
Цялата фамилия организира фестинали, за да запознае децата с тайните на нотите и инструментите
Максим и Хари, Веско и Мартин. Кланът Ешкенази. Братя и братовчеди. Четири цигулки, едната дадена назаем от фондация "Страдивариус" - Чикаго. И то на кого... на диригента Максим. Който си признава, че с голямо удоволствие свири на нея. Почти се обижда, когато го питаме как е успял да се измъкне от семейното "проклятие" на свири да цигулка и да се посвети на палката... Не му се сърдим - току-що е преодолял часовата разлика, защото пристига от Лос Анджелис. За него тези полети са ежедневие. Преди това е имал безкрайно натоварена програма в Лондон около олимпийските игри - дирижирал е концерти не само в Хайд парк, но и още в Оксфорд, Единбарг и т.н.
Сборната точка на братята и братовчедите Ешкенази е България. Всички имат мисия - а тя е "Да живее класическата музика!" Правят успешна кариера в чужбина, а тук се връщат към корените си и към себе си. В името на музиката.
Винаги съм си представяла виртуоза цигулар Веско Пантелеев-Ешкенази с повече коса, чийто къдрици обрамчват като ореол главата му. "Горещо е, подстригах се", веднага обяснява той промяната. Винаги съм си представяла Максим като величествен поне двуметров повелител на оркестъра, който трепери пред неговата палка. Оказа се изящен мъж с фини изваяни черти и брилянтно чувство за хумор. Друго си е да получиш информация от първо лице... А брат му Хари? За него не се знае почти нищо. Цигулар е в Софийската филхармония от години - наследил е семейната карма, но прави нещо невидимо, но много важно - намерил е начин да учи децата да обичат музиката, да изключват телевизора, когато татко и мама слушат "Водка с утеха", и да ги накарат да чуят Вивалди. Той е "моторът" на амбициозната програма "Фортисимо клас". Заедно с професионални музиканти гостува в училища и показва на тийнейджърите 9 основни инструмента. Лекциите са кратки. Децата чуват витруозите, после сами могат да опитат силите си с цигулката, пианото или тромпета.
Издаваме тайна - на 27 март догодина ще има концерт за всички деца, включени в програмата, с участието на Любо Нейков като водещ и Печенката.
Брат му Максим има огромен опит в това отношение и може да се каже, че е "зарибил" Хари за идеята за музикалното образование на деца. В САЩ той работи с оркестър "Пасифик симфони" и изнася образователни лекции в цялата страна - програмата обхваща млади оркестранти, учители по музика, деца и родители, често се случва в залата да са и хлапета още по памперси и с биберони. Наистина се започва от най-ранна възраст "захранването" с музика. Бюджетът на програмата в САЩ е 1,5 млн. долара и той се осигурява от частни спонсори. У нас това по-различно музикално образование се подкрепя от фондация "Америка за България".
Има ли конкуренция и професионална завист между успелите братовчеди? Не, казват всички те в един глас. Колкото всеки поотделно е по-добър в това, което върши, толкова общите им задачи са по-лесни и до-бързо постигат целите си. Мерилото? Публиката! Когато Максим дирижира или Веско свири, в залите няма и едно свободно място, а столове се поставят дори и на сцената.
"Веднъж ме спряха пътни полицаи. Като видяха фамилията ми в шофьорската книжка, попинаха - вие кой Ешкенази сте - брат или братовчед", шегува се с популярността си виртуозът на цигурката Веско. А Максим допълва: "За мен има два критерия за популярност. Да те разпознаят таксиметровите шофьори или когато се чекираш на летището, служителят да те попита: "Как мина концертът".
Хари старши - бащата на Максим, е свирил 40 години в Софийската филхармония под палката на най-големите български диригенти. Той признава, че любовта към музикат е наследил от майка си. Тя и баща му са били запалени самодейци музиканти. Още си спомня как с хиляди връзки намерили билети за "Севилският бръснар" на Росини, когато за първи път на българска сцена след шлифоването си в Москва се изявил Николай Гяуров в ролята на дон Базилио. Майката на Максим и Хари-младши е единствената, която е избягнала семейната карма - тя е инженер озеленител.
Ще има ли нови Ешкенази на сцената, полюбопитствахме. Максим свива рамене - още е ерген. Шегува се, че иска да му препоръчаме дама. Веско се похвали с двамата си синове - Виктор и Артур учат в Амстердам микробиология и химия. Отскоро е сгоден за прелестната виолистка Станислава, с която се е запознал в България. "Когато обявих тази новина във фейсбук, рязко спадна броят на почитателките ми", шегува се той. Хари-младши все още не знае накъде ще насочат интересите си двете му деца. Малкият му син Дани има артистични изяви - докато чичо му дирижира популярна филмова музика от "Междузвездни войни", той се появява на сцената в костюм на Дарт Вейдър. Но дъщерята на Мартин Пантелеев, който живее в Германия, със сигурност е хванала цигулката и вече бележи успехи - лично баща й и преподава.
Братя и братовчеди са в основата на фестивалите с марката "Фортисимо" - "Фортисимо клас", "Фортисимо фест" и "Фортисимо фамилия"(за деца и родители). Прелитат през целия свят, за да дадат рамо на идеята. От 30 август започва "Фортисимо фест", а входът за концертите е безплатен! Под звездите на открито Максим ще дирижира в 4 български града. Философията на фестивала стъпва върху принципа за преодоляване на границата между елитарното изкуство и широката публика. Целта на дългострочната програма е да доближи класическата музика и съвременното симфонично изкуство до повече българи. Защото музиката общува без предразсъдъци.
