
- Преди всичко не всички съкровища са само златни. Те са сбор от ценни предмети, чиято стойност се повишава от информацията, която носят. Когато един владетел или член на обществото може да си позволи подобен комплект от накити, съдове или други предмети, той демонстрира най-малко две неща: добри икономически възможности и висок естетически вкус.
Съкровищата са или поне би трябвало да са ценни за съвременния човек не защото са направени от злато, сребро и скъпоценни камъни, не защото са укрити в земята, а затова, че бележат върхове от развитието на човечеството и ни "разказват" истини и легенди за отдавна отминали времена.
- По-скоро може да се каже, че откриването на златото във Варненския халколитен некропол накара изследователите да преосмислят представите си за праисторията като цяло и да започнат да говорят за енеолитна цивилизация, чието начало очевидно е поставено в днешните български земи.
Най-впечатляващото, разбира се, е голямото количество златни предмети и най-вече това, че те дават богата информация за ритуалите от онова време.
- Кой е сътворил съкровището от Дъбене? Кое е най-ранното откривано досега съкровище, за което няма никакво съмнение, че е дело на траките?-Може да се предположи, че тези предмети са създадени от същите хора, на които принадлежи и Варненският некропол. В науката има различни становища по въпроса откога траките обитават днешните български земи, като две са основни. Че те са тук от праисторически времена, но с времето обществото и културата им се променят.
Според другата теза за траки може да се говори от времето на къснобронзовата епоха. Според мен Вълчитрънското съкровище със сигурност е тракийско.
За находката от Дъбене приемам становището на нейния откривател и проучвател - археолога Мартин Христов.
Той смята предметите за погребални дарове, като не изключва възможността те да са използвани в религиозни тайнства.
- Отдавна се знае, че траките не са били безписмени. Просто те са писали по-рядко и по конкретни, важни поводи. За днешните хора, които страдат от свръхинформация, е трудно да разберат защо тези преди нас са оставили толкова малко надписи. Но дали е нужно всичко да се казва и записва?! В тази връзка пръстенът от Езеро съобщава за една жена, която е родила и отгледала своите деца и с това е изпълнила мисията си на този свят. Тя или нейният съпруг са преценили, че този факт заслужава да бъде съобщен на боговете. И, съгласете се, това е наистина по-важно от някои съвременни новини, че известна дама си е направила пластична операция.
- В книгата има визуализации как конкретни предмети са използвани в ритуала. Какво ни говорят ритуалите за устройството на обществото?- Вярно е, че за първи път в тази книга се прави опит за реконструкция на приложението на широко известните ни съкровища. Крайно време е хората да разберат какви послания носят тези предмети, а не да виждат в тях само златото. Не е възможно с няколко думи да се изтълкуват всички ритуали и вярвания на древните. Илюстрацията към Вълчитрънското съкровище представя само една от многото хипотези. Сигурно е обаче, че този уникален сервиз е бил сътворен за боговете или... от самите тях?!
- Какви пари са използвали траките? Декадрахмите на дероните единствените известни ли са?- Разбира се, че не. Тракийските племена са секли свои монети, но също така активно са използвали монетите на по-могъщите тогава държави. В нумизматиката липсата на голямо количество тракийски монети се обяснява предимно с това, че тези племена помежду си са практикували натуралния обмен.
- Съкровището от Летница разказва за пътя към властта. На какви ценности на тракийското общество е израз този дълъг и нелек път?- Върху плочките от Летница се намира може би най-ранният разказ за инициацията - превръщането на момчето в мъж. Накрая той, разбира се, се сдобива и с власт, дадена му от боговете. За читателите с чувство за хумор ще кажа, че това е тракийският вариант на Хари Потър.
Всички накити и съдове, които са открити в могили или погребения, са свързани с вярването, че има друг свят, в който душата отива след смъртта. Изображенията върху тези гробни дарове отразяват предимно живота.
- Какво ни казва за кан Кубрат съкровището от Малая Перешчепина? А това от Наги Сент Миклош - за Аспарух?- Най-важният извод и от двете съкровища е, че първите български владетели са стояли начело на добре организирани и стабилни държавни обединения. Очевидно е, че и Кубрат, и най-малкият му син Аспарух са истински владетели, широко известни в тогавашния свят. Нали не допускате, че един номадски вожд е разполагал с ресурс и култура да създаде подобен шедьовър? Разликата е, че в гроба на кан Кубрат са положени личните му вещи, достойни за един владетел на прабългарите и патриций. От друга страна, част от съкровището, открито в Наги Сент Миклош, вероятно е изработено по поръчка на кан Аспарух, за да бъде използвано като дар.
- Царската власт е в злато - коланите на прабългарите, пръстенът на Калоян, златните монети на Иван Асен II, Преславското съкровище... Кое е общото между тях?- Човечеството цени златото, защото то не се променя и не се обезценява с времето. Затова владетелите го предпочитат. От една страна, с него те демонстрират върховното си положение в обществото, от друга, се надяват тяхното могъщество да не бъде засегнато от времето подобно на златото.
- Как краят на Втората българска държава се "оглежда" в Никополското съкровище?-В годините, когато е създадено Никополското съкровище, едва ли някой е вярвал, че идва краят на българската държава. То е по-скоро признак на едно друго явление - разпокъсването на Второто българско царство на малки владения, всяко с претенция за самостоятелност. И в това разединение наистина се крие началото на края.