
Чипровци грейна с шарени килими на къщите и посрещна скъпи гости.
Първите изпълнения от фолклорната програма на фестивала на чипровския килим бяха съпроводени от български хора и феерия на национални носии.
Кметът Пламен Петков посрещна всички с "Добре дошли". Не само знатни тъкачки на чипровските килими, част от културното наследство на ЮНЕСКО, но и деца седнаха пред становете и започнаха да преплитат магическите нишки.
В историческия музей сред много образци и вековни антики бе изнесена лекция на тема "Канатицата - символика и разпространение" от Валентин Василев, който от десетилетия проучва историята и шарките на чипровския килим.
"Община Чипровци е изградила алея на килима, на която има постоянни инсталации. Историческият музей притежава килими, изработени от 17 до 21 век и има какво да покаже", каза кметът Пламен Петков. Той възнамерява и да възстанови паралелката по килимарство в основното училище "Петър Парчевич".
За изтъкаването на един квадратен метър чипровски килим отивали 1,200 кг вълнена прежда и 0, 300 кг памук за основа. Днес, все още продължава да битува вярването, че тъканите чипровски килими служат не само за украса и топлина в дома, но осигуряват на къщата и нейните обитатели закрила и късмет, тоест имат вълшебна, магическа сила за здраве и благополучие.
Символиката в чипровските килими е древна и най-вероятно в корените й се крият много от магическите и религиозните символи на прабългарите. Вариантите от ромбове образуват "колата" - символ на безкрайността, вечността, на непостоянната човешка природа.
Каракачките е модел с геометричен орнамент, приличащ на човешка фигурка Ц някои я приемат за символно изображение на древната богиня на плодородието. "Кръстачката", изтъкана на квадрат, символизира земята и материята.
"Окцата" е знак за божествено око и идва от множественото число и умалителното на думата очи. "Канатица" - нейният първообраз е осмоъгълна звезда в почти кръстовидна форма. Стилизацията й към опростяване я е довела до несиметричност във фигурата.
Има още много фигури- цвете, двойни крилца, гугутка върху гнездо, дърво с клони , отрупано с плодове и цветове, човешка фигура, шевица-кандилница и др.
В програмата на фестивала на чипровския килим са включени концерти и на Обединен детски комплекс "Ние врабчетата" от Монтана и изпълнителите Ива и Велислава Костадинови, Мартина Димитрова, Ива Давидова и Юри Крумов. За доброто настроение на феста се грижат и рокгрупа "Ахат", рокгрупа "Конкурент", духов оркестър "Балканци", духов оркестър "Вършец мюзик".
Част от програмата на фестивала е и инициативата "Довърши картината" - художник започва картина на жена, която тъче килим на стана, а някой от гостите се опитва да я довърши, наблюдавайки на живо под открито небе как се изработва килима. Домакините са организирали и конкурс за детска рисунка с мотиви от чипровския килим.
Майстори предлагаха на базара богат избор на килими, сувенири, икони, тъкани пана и аксесоари, блузи и тениски с чипровски мотиви и родни шевици, чанти и бижута. Всеки отнесе със себе си частица от великолепието на това древно изкуство.
Зам.- председателят на парламента Росица Кирова, народният представител Ирена Димова, областният управител Валери Димитров споделиха празника в Чипровци.