
От наша страна подписва тогавашният казанлъшки градоначалник Станчо Коев, който по-късно ще бъде признат за "кмет на столетието" на Казанлък.
По това време Еро е на 36 г. Същата година става и депутат, затова местната преса го нарича депутата кмет.
Когато стана ясно кой е новият премиер-министър на Франция, бившият зам.-кмет на Казанлък по образованието и културата Цвятко Цветков се обадил на днешния казанлъшки кмет Галина Стоянова, за да й припомни историята.
Тя веднага изпратила специално поздравление до новия френски премиер и изразила увереност, че той ще продължи да насърчава традиционните приятелски връзки между двата града.
Цветков, който отговарял и за международните връзки на общината, пази в личния си архив документите за установяване на приятелските връзки между двата града. Това станало възможно, тъй като по това време благодарение на личната инициатива на ръководителите си Казанлък се отварял към света.
"Станчо Коев стана кмет през септември 1972 г. Преди това беше директор на предприятието за конци "България К", където беше разбрал ползата от широкото международно сътрудничество и имаше амбицията да работи така и в общината", разказва Цветков.
На 29 юли 1976 г. в Пловдив е учредена Българската асоциация на побратимените градове към Световния център за техническа информация и урбанизация, а казанлъшкият кмет е поканен като един от учредителите. Това отваря вратата на града на розите към други градове.
Преди да подпишат със Сент Ерблен, Казанлък се побратимява с унгарския град Надканижа, където има голямо българско военно гробище, със съветския град Толиати, с италианския Кремона, с полския Любин.
Благодарение на тази си активност Казанлък попада в полезрението на тогавашната Българо-френска асоциация за приятелство. Тъкмо тя насочва кмета на Сент Ерблен към нашия град на розите. Като социалист Еро търсел контакти с градове от социалистическия свят и се спрял на България.
По това време Сент Ерблен вече бил побратимен с градове в Западна Гермацния и в Ирландия, дори и със село в Сенегал. До подписване на протокола за приятелство между Сент Ерблен и Казанлък не се стигнало изведнъж. Първи с Еро се срещнали кметът Станчо Коев и тогавашният секретар на общинския комитет на БКП Виделина Иванова. През май 1984-а те посетили Празника на цветята в Нант. После двете страни водят оживена кореспонденция, за да може от 31 май до 3 юни 1985 г. делегация от Сент Ерблен начело с кмета Еро да дойде на гости в Казанлък за Празника на розата.
Тогава българската страна предложила проекта на бъдещия протокол за дружба, а общинският съвет на Сент Ерблен го одобрил през октомври и упълномощил кмета да го подпише. Това става чак на 21 юни 1986 г., когато казанлъшка делегация на свой ред гостува във Франция. Самото подписване е в събота от 18,40 ч в залата на кметството, както свидетелства тогавашната местна преса. Тя определя събитието като "дъждовна сватба, щастлива сватба" и разказва, че по време на церемонията кметът Еро говорил за двамата най-известни в България французи - за генерал Шарл дьо Гол и за писателя Виктор Юго.
Местната преса свидетелства, че думите на днешния премиер Еро по време на церемонията били: "Създавайки условия Сент Ерблен да бъде отворен град за цял свят, днес ще се постараем да отговорим на повика на Виктор Юго, който през 1876 г. издигна глас срещу потисничеството на турското правителство в защита на българския народ. На Юго - предвестника, който желаеше създаването на Република Европа. Нашата амбиция е скромна, но конкретна: да се работи за това народите да се опознават и разбират по-добре въпреки нашите различия, по-конкретно - жителите на нашите два града."
Българският кмет Станчо Коев отговорил: "Идваме тук като при приятели."
В годините след това думите на Жан-Марк Еро намират покритие. Днес мнозина в Казанлък могат да се похвалят, че познават лично новия френски премиер. Много казанлъшки деца тогава летуват във Франция, френски деца идват на Черноморието.
"Като кмет на Казанлък посетих Сент Ерблен през октомври 1996 г. По това време Еро вече беше областен управител на Нант, имах среща с него. Той одобри жеста на общинския съвет в Сент Ерблен, който тогава гласува 60 000 франка в помощ на Алианс Франсез в нашия град, макар опозицията им да беше против", спомня си бившият кмет на града на розите Иван Гороломов."Еро е сърдечен, но и педантичен в добрия смисъл на думата човек. Помня, че не повишаваше тон, а респектираше служителите на общината с едно обръщане на главата си", разказа пред "24 часа" Лиляна Крушева, пътувала с наши делегации като преводач от френски.
Миналата година Крушева работела като екскурзовод в музея "Искра" и посрещнала 2 французойки. Те й казали, че работят в екипа на областния управител на Нант Жан-Марк Еро. Крушева изпратила по гостенките първата книжка за Казанлък на английски, която й попаднала пред очите.