
От пътуващите из Северна Ирландия се изисква само да се въоръжат с чувство за хумор и да дебнат момента между дъждовните капки, когато могат да видят творенията на природата й.
Пътешественикът естествоизпитател сър Джоузеф Банкс е притежател на може би най-доброто описание на природните феномени: "В сравнение с това какво са катедралите и палатите, построени от човека?...Само макети и играчки."
Това с пълна сила важи за едно от най-чудните геоложки творения в света, забулено в мъгла от митове и наречено Пътят на гигантите.
Свидетелството за съвършенството на природата, което със сигурност плаши, но и очарова хората, се намира на североизточния бряг на Северна Ирландия, на час и половина път от Белфаст.
Докато групите ентусиасти от цял свят изчакват в кафенето на посетителския център да преминат хапещият вятър и дразнещият дъжд, любезните домакини ги уверяват, че лятото тази година не се вижда на хоризонта. Обясняват им, че ирландското кафе не бива да се разбърква и слоевете му не трябва да се смесват, и преминават към историите.
Преди много години, когато науката не е била способна да обясни природните явления, безбройните шестоъгълни павета на Пътят на гигантите, спускащи се по стръмния бряг навътре в морето, може би са свързвали острова с този на Шотландия.
Легендата
Разправят, че Фин Маккул - лидер на племето Фиана и защитник на Ирландия, бил човек - гигант. Толкова голям, че като се изправел с разкрачени крака, целият остров оставал в неговата сянка. Дочул той шотландския си съперник Бенандонер да му се подиграва и помъкнал тежки колони към брега да построи път през водата за двубой с него.
Уморен, но доволен от труда си, Фин Маккул легнал да си почине и заспал дълбоко. Разгневеният Бенандонер, който го чакал на другия бряг за дуела, изгубил търпение и прекосил пътя да го търси.
Тъй като шотландският великан бил доста по-голям, съпругата на Фин решила да покрие съпруга си и да се престори, че това е техният малък син. Когато Бенандонер видял колко огромно е бебето на съперника му, не искал дори да си помисли колко голям е бащата и незабавно хукнал обратно, рушейки панически пътя след себе си.
Феноменът
Независимо дали ще решите да повярвате на легендата, Пътят на гигантите е една от най-величествените гледки не само по крайбрежието на Северна Ирландия. Отдалече той по нищо не се различава от пленителния бряг на графство Антрим, но докато се плъзга бавно по скалистите форми наоколо, погледът се спира на странните камъни, подредени един до друг като шахматна дъска. Онова, което започва като безкраен набор от черни павета, мистично изчезващи в морето, зад ъгъла се превръща в колона от изправени "войници", която за момент спира дъха.
Чудото от над 40 000 базалтови колони е стара приумица на геологията. Вулканични изригвания, образувани от континенталния дрейф на Европа и Северна Америка преди 60 милиона години, са направили графство Антрим най-голямото плато от застинала лава в Европа, а Пътят на гигантите с времето се е оформил в перфектни шестоъгълници,
групирани като пчелна пита.
Толкова близо са те един до друг, че създават впечатление за тротоар, творен от свръхестествени сили.
Удивителният скален феномен се появява на фокус за първи път през 1693 г. във вестника на Кралското общество по поръчка на неговия откривател - епископа на Дери, и предизвиква оживена дискусия.
През 1771 г. френският изследовател Демаре оповестява, че въпросният феномен е резултат от вулканична активност и до днес повечето геолози споделят това мнение.
Пътят на гигантите през 1986 г. е включен в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО, а през 2005 г. е обявен за четвъртото най-голямо природно чудо в Обединеното кралство.
Като най-известната туристическа дестинация на Северна Ирландия Пътят на гигантите посреща гости с чисто нов туристически център и аудио-визуални презентации, сувенирен магазин, магазин на занаятите, бюро за обмен на валута (британски лири), три отделни паркинга за коли и автобуси и кафене-бар в хотела наблизо.
Има два варианта за придвижване до скалната забележителност. Единият е 15 минутно слизане пеша по добре поддържана пътека. Тя следва очертанията на брега и дава възможност да се разгледа цялото скално образувание.
Околните заливчета крият други подобни скални форми като Стола на желанията,
където човек може да изпробва колко неща може да си пожелае наум за минута. Ковчегът, Старицата и Ботушът на гиганта са също все имена, извадени от легендите.
За по-авантюристично настроените пътеката по обратния път към посетителския център извежда до 162 стъпала. Те се издигат и вият по скалите наоколо и разкриват красиви гледки и удобни позиции за снимки.
Стъпалата стигат до другата голяма атракция - Органа на гиганта. Построен от Фин Маккул за музикално надарения му син Озин, органът има същия произход като пътя, а тръбите му свирят под натиска на морския вятър.
Тази пешеходна обиколка отнема час, до час и половина в зависимост от темпото на движение. Включва всички природни забележителности и е добре маркирана, но в лошо време може да е доста хлъзгава.
Ако времето не е благоприятно и туристите не се чувстват сигурни, че могат да изминат стръмната част на крайбрежната пътека, могат да се насочат към втората опция. Малко бусче се движи на всеки 20 минути от туристическия център до брега за около 2 британски лири на човек (цена за възрастни в двете посоки - б. а.) и оставя товара си точно пред самия Път на гигантите.
Интересните места из Северна Ирландия обаче не се изчерпват с Пътя на гигантите.
На няма и 2 мили (3 км) от него се намира град Бушмилс, дом на легендарното ирландско уиски. Там можете да видите най-старата фабрика за уиски - спиртоварната "Олд Бушмилс" отворила врати през далечната 1608 г. Тя се намира в края на града и е отворена за посетители всеки ден от седмицата. Организираните обиколки ще ви преведат през тайните на производството, а след като сте дегустирали различните "продукции", ще можете да закупите онази, която най-много ви е пленила.
Любопитните факти около градчето също не за са подминаване, тъй като то е едновременно модерно и средновековно, носещо гордо титлата на град с най-много защитени архитектурни паметници в Северна Ирландия.
Днес замъкът "Дънлус" е туристическа забележителност с целогодишни посещения, а най-новата му история е свързана с естествен декор на популярни филми, сред които и "Медальонът" от 2003 г., с участието на Джеки Чан.
Да висиш във въздуха над вълните
Човек се диви колко синьо може да бъде морето в околността на Пътя на гигантите, докато краката му "обхождат небето" на остров Карик. По традиция всяко лято рибарите от съседните села пускали въжен мост над 23-метровата пропаст между брега на Антрим и остров Карик , за да могат по-лесно да залагат мрежите си за сьомга навътре в морето.
Днес туристите са привлечени тук, за да приемат предизвикателството да минат по въжетата. Но едно време мостът се е държал само на едно опънато въже! Възнаграждението за преодоляното изпитание е, че попадат в рая на различни видове птици, които могат да се наблюдават накуп само по тези места. При ясно, безоблачно време, за което е необходим изключителен късмет, се отваря изглед и към остров Ратлин и Шотландия.
Има само един начин да се върнете обратно - отново през люлеещия се въжен мост! Не гледайте надолу!
Как да стигнем
От България няма организирани екскурзии по тези места. Най-лесно за планиране е индивидуално пътуване до Белфаст - Северна Ирландия, или Дъблин - Ирландия, както с редовни, така и с нискотарифни авиокомпании. От всяка една търсачка може да се избере най-изгодният маршрут.
Цените на двупосочен билет София-Белфаст в момента са средно 427,97 евро с редовни авиокомпании и 265 евро с нискотарифни. Всички полети са с прекачване през големи европейски летища - Лондон, Париж, Виена, Рим, Мюнхен и др. А ако изберете Дъблин - средните цени на двупосочен билет са съответно 330,51 евро и 169 евро.
И в двата града има голям избор от места за настаняване. Можете да намерите добри хостели близо до центъра и приятни къщи за гости. Цените най-често се определят в зависимост от предпочитанията за стая и дали сте склонни да делите с други хора. За самостоятелна стая на подобни места в Дъблин можете да платите между 32 и 46 евро на вечер. В цената най-често са включени закуска и интернет. Стаите с 4, 6 или повече легла са от 16 до 28 евро на вечер. В Белфаст самостоятелна стая с удобства е от 15 до 27 паунда на вечер, а тези с 4 и повече легла - от 10 до 18 паунда.
Ако желаете да разгледате забележителностите на Северна Ирландия по собствен график, можете да наемете кола на някое от летищата. А най-лесно е още когато планирате пътуването, да изберете някой от многобройните туроператори, които правят еднодневни или двудневни екскурзии до Пътя на гигантите и околностите. Хотелите, хостелите и къщите за гости на целия остров са включени в система, която ви предлага тези опции и дори без предварителна резервация чрез тях може да се включите в екскурзиите. Туровете от Дъблин например излизат между 22 и 34 евро на човек. Всеки туристически център за информация в градовете също може да ви предложи резервация.
Други начини за придвижване до Пътя на гигантите:
- с влак от Белфаст и Лондондери до Колрейн или Портръш (оттам с автобус),
- с автобус - Ulsterbus № 252 от Белфаст през графство Антрим
- с кола по път B146
Няма такса за посещение на скалния феномен, но ако искате да разгледате изложбата в посетителския център, таксата е 8,50 паунда за възрастни и 4,25 за ученици и деца. Има намаления за семейства.
Всички забележителности са отворени за посещения през периода март-октомври от 9:00
- 17:00 часа, а в по-натоварени дни и до 18:00.
Ива Цигуларова