
Няма лъжа, няма шега, няма измама! Навръх 1 април в София стартира кинофестивал на здравните документални и научнопопулярни филми. Фестивалът е в музея “Земята и хората” . До 5 април всеки ден от 18 часа ще бъдат показани 8 филма.
Двигатели на проекта са проф. Златимир Коларов от лигата на “24 часа” “Лекарите на които вярваме”, и съпругата му Валентина Фиданова-Коларова. Той е сценарист на филмите, а тя им е режисьор. Преди всяка прожекция проф. Коларов ще изнася кратка лекция за познати болежки и страдания, но и за редки заболявания, показани във филмитe.
“Долор” (“Болка”) е филм за най-честия болестен симптом, представен с исторически преглед на различните социални, медицински и религиозни възгледи за страданието.
“Болестта на царете” е популярното название на подаграта - най-честата възпалителна ставна болест, определяна като “болест на царете и царица на болестите”. Филмът разказва как да се предпазваме и лекуваме от нея.
Под красивото име “Бялата лястовица” се крие коварният ревматизъм, от който страдат милиони.
“Да промениш предначертаното” е филм за “транстеритиновата фамилна амилоидна полиневропатия” - рядка генетична болест със стомашно-чревни, сърдечни и неврологични прояви.
“Тихият крадец” е за проблемите на болните от остеопороза в България. В поредица от интервюта с водещи български и чуждестранни специалисти се представя развитието на болестта, социалните и финансови проблеми на болните от остеопороза.
“Цената на дълголетието” е филм за най-честата ревматична болест - остеоартрозата, типична за хора в напреднала възраст. Това е художествена вокация за цената, която заплащаме, за да живеем дълго - старостта и неизбежните тъканни и психически промени.