
Захари Карабашлиев даде автограф на книгите, които си купиха премиерът и министърът на културата
"Гълъб се снима с врабчета е едно добро начало за история за деца", каза премиерът след като се снима с децата от вокална формация "Врабчетата"
"Да си четящ или грамотен човек е сила, която никой не може да ти отнеме и знание, което все повече ще се цени". Това каза служебният премиер Гълъб Донев на откриването на XVI Панаир на книгата и на VI издание на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи пред НДК. Минути след като бе дадено началото на панаира, министър-председателят обиколи няколко шатри и си купи книги. Той се спря на Шатра 4 на КК "Труд", от която си купи последната му книга “Лидерство" на Хенри Кисинджър. В нея политикът анализира живота на шестима изключителни лидери чрез отличителните стратегии на държавното управление, които според него са въплъщавали.
Това бе една от малкото книги, която Гълъб Донев купи за себе си. Останалите бяха предимно детски с много картинки за почти двегодишния му внук Роби.
На една от шатрите премиерът си купи и три книги на Захари Карабашлиев, като получи и автограф. С пожелание за сила и книга получи и министърът на културата Найден Тодоров, който също присъства на откриването и си купи няколко книги.
"Убеден съм, че идва времето, в което хората, които пишат грамотно на български език и владеят до съвършенство могъщата сила на нашето слово ще бъдат ценени, търсени и предпочитани", отбеляза Донев. Той очаква в близко бъдеще към кандидатите за работа да се поставят изисквания за грамотно ползване на българския език. Затова учете българския език с внимание и уважение, бъдете грамотни и четете с разбиране, каза Гълъб Донев на откриването.
С типичното му чувство за хумор той разказа, че когато се запознава с деца, вижда задължително учудването в очите им, когато чуят името му. Следва смях и обяснението, че се казва като гълъбите, които хранят в парка, но няма крила като птиците. Премиерът се пошегува, че се снима и с врабчета. Всъщност изпълнения на сцената на фестивала представиха децата от вокално-театралната формация „Врабчета“.
"Крила ми дават книгите, допълни той. И отбеляза, че да си грамотен човек е проява на себеуважение, но да си грамотен човек е проява и на усилието да отстояваш закона на българския език в среда от хора, които пишат, както им е удобно. Граматиката на един език е неговата конституция, спазва се без своеволия и отклонения от правилата, посочи служебният премиер. Той добави, че грамотните хора по-лесно могат да спечелят доверието му. Да разбираш какво четеш, да си критичен, да се съмняваш, да откриваш подвеждането или лъжата е проява на грамотно четене", каза още премиерът.
На откриването присъстваха служебният министър на образованието Сашо Пенов, на културата - Найден Тодоров, заместник-министрите на културата Марина Василева и доц. Пламен Славов, Васил Велев - председател на Управителния съвет на на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев. Изложението бе открито от Десислава Алексиева, председател на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга", организатор на проявата. Сред присъстващите бе и директорът на Българската телеграфна агенция Кирил Вълчев.
„Книгата не е просто прозорец към света. Казват, че книгите не могат да променят света. Книгите обаче могат да променят хората, а хората могат да променят света“. Това каза министърът на културата Найден Тодоров по време на откриването. Той изрецитира и цитат от „Времеубежище“ на Георги Господинов, която получи световната награда "Букър": „Когато времето е точно, мястото е различно. Когато мястото е точно, времето е различно“.
Книгите обаче ни дават възможността да бъдем в точното време на точното място. Времето е настоящето, мястото е тук и сега, в България. Това е мястото и времето, в което ние можем да променим нашето бъдеще и можем да променим бъдещето за нашите деца. Тази промяна започва с четене“, каза още Тодоров.
Според министъра на образованието и науката проф. Сашо Пенов събития като това популяризират книгата, а чрез книгата се популяризира душата на автора. „Всяка книга крие в себе си вижданията на автора за света. Предавайки своите виждания, ние образоваме и възпитаваме бъдещето поколение. Не мога да си представя в съвременното обществото, където сме предизвикани от съвременните технологии, от ChatGPT, какво би се случило, ако изчезне книгата. Това означава да забравим за печатната машина. Това означава да забравим за авторите, които искат тяхното слово да бъде читаемо. Да бъде читаемо на хартия, да се усеща чрез мириса на буквите върху хартията. Книгата е важна не само за образованието. Книгата е важна за възпитанието“, каза той.
От днес до 4 юни на Панаира читателите ще могат да се срещнат с Георги Господинов, Петър Чухов, Захари Карабашлиев, Петя Кокудева, Камелия Кучер, Владимир Зарев, както и с художника Сатанасов (автор на комикса БИОН), преводачи и издатели.