
Докторът по филология Амелия Личева иска отмяна на гостуването
Световноизвестната пианистка Валентина Лисица отново ще гостува у нас. Първият ѝ концерт в София бе в края на 2021 г., когато свири със Софийската филхармония под диригентството на Найден Тодоров.
Предстоящите ѝ изяви са пак в зала “България” на 20 и 23 април по повод 150-годишнината от рождението на Сергей Рахманинов.
Преди пристигането на Валентина Лисица в социалните мрежи се появиха коментари на хора, несъгласни с нейното гостуване в България.
Потребителка реши да уведоми членовете на група за почитатели на класическата музика, че няма да отиде на концерт на пианистката, защото поддържала Путин, а Амелия Личева, доктор по филология и преподавател в СУ “Св. Климент Охридски”, поиска от министъра на културата Найден Тодоров събитията да бъдат отменени.
Протестните постове обаче не срещнаха особена подкрепа, като мнозина заявиха, че не бива да се смесват политиката и изкуството.
Още повече че Валентина Лисица не само че е украинка, но е с американски паспорт и вероятно има дълбоко лични причини, за да не е съгласна с политиката на родната си Украйна. А единственият отменен от домакини концерт е в Италия, самата тя отказа няколко свои участия по лични причини.
49-годишната пианистка е родена в Киев и още на 3 г. започва първите си стъпки в музиката.
Само след 1 г. е дебютното ѝ излизане пред публика. Учи в музикалното училище, а после и в Консерваторията в родния си град и докато е още студентка среща бъдещия си съпруг Алексей Кузнецов, който също е пианист. Двамата често имат изяви заедно, като първата им обща награда е за клавирни дуети Dranoff International Two Piano Competition. Малко след дипломирането си Валентина Лисица и съпругът ѝ се местят да живеят в САЩ. Лисица става изключително популярна, след като започва да публикува свои изпълнения в ютюб, където събира над 250 млн. гледания. Това пък дава светкавичен възход на кариерата ѝ и тя започва да получава покани от най-престижните сцени по цял свят.
Лисица изнася десетки концерти със Симфоничния оркестър на Сао Паулу, Новозеландския симфоничен оркестър, Варшавската филхармония, Пражкия камерен оркестър, Ротердамската филхармония, Бразилския симфоничен оркестър.