
Георги Йорданов награден със "Златен век - огърлие", диплома и парична награда за най-добър министър на културата
Актьорът Ицко Финци, който тази година навърши 90 години, журналистът Иван Гарелов, актьорът Владимир Пенев, писателят и драматург Рада Москова, която също навърши 90 години получиха наградата "Златен век" на Министерството на културата за приноса им в развитието на българската култура и духовност.
Министърът на културата награди и председателят на Съюза на българските писатели Боян Ангелов и ректорът на Университета по библиотекознание и информационни технологии в София проф. Стоян Денчев.
Най-високото отличие на институцията - "Златен век - огърлие", диплома и парична награда получи и последният министър на културата от времето на социализма Георги Йорданов. Отличието му бе връчено по случай 24 май. Той обаче не присъства на церемонията в галерия "Средец" към МК, като се извинил с други ангажименти.
Найден Тодоров обяви, че комисията по наградите е взела решение Георги Йорданов да бъде удостоен с високата награда заради неговите постижения като министър. Маестрото цитира мнение на творци, че Георги Йорданов е определян като "най-добрия министър на културата" в ново време.
Вижте пълния списък:
Наградата „Златен век“ – огърлие и Грамота за изключителен принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност и парична награда получават:
- Георги Йорданов - политик и интелектуалец, личност с подчертан принос в развитието и популяризирането на българската култура. Министър на културата с кратко прекъсване в периода 1982 – 1989 г.
- Ицхак Финци – Едно от най-разпознаваемите лица на българската театрална сцена. Снимал се е в десетки наши и чужди филмови продукции, сред които “Преброяване на дивите зайци”, “Вилна зона” и “Елегия”, в комедията “Нашият Шошканини” на Джеки Стоев, част от която става и легендарният Първоаприлски концерт, който наскоро бе възроден в Софийската филхармония.
- Иван Гарелов, легенда в журналистиката, дългогодишен водещ на обзорното политическо предаване "Панорама" на БНТ, спечелило му прозвището „Мистър Панорама“. През тази година навърши 80 години.
- проф. Боянка Арнаудова - изтъкнат български музиковед, музикален педагог и критик, дългогодишен преподавател по оперна драматургия и история на музиката в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“. Повече от две десетилетия тя е драматург на Софийската опера.
- Владимир Пенев, популярен и обичан български актьор, с многобройни роли в театъра и киното. За кратко влиза и в реалната роля „министър на културата“.
- Боян Ангелов - Работил като редактор и главен редактор. Директор на издателство "Български писател" и председател на Съюза на българските писатели. Автор на 33 поетични книги, както и на книги с историко-философска и литературно-критическа насоченост. Пише сценарии за филми. Преводач от няколко езика. Носител на множество национални и международни награди.
- проф. д.и.н. Стоян Денчев, учен, общественик, дипломат, дългогодишен ректор на Университета по библиотекознание и информационни технологии. Отличава се за изключителните му заслуги към българската култура и по повод 70-годишнината му.
С наградата „Златен век“ – звезда и Грамота за значим принос в развитието и утвърждаването на българската култура и парична награда са удостоени:
- Александър Петров, поет, автор на текстове на обичани български поп и рок песни – кой не си е припявал на песните „Нашият град“ „Любовта, без която не можем“, „Бъди какъвто си“, „Богатство“, „Жулиета“. Награждава се във връзка с неговата 70-годишнина.
- проф. д.ф.н. Владко Мурдаров, езиковед и преводач, преподавател, автор на над 1000 научни публикации; признаваме, че много често разчитаме на „Език мой“, за да разберем какви са тенденциите в нашия език.
- Рада Москова, известен писател, драматург и сценарист, създала едни от най-добрите български детски игрални филми – „Куче в чекмедже“, „Горе на черешата“ и др. През 2023 г., навършва 90 г.
- проф. Симеон Александров Венков, композитор, изпълнител и преподавател по бас китара във Вокалния факултет на НМА, автор на филмова музика
- Хайгашод Агасян, композитор, автор на театрална и филмова музика, изпълнител и автор на забавни песни за деца и възрастни.
- Лилия Балева, художник, директор на Националната гимназия за приложни изкуства „Свети Лука“, чиито таланти са любимци на посетителите на изложби. В момента в СБХ можете да посетите поредната експозиция, която този път е посветена на 70-годишнината на авторитетното училище към Министерството на културата.
- Росица Петрова-Василева - дългогодишен директор на Регионална библиотека "Сава Доброплодни" в Сливен, с изключителен принос за развитието на библиотечното дело в страната, безспорен инициатор за създаване на положителна промяна на обществените нагласи към библиотеките в страната. От 25 години организира единствения в страна "Национален фестивал на детската книга".
- Иван Гранитски, Отличава се за изключителните му заслуги към българската литература и култура и по повод 70-годишнината му. Поет, журналист, публицист, литературен критик, изкуствовед, издател и общественик. Автор на множество книги с поезия, литературна критика и история на изкуството. Носител на много награди. Управител на емблематичното издателство "Захарий Стоянов".
- Антония Ковачева, Пламенен ръководител на Българската национална филмотека, която по нейни думи е убежището, пазител на всичко, което се е случвало в българското кино. Работи като експерт-киновед в БНФ от 1980 г., а като директор вече 10 години възпитава отговорен подход към националното филмово богатство.
- архитект Уляна Малеева, Професионалната й кариера е тясно свързана с опазване на културното наследство и по-специално с обектите на световното наследство. Дългогодишен служител на НИНКН и директор на специализираната дирекция в Министерство на културата до 2017 г.
- Ярослава Бубнова (Яра Бубнова), Куратор и художествен критик Създател на Института за съвременно изкуство – София и Президент на българската секция на Международната асоциация на художествените критици. През 2019 и 2022 г. Яра Бубнова бе комисар на националните участия във Венецианското биенале за изкуство.
- проф. Станислав Памукчиев, художник. Дългогодишен секретар на секция "Живопис" на СБХ, концептуалист, работи за реализацията на съвременните автори и организирането на мащабни изложби.
Почетен знак „Златен век“ – печат на Цар Симеон Велики - златен и Грамота за принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност и по повод 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност и парична награда получават:
- проф. д-р Ингеборг Братоева - Даракчиева, филмов критик и историк на киното, професор в сектор "Екранни изкуства" на Института за изследване на изкуствата – БАН, преподавател в СУ, НБУ и НАТФИЗ.
- Марин Янев, български актьор
- Никола Вандов, театровед, критик и изследовател на българското сценично изкуство, главен редактор на списание "Театър" и редактор във в. "Култура", автор на летописи за редица български театри.
- проф. Симо Лазаров, композитор и преподавател, водещ специалист в областта на електронната, електроакустичната и компютърна музика, професор в НБУ.