"Публиката ни е екзалтирана, искрена, вдъхновена. Това не е типичната за класически концерти публика - ние, музикантите на Fortissimo Fest, насърчаваме хората да викат, да ръкопляскат, да изпадат в истинска еуфория, каквато само универсалният език на музиката може да предизвика. От ценители на класическата музика със задълбочена и богата култура в областта през тийнейджъри, дошли наистина да се забавляват, до родители с малки деца, които обогатяват общуването на открито с магията на музикалните инструменти и великите пиеси, изсвирени с тях - всички тези хора идват на нашите концерти и се чувстват превъзходно заедно", убеден е Максим. "Ние свирим класическа музика с емоцията на рок музиканти", допълва организаторката на фестивала Ростислава Генчава.
ЗА ФЕСТИВАЛА - ДАТИ И ФАКТИ
Между 30 август и 8 септември фестивалът Фортисимо Фест се завръща с национално турне
"Музика под звездите". Турнето ще представи четири безплатни концерта на открито - в
Бургас, Варна, Пловдив и София. Концертите на Фортисимо Фест остават сред най-
посещаваните събития у нас за класическа музика, поднесена от виртуозни музиканти по
нетрадиционен, модерен и завладяващ начин.
След големия успех на двете поредни издания от 2010 г. и 2011 г. с концерти в София и
Пловдив, през 2012 г. Фортисимо Фест е амбициран да удвои своята публика с национално турне в четири български града - Бургас, Варна, Пловдив и София. Турнето ще започне на 30 август в Бургас, на 1 септември е във Варна, минава през Пловдив на 7 септември и приключва в София на 8 септември. Всички концерти ще носят името "Музика под звездите", входът им ще е свободен, началото - в 20.30 часа.
Общо 11 произведения, номинирани или наградени с "Оскар", великолепни класически
пиеси, джаз стандарти за секстет и симфоничен оркестър, световна премиера на българско произведение за глас и цигулка и - за първи път - музика от култови видео игри очакват публиката в Бургас, Варна, Пловдив и София на концертите "Музика под звездите". Традиционно, и тази година солистите на "Музика под звездите" ще бъдат ярко съзвездие от световноизвестни имена: Веско Ешкенази - концертмайстор на кралския Концертгебау оркестър в Амстердам, Даниеле Белен - млада и изключително успешна цигуларка от САЩ, Георги Андреев - диригент на "Филип Кутев", Нели Андреева - един от големите гласове на българския фолклор, Михаил Йосифов секстет - невероятни джаз-импровизатори, които едва ли имат нужда от представяне.
Пълната програма на "Музика под звездите" е както следва:
концерти на открито с вход свободен и начало 20.30 часа
БУРГАС И ВАРНА
Бургас - 30 август, открита сцена на терасата на Морското казино
Варна - 01 септември, Летен театър
Даниеле Белен - цигулка, САЩ
Нели Андреева - солист на ансамбъл "Филип Кутев"
Георги Андреев - композитор
Симфоничен оркестър при Държавна опера - Варна
Максим Ешкенази - диригент
Част първа - класическа музика
М. Глинка - увертюра към операта "Руслан и Людмила"
Х. Виенявски - полонеза в ре мажор, солист Даниеле Белен - цигулка
А. Хачатурян - "Танц със саби" от балета „Гаяне"
Й. Брамс - "Унгарски танц № 5"
Динику-Владигеров - Хоро стакато
Част втора - авторска музика на Георги Андреев
"Танцуващи тояги" - танц за симфоничен оркестър
"Девойко, мари хубава" - солист Нели Андреева
„Евридика" - солисти Даниеле Белен, цигулка, и Нели Андреева
"Златното Руно" - пиеса за гъдулка и симфоничен оркестър
"Аспарух" - финал от сюита "Прабългари"
Част трета - филмова музика
"Индиана Джоунс: по следите на изчезналия кивот" - Дж. Уилямс
"Хари Потър" - Дж. Уилямс
"Усещане за жена" - К.Гардел, аранжимент Дж. Уилямс, солист Даниеле Белен - цигулка
"Закуска в "Тифани"" - Х. Манчини
"Великолепната седморка" - Е. Бърнстейн
"Супермен"- Дж. Уилямс
"Междузвездни войни" - Дж. Уилямс
ПЛОВДИВ И СОФИЯ
Пловдив, 7 септември, Античен театър
София, 8 септември, открита сцена пред НТ „Иван Вазов"
Веселин Пантелеев-Ешкенази - цигулка
Михаил Йосифов - секстет
Софийски фестивален оркестър
Максим Ешкенази - диригент
Част първа - класическа музика
П.И. Чайковски - "Славянски марш"
К. Сен-Санс - интродукция и рондо капричиозо, солист Веско Пантелеев-Ешкенази, цигулка
П.И. Чайковски - руски танц „Трепак"
А. Копланд - "Хоудаун" - танц от балет "Родео"
П. Стайнов - ръченица от "Тракийски танци"
Част втора - джаз
В. А. Моцарт/аранжимент В. Спасов - Симфония № 40 - изпълнява Михаил Йосифов секстет
Бил Еванс/аранжимент В. Спасов - „Валс за Деби" - солисти: Михаил Йосифов секстет
А. Жобим/ аранжимент В. Спасов - „Луиза" - солисти: Адриана Николова-Печенката, Веско
Пантелеев-Ешкенази, цигулка, Михаил Йосифов секстет
Сам Потъл и Джим Хенсън - Тема от „Шоуто на мъпетите" - изпълнява Михаил Йосифов
секстет
Част трета - музикални теми от видео игри
HALO
Civilization IV
World of WarCraft
Част четвърