
Събраните средства от експозицията ще бъдат дарени на Астрономическата обсерватория на Софийския университет
Не е за вярване, но скъпоценните камъни, гледани през лабораторен микроскоп, приличат на снимки, направени в Космоса.
Именно такива фотографии на шлифовани и нешлифовани диаманти са събрани в благотворителната изложба “Забранената зона”, като събраните средства ще бъдат дарени за възстановяването на Астрономическата обсерватория на Софийския университет.
Снимките на скъпоценните камъни са на модната дизайнерка и гемолог Нури Димитрова, решила да надникне отвъд външната им красота и шлифования брилянт. Успява да го постигне благодарение на своя лабораторен микроскоп, през който вижда суровината на диамантите, а целта ѝ е да покаже пътя на скъпоценните камъни от природата до човека. Оприличавайки видяното на Космос, дизайнерката прави изложба с най-добрите си фотоси до момента. Официалното откриване на експозицията “Забранената зона” е на 12 юни от 17,30 ч в централното фоайе на Софийския университет.
Астрономическата обсерватория на Софийския университет “Св. Климент Охридски” бележи началото на възраждащата се култура, наука и образование в младата българска държава след Освобождението. Тя е значително постижение за университета и за българската наука в началото на века. По инициатива на проф. Бъчеваров, първия преподавател по астрономия във Висшето училище (както първоначално се е наричал университетът), започва строителството на Астрономическата обсерватория извън пределите на София в непосредствена близост до настоящия басейн “Мария Луиза”. Тогава днешната Борисова градина е пасище на село Слатина, което е достигало до Орлов мост. Старото здание и големият купол са завършени през 1897 г., 30 години преди полагането на основите на Ректората. А първият наблюдателен уред на новата обсерватория е зрителната тръба на известния български учен възрожденец д-р Петър Берон.
Екипът на катедра Астрономия към Физическия факултет на Софийския университет от години се бори за реализирането на цялостен ремонт и реставрация на обсерваторията. След известна подготовка на 10 май 2023 г. стартираха ремонт, консервация и реставрация на сградата.
Освен благотворителната кауза, чрез която събраните средства ще бъдат дарени на Астрономическата обсерватория, Нури Димитрова прави изложбата “Забранената зона” и за да покаже, че диамантите са много повече от блещукащи камъни. Това, което тя вижда през своя лабораторен микроскоп, е Космос от нешлифовани диаманти.
На диамантена сватба Нури Димитрова открива страстта си към скъпоценните камъни
Нури Димитрова e български моден дизайнер, гемолог и експерт-оценител на брилянти и диаманти в суров вид. Интересът й към работата с диаманти започнал след запознанство с по-възрастна местна жена от село, близо до Несебър. Увлечени в разговор, модната дизайнерка пита баба Руска от колко години е омъжена за своя съпруг. Отговорът е 60 години, а това означава празнуване на диамантена сватба. Тогава на дизайнерката ѝ хрумва идеята да подари на възрастното семейство празненство и да ги върне отново назад в щастливия миг. Оказва се, че преди 6 десетилетия те не са имали възможността да направят истинска сватба и точно това е причината Нури да желае да подари на баба Руска щастието да се види като истинска булка. Шие и специална рокля, която сама проектира. А спътникът на баба Руска в живота дядо Атанас е облечен в костюм.
След организацията на диамантената сватба Нури Димитрова се потапя в света на оценяването на истински скъпоценни камъни и превръща хобито си в успешен бранд.