
Наградата за най-добър спектакъл на завършилия в Търговище международен фестивал на спектакли за деца "Вълшебната завеса" получи постановката "Джак и бобеното стъбло" по английска народна приказка, драматизация и режисура Веселин Бойдев в Столичен куклен театър - София. Ето какви още награди присъди журито с председател д-р Аглика Олтеан и членове доц. д-р Михаела Тюлева, Джордже Кокош /Румъния/ и Людек Хорки /Чехия/:
Наградата за режисура и сценична адаптация е за постановката "Дон Кихот" по Мигел де Сервантес, драматизация и режисура Веселка Кунчева, Младежки театър "Николай Бинев" - София.
Наградата за най-добра женска роля бе присъдена на Маргарита Костова и Мариана Петрова за ролите на Поли и Оли в постановката "Минало не/свършено", авторски спектакъл на Денис Симеонов, Драматично-куклен театър "Иван Радоев" - Плевен.
Награда за най-добра мъжка роля получи Любомир Желев за ролята на г-н Нилсон в постановката "Пипи Дългото Чорапче" по Астрид Линдгрен, режисьор Анна-Валерия Гостанян, Държавен куклен театър "Георги Митев" - Ямбол.
Награда за сценография и кукли журито присъди на Диана Узунова-Тодорова за спектакъла "Бременските градски музиканти" по Братя Грим, драматизация и режисура Теодора Попова, Държавен куклен театър - Търговище.
Наградата за музика получи Михаил Шишков за музиката на спектакъла "Джак и бобеното стъбло" по английска народна приказка, драматизация и режисура Веселин Бойдев в Столичен куклен театър - София.
В пилотното издание на Конкурса за съвременна драматургия за млада публика "Зелената котка" журито не излъчи победител. За участие в него бяха изпратени 30 текста от 25 автори. Селекционерът Гергана Димитрова отличи три от пиесите, които получиха право да бъдат представени пред публика под формата на пърформанс четения, а именно: "Силни. Смели. Страховити" от Теодора Георгиева, "Черен петък" от Анастасия Стефанова и "Кошер" от Александра Станишева.
Решението на журито бе единодушно в това, че в пиесите се говори за проблемите на младите, но с езика на възрастните, което поставя прегради пред възприемането им от подрастващите.
Преди обявяването на наградите, в камерната зала на Драматичен театър - Търговище се проведе творческа дискусия с участието на актьори, режисьори, театрални критици и гости. Акцент на разговора бяха приликите и разликите в театралното изкуство за деца в различните европейски страни. Единодушното мнение бе, че българските творци интерпретират по-дълбоки и по-сериозни теми, докато навън се поставят предимно класически приказки.
"През последните 20 години българският театър за деца и тийнейджъри е обогатен откъм теми, сюжети, изразни средства и техники. Впечатляващо е, че независими театрални формации са направили толкова невероятни, дълбоки и поетични представления. Можете да се гордеете с пътя на развитие на българския театър", обобщи Клаудиу Гроза, театрален критик и селекционер от Румъния.
"Вълшебната завеса" е единственият международен фестивал в България, в чийто спектър на внимание попадат зрители, спектакли и драматургия, обхващащи всички етапи от развитието на детето - от най-ранен до достигане на пълнолетие и зрялост. Във фестивалната програма участват между 10 и 15 представления от страната и чужбина, подбрани след предварителна селекция. Журито присъжда 6 награди.