
Сред тазгодишните носители на наградата „Симпатия” са Габриел Гарко и Ал Бано
С бронзова роза, дело на големия български скулптор Асен Пейков, римското кметство отличава от над половин век най-добрите във всички сфери. Наградата „Симпатия” се дава от 1972 г. на обикновени хора и на популярни личности, изявили се в различни сфери. Открай време тя е известна като „римските оскари”. Бронзовата роза на Пейков е като статуетката „Оскар”, но в ръцете на италиански актьори, певци, пожарникари, смели жени, момчета от крайните римски квартали, всеки от които се е отличил с нещо през годината. На последното 51-о издание на наградата, скъпоценната роза на българския скулптор , живял и творил във Вечния град, стиснаха 28 личности - певецът Ал Бано, водещият на последното издание на Фестивала в Сан Ремо Амадеус, актьорите Габриел Гарко и Пилар Фоляти, известните журналисти и водещи от РАИ Серена Бортоне и Сигфридо Ранучи, режисьорът Габриеле Мучино, кметът на Кутро Антонио Черазо и др.
Водещи теми в тазгодишното издание, което се проведе в зала „Промотека” на римското кметство на Капитолийския хълм, бяха мирът, Украйна, мигрантите, драмата в Иран. Затова и много от наградените бяха именно заради заслугите им в тези сфери. Беше отличен и екип пожарникари от римски квартал, участвал в спасителните акции след земетресението в Турция. Сред получилите бронзовата роза на Пейков имаше и лекари, икономист и свещеник. В журито, присъждащо наградата, участват известни личности, сред които режисьорът Карло Вердоне и актьорът Кристиан де Сика.
Основаването на наградата „Симпатия” е по идея на Доменико Пертика – римски журналист, поет, писател, който една вечер през 1970 г. в столичен ресторант до река Тибър събира на вечеря приятели актьори и интелектуалци. Първото издание се провежда година по-късно в една тратория, а от 1972 г. се мести в римското кметство, превръщайки се в „церемонията на столичните оскари”. Тогава постоянен член на журито става покойният актьор Виторио де Сика. В течение на годините розата на Пейков се дава, за да отличи „смешните, скромните на обществото, смелите жени, или единството между гениалността и хуманността”.
През изминалите десетилетия сред получилите наградата са от актрисите София Лорен и Джина Лолобриджида до футболиста Франческо Тоти. През 1975 г. е награден дори тогавашният президент Сандро Пертини, на когото отиват да връчат розата в президентския дворец „Куиринале”.