
Растенията с едри листа като банан и филадендрон са сред най-търсените тази година
Тропическата зеленина в интериора е много актуална през 2023 година. Тя се харесва, защото създава усещане за екзотика.
Особено модерни са растенията с едри красиви листа като банан и филадендрон, вечнозелените със субтропичен произход като зокум и цитрусови дървета, а също и ярко цъфтящите увивни и катерливи видове. Атмосфера на джунгла се получава и с включването на видове с ярки цветове и листа като кротона с неговите пъстри листа и антуриума, който е много изразителен, когато разцъфне.
Трети вариант за пресъздаване на тропическо настроение е включването на растения с красив архитектурен силует.
Макар палмите все още да са актуални, фокусът тази година се измества към скулптурните силуети на бамбука. Все по-голямо внимание получават днес и други по-нестандартни и редки екзотични растения. В тази група заслужено влизат бромелиевите, които могат да се аранжират много екстравагантно.
Аранжименти с епифити
Повечето бромелиеви са епифити, т.е. растения, които виреят върху друго растение и чрез фотосинтеза произвеждат собствени хранителни вещества. Не са паразити, както често ги бъркат. Растат естествено върху клони на дървета и по скали, прикрепяйки се към тях чрез прилепващи корени. Някои са въздушни растения, които чрез листата си набавят влага и хранителни вещества директно от атмосферата. Други са земни и растат в почвата. Почти всички бромелиеви имат ярко оцветени, атрактивни листа, изразена скулптурна форма, а много от тях цъфтят с ефектни цветове.
Много от бромелиевите растения могат да се отглеждат посадени в съд или в лека, порьозна, т.е. с високо съдържание на хумус, пясък или перлит бързо дренираща почва. Ако им се даде повече място, например засадени в зимна градина или цветарник, стават особено ефектни. С атрактивните си листа и скулптурен силует могат да са акценти в общи растителни композиции със субтропични растения или с кактуси и сукулентни.
Как да отгледаме бромелиево дърво
Особено ефектно е това дръвче, което симулира начина, по който епифитите растат в природата. Избират се стари, разклонени клони или части от дърво. Ако се спрем на голям изправен клон, той трябва да се прикрепи здраво в дълбок съд с цимент; ако клонът е малък, може да се залепи със здраво лепило. Препоръчва се да се използват млади растения, тъй като те по-лесно се прикрепят към дървото и се приспособяват по-лесно към новите условия. След като се махне ронещата се около корените им почва, те се увиват във влажен мъх и се привързват към клона или дървото. След като растенията пуснат корени, които ги прикрепят към клона, връзките може и да се премахнат. Съвсем малките растения може да се разположат в пукнатини или цепнатини на кората на дървото, без да се привързват или да се прикрепят с лепило. Тиландзията например може да се прикрепя индивидуално или на групи от няколко върху клони, скали, природни кристали.
Как да ги отглеждаме
При подходящи условия бромелиевите изискват малко грижи и поддръжка. Нуждаят се от топли, влажни условия, за да виреят добре. Това означава температура, която не пада под 10 градуса. Като епифити, те си набавят влага от въздуха и съответно трябва да се пръскат с пулверизатор – предпочитат въздушна влага на мъгла всеки ден вместо често поливане. При растенията, чиито корени са увити с мъх, те трябва да се поддържат влажни постоянно. Трябва да се подхранват през пролетта и лятото с течен тор.
Бамбук
Той принадлежи към семейството на житните растения. Родината му е Източна и Южна Азия, известни са повече от 1600 вида. Има както листопадни, така и вечнозелени видове. Тропичeските видове можем да използваме в интериора единично – като акценти, можем да ги засадим в редица и да направим зелена преграда, а може и да ги аранжираме в групи с други растения. Съществуват и студоустойчиви разновидности (които издържат до -20 °C), които ще виреят добре на терасата и в градината.
Бамбукът е бързо растящ, а на височина може да достигне до 40 м. Расте изправен и се разпространява бързо, често е инвазивен. Затова се препоръчва да се засажда в саксии или цветарници, които да ограничават разпространението му. Изисква редовно поливане през първия вегетационен период, за да се установи дълбока и широка коренова система. Листата са копиевидни, сиво-зелени в цвета на върха на стъблата, стъблата му са гъвкави.
*Авторката е ландшафтен архитект.
Още идеи за интериора може да намерите в сп. “Идеален дом”