
Писатели от Турция гостуваха на Съюза на българските писатели (СБП), съобщават от СБП.
„Като продължение на добрите отношения между СБП и Синдиката на турските писатели – Бурса, в София пристигна делегация, водена от Ахмет Емин Атасой (българско-турски поет) и включваща утвърдените автори от Турция – Бюлент Елиток (поет, сценарист, драматург, собственик на издателството „СУУС Китап“), Фехми Енгиналп (есеист, мемоарист, литературен критик, собственик на издателство „Алп Яйънларъ“) и Хилми Хашал (поет, издател на списанието „Елиз едебият“). Трите издателства са обединени в сдружение, което работи за популяризиране на съвременната турска и европейска литература, като много често наши автори се появяват в техните издания“, разказват от СБП, предава БТА.
В рамките на три дни (25-27 май 2023) гостите и домакините от СБП са има разговори и са се включиха в съвместни инициативи. Боян Ангелов – председател на СБП, и Бюлент Елиток – председател на Дружеството на турските писатели – Бурса, са подписали договор, в който акцентът е поставен на сътрудничеството в областта на литературата. Предвиждат се организиране на взаимни посещения на писатели, общи презентации на книги и автори, съвместни конференции и семинари, превод и публикуване на литературни произведения на езиците на двете страни, включително и в уебсайтове, осигуряване на бази за писателски резиденции на ротационен принцип.
На този знаков акт на добросъседство присъства и Мехидин Кадиров – кмет на град Опака, поканен специално от своя съгражданин Ахмет Емин Атасой, допълват от СБП.
Гостите са посетили къщата-музей „Дора Габе“ в София, собственост на СБП, където са се запознали с експозицията от автентични вещи, портрети и архиви на голямата ни поетеса. Боян Ангелов е разказал за влиянието на Дора Габе върху развитието на родната поезия. Имало е рецитал по нейни стихове на български и турски език в превод на Ахмет Емин Атасой.
На литературна вечер, на 25 май, е било представено творчеството на турските писатели. Фокусът е бил новата книга на Ахмет Емин Атасой „Отдаденост“ (изд. „Богианна“, 2023), за която говори редакторът и автор на предговора Атанас Капралов – директор на Националния литературен музей.
„Поезията не може и не бива да се разказва. Атасой никога не е тичал след метафорите като ловец, а самата муза разтваря пъстрите му хоризонти, откъдето се изсипват нежно словата небесни... Отделните цикли на книгата включват извечните теми за несретника и родината, за приятелството и дълга, за изцеляващата природа, за успокояващото море, за зигзагите на съдбата, за извисяващата любов и, разбира се, гадае тайните кодове на неразгадаемия от векове творчески акт“, е казал Атанас Капралов.
Водещ на вечерта е бил писателят Христо Славов. „Сътрудничеството ни навлиза в нова фаза, две братски литератури продължават по възходяща линия своето опознаване“, е казал Боян Ангелов.
„България ми е родина, но Турция е моят спасителен остров, който в 1989 г. ми даде хляб. Тези неща не се забравят“, е казал Ахмет Атасой. Той е прочел няколко творби от новата книга. В последвалия рецитал са звучали есе от Фехми Енгиналп и стихове от Бюлент Елиток и Хилми Хашал (в оригинал и превод). „Изкуството е душевен подтик, ние трябва да го ценим – докато има изкуство, ще има радост на този свят“, е казал Бюлент Елиток.
Турските писатели са благодарили за възможността да се представят пред българска публика, а присъстващите поети са им отправиха поетичен поздрав, в който са се включили Атанас Капралов, Анжела Димчева, Мая Панайотова, Петър Андасаров, Стоянка Боянова, Минко Танев, Георги Атанасов, Венко Евтимов, Елисавета Шапкарева, Хайри Хамдан, Атанас Звединов и Боян Ангелов.
Гостите са посетили също къщата-музей „Иван Вазов“, археологическия комплекс в ларгото на София, храм-паметника „Александър Невски“, изложбата на техния съгражданин Зиятин Нуриев в музей-галерия „Анел“. Били са гости на „Медийни награди – 2023.