на чиновника. Някой, който смачква друг със силата на закона".
Според него Васил Василев трябва да си подаде оставката или да бъде уволнен заради това, което е направил за последните 4-5 месеца.
"Със самото си действие, това, което направи за 4-5 месеца, атмосферата, която разруши, глупостите, които наприказва на пресконференцията, каза няколко неща, заради които трябваше да бъде изхвърлен моментално. Трябва да се борим и да отстояваме", каза още Камен Донев. Като съосновател на новото движение за култура, той каза, че искат да има регурлатор на директора на театър, ако си позволи грубиянщина и вандализъм". "Трябва да има регулаторен механизъм, който да не позволява на един директор да надвишава моралните норми", заяви Донев.
Васил Василев е дерайлирал и то отдавна. Всички му треперят и не смеят да кажат нищо, пазят си заплатите. Ако те не смеят, трябва да има някой да им каже, заяви още Донев.
Актрисата Албена Колева пък обясни и целта на движението, което ще постави въпрос и за конкурсите. Как продължава цялата процедура. Според нея всеки директор става като че ли едноличен собственик на театър, все едно си го е купил. "Може да реши да прави каквото си иска и затова театрите не са в чудно състояние. Не може да няма коректив. Никой няма отношение към репертоара, кои артисти да се изявяват", каза още Колева.
Според нея атмосферата в театъра е нарушена със записи от репетиции, на които актьорите си казвали глупости, вицове и шеги, които "не са за пред хора".
Трябва да се преборим с този контекст на закона в кодекса на труда, който ни слага наравно с производството на всеки един цех - производство на салфетки, дрехи. Там работниците имат нормирано работно време, ние ние, актьорите, нямаме", каза още актрисата. Тя изтъкна, че режисьорите доста често не могат да спят, защото мислят за представления, точно и затова не са равни с другите служители.
"Има дни наред, които не може да мигнеш. Творчеството обхваща цялото ни състояние, мислиш какво ти предстои. Трябва да положим усилия да се промени със закон за театъра, някакви нови наредби", заяви Албена Колева и завърши с това, че директорът Василев "вкарва Сашо в производството на салфетки".
"Бихме искали да участваме в процесите за изработване на стратегиите за развитие на сценичните изкуства. Да бъдат спрени процесите, които влекат българската култура към разпад", каза режисьорката Лилия Абаджиева, която също е съосновател на движението за култура. И тя изтъкна, че моралният императив не може да бъде наложен със закони.
"Не бива да се допуска една личност да има правото да унищожи природата на изкуството. На преден план излезе властта и стана по-важна от изкуството", каза Абаджиева.
За Костадин Бонев също заяви, че не трябва директорите на театри да бъдат партийно обвързани.
"Изкуството и хората, занимаващи се с култура, трябва да бъдат автономни. За партийните чиновници артистите са прости служители. Да се борим за тотална деполитизация на всички институти на културата", каза Бонев.
Актьорът Валери Йорданов, един от първите актьори, заявили острата си позиция срещу Васил Василев, пък изреди факти, които се случват в Народния театър през последните месеци. По думите му са напуснали 30 души от екипа на театъра.
"Елена Телбис, излезе в неплатен отпуск, тръгна си омерзена. Захари Карабашлиев, Явор Гърдев, главният инженер Венци Енчев също, като сега на негово място работят 6 човека", каза Йорданов. Той разказа, че щатът на Народния е бил 231 души, а сега са 312. 81 души са назначени за 4 месеца, като според него напускат специалисти и на тяхно място идват избрани лица от Василев.
По думите на Йорданов в Народния театър има голям проблем с дискриминацията. "Винаги е имало до 250 места за ученици и пенсионери с намаление. Това е по програма на Министерство на културата. Тези билети ги няма, няма ги тези места. Общо 10 места на близки се раздават", каза Йорданов. За него е проблем и увеличението на билетите, като изтъкна, че билетите за неговия моноспектакъл "Караконджул" е с най-скъпите билети.
Той изреди и случаите, в които е трябвало актьори от Народния да дават писмени обяснения пред Василев. Албена Колева е трябвало да даде писмени обяснения за изказване на мнение по медиите, а Слав Бистрев - защо е поискал да разбере къде е подписката в защита на Морфов.
Голямото шествие, което готвят поддръжниците на Морфов, ще започне пред сградата на Министерството на културата, после ще премине пред Президентството и ще завърши пред Министерски съвет. Тогава новото движение за култура ще представи предложенията за промени и ще очертае проблематичните зони в културния сектор.