
- Георги Дюлгеров, Ники Илиев, Башар Рахал, Наум Шопов, Саня Борисова, Елена Петрова, Рашко Младенов ще кръстосват знакови места в града
- Общината ще подпомогне със 170 000 лв. част от продукциите, комисия избира кои
Бургас затвърждава славата си на предпочитана дестинация за заснемане на нови български филми. Това се разбра от срещата на общинари с продуцентите на 5 продукции, избрали града за снимачна площадка.
Въпреки че филмите са на различна тематика, създателите им са харесали едни и същи емблематични места за снимки в Бургас. Най-предпочитаните локации са
Мостът, Морската градина, градинката до жп гарата, ул. “Богориди”,
ул. “Лермонтов”, сградата на общината.
Петте филма ще бъдат разгледани от комисията по оценка към Фонд “Култура” на община Бургас, която ще прецени дали да се осигури съфинансиране, казаха от кметството. Чрез логистична подкрепа за филмовата индустрия градът се рекламира като туристическа дестинация.
Свои проекти представиха Надежда Косева, Башар Рахал и Ники Илиев, Георги Дюлгеров и Павлина Ангелова, Саня Борисова и Никол Предьова, Алберта Алкалай и Елка Василева. На срещата с творческите екипи участваха зам. -кметът по култура Диана Саватева, председателят на комисията по култура към общинския съвет Веселин Пренеров, актьорът и общински съветник Тони Минасян и др. Тази година за спонсориране на филмови продукции общината е заделила 170 хил. лв.
“Жени извън употреба” на режисьора Надежда Косева, която е и сценарист, проследява историите на четири жени на различен етап от живота им. Всяка от героините има различни проблеми, но е с натрапчивото усещане, че безсмислието в живота става все по-завладяващо. В конфликт с възрастта, женствеността, любовта и болката, те желаят промяна - крайна, болезнена, но живителна. Във филма участват Анета Сотирова, Албена Петрова, Рашко Младенов, Елена Атанасова, Явор Борисов.
“Екипът на филма е този от “Петя на моята Петя”
Сценарият е писан конкретно за Бургас. Снимките са предвидени за септември и октомври, а до година и половина филмът ще излезе на голям екран, каза режисьорката.
“Кармични връзки” на Саня Борисова и Никол Предьова също разказва за четири жени, напълно различни една от друга, с абсолютно различни характери, интереси, морал и бит, само че историите им са комични.
С роли в продукцията са Елена Петрова, Саня Борисова, Ники Илиев, Боян Младенов, Свежен Младенов, Иво Аръков. “Водим преговори с Диляна Попова и Елеонора Иванова”, каза Саня Борисова.
Сценарият на “Без крила” на Ники Илиев и Башар Рахал пък е вдъхновен от
истинската история на параолимпиеца и световен шампион Михаил Христов
Лентата проследява живота му от момента, когато губи двете си ръце в инцидент с електрически ток и взема съдбоносното решение да стане професионален спортист, до постиженията му като световен шампион на дълъг скок, създател на нов вид протези и мотивационен говорител. Наум Шопов-младши ще се превъплъти в ролята на спортиста. Част от снимките вече са направени в Дубай, ще има кадри и в София и Плевен.
“Това е фестивален филм, темата не е комерсиална и мислим, че ще има големи успехи извън страната. Отправната точка е темата за хората, които вдъхновяват. В момента преговаряме за оригиналната музика, имаме намерение до февруари филмът да е готов. Искаме да го представим и на Параолимпиадата, която през 2024 г. ще е в Париж”, разказаха Ники Илиев и Башар Рахал.
Друг филм, кандидатстващ за общинско финансиране, е “Разлом” на Георги Дюлгеров и Павлина Ангелова. Те описват историята на 70-годишен дърводелец, принуден да плати болничните разходи на майка си, макар че не искал да я вижда от десетилетия. В лентата ще участват Весела Петрова, Александър Бенев, Димитрина Тенева, Иван Николов, Пламен Димов, Стефан Додуров, Никола Парашкевов, Милко Йовчев, Асен Лозанов, Мартин Негрев, Тони Минасян, Константин Евтимов, Деница Даринова. Плановете на режисьора са
малките роли да се изпълняват от жители на Бургас
Актьори дебютанти, които сега завършват НАТФИЗ, ще участват пък в късометражния игрален филм “Приятелството - смисъл и спасение” на Центъра за еврейско-българско сътрудничество “Алеф”. Той също кандидатства за общинско съфинансиране. Лентата бе представена от Алберта Алкалай и Елка Василева.
“Филмът е посветен на 80 години от спасяването на българските евреи и на 10 г. от основаването на Международния литературен ученически конкурс “Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”. Базиран е на една от темите на конкурса - “Ако машината на времето те върне в България през март 1943 г., как би постъпил?”. Това е филм за толерантността и града на добродетелите – Бургас. Сценарият ще бъде компилация от ученически разкази”, разкриха Алкалай и Василева.
“Бургас разполага с всички дадености за заснемане на различни по жанр киноленти - и като пейзаж, и като архитектура и атмосфера. В него се оглеждат минало и настояще - със старите сгради в центъра и индустриалното строителство в по-ново време, а крайбрежната зона вкарва допълнителни нюански”, коментират кинокритици.
През последните години Бургас домакинства с финансова подкрепа на десетки филми, а в недалечното минало в града са заснети култови ленти - напр. “Опасен чар” с Тодор Колев в главната роля. Голям интерес продуцентите проявяват и към други локации по Южното Черноморие - Несебър, Слънчев бряг, Свети Влас, Созопол.