
Той е част от стратегията на театъра да кани известни чужди представления
Какво става, когато загаснат прожекторите на сцената? Кога си отива едно представление? Има ли го въобще, когато не се играе? Едва ли някой зрител си задава тези въпроси. Но те обединяват две от водещите имена в сценичните изкуства в Европа – Орелиен Бори и Младен Материч. Двамата са авторите на спектакъла “Спомням си, че Небесата са далеч и Земята също”, който ще гостува за първи път на сцената на Народния театър.
Режисьорът Младен Материч, роден в Сараево, създава спектакъла “Небесата са далеч и Земята също” преди повече от 25 години. Той използва само визуални елементи, без реплики. Един ден, като много млад, френският сценограф Орелиен Бори за първи път гледа постановката на Материч. Тогава се вдъхновява от начина му да използва различни изкуства и как прави толкова визуално пищен театър. Това много му повлиява и през целия си живот смята, че именно тази постановка му е дала въображение и свобода.
25 години по-късно той започва да я пресъздава по спомени. Кое как е било лека-полека започва да се изяснява в главата му. Вървейки по следите на спомените си - откъде е тръгнал като артист и какво го е вдъхновило, той успява да направи нова версия на този спектакъл, но използва много и от стария. Включително декорите. Оказва се, че Материч пазел все още оригиналните костюми и реквизита на своята постановка, затова му ги дал.
Заглавието на спектакъла “Спомням си, че Небесата са далеч и Земята също” нарочно се изписва с курсив, защото е цитатът от първото име на спектакъла на Материч, а Бори само допълва “Спомням си”.
Той не само е автор, а и режисьор, хореограф, сценограф, като ще се качи на сцената и като актьор в представлението. Сега Бори е едно от големите имена в наши дни на европейската сцена. Разнообразен като автор, неговите представления са много харесвани. Той работи със съвременния цирк, с акробати, актьори, танцьори. В представленията си включва елементи от дизайна и визуалното изкуство. Затова и творчеството му най-често е определяно като визуален театър.
В постановката без никакви реплики участват още Харис Решич - Хака, Йелена Чович и Микаел Годбил.
Гостуването на спектакъла у нас се осъществява като партньорска инициатива на Народния театър с Френския институт в България. Той е част от стратегията на театъра да кани добри европейски представления.
А съвсем отскоро има и нова практика - след представлението публиката остава на разговор с екипа. Така на 5 април ще може да се задават въпроси към Орелиен Бори и актьорите.