
Експозицията е в Термите на Диоклециан - най-големият балнеоложки комплекс от античността
“Мигът и вечността. Между нас и древните” е изключително красива изложба с 300 уникални творби, която трябва да видите на всяка цена, ако дойдете в Рим. До 30 юли експозицията показва в Термите на Диоклециан, които са част от Националния римски музей, връзките със съвременния свят на древноримски, гръцки, етруски и средновековни произведения на изкуството. За да изпъкнат още по-добре, бяха отворени за тях за пръв път след десетилетия някои от големите аули на музея, в които през 1911 г.е имало археологическа изложба.
Още в първата аула могат да се видят две вкаменени анонимни жертви на изригването на Везувий – посредством археологията те са стигнали до нас като останали завинаги неподвижни в момента на застигналата ги смърт. Около тях пък са представени различни форми на на съвременната интерпретация на античното.
Във втората аула се изследват формите на предаването на културните традиции от античността посредством изкуството и литературата, или как съвременните творци са наследили от античните си предци едновремешните методи и начини на представянето на властта. Изложбата показва в третата аула и как древните са интерпретирали пространството и времето, приемайки формата на божества и на абстрактни същества.
Втората част на изложбата изследва идентифицирането ни с древните народи. Въпреки разликите във времето и в културен аспект, които ни разделят, ние се чувстваме близки до тях всеки път, когато нашият живот и събития се идентифицират с тези на античните хора.
Термите на Диоклециан, където е изложбата, са най-големият СПА център (Salus Per Aquam, или здраве посредством вода) от древността. Този термален комплекс, който се простира върху 13 хектара между хълмовете Квиринал и Виминал, навремето е обслужвал населението на три римски квартала – и това на Есквилин. Термите били изградени за рекордния период от осем години - между 298 и 306 г.сл.Хр. С тази цел бил разрушен цял квартал с жилища на древни римляни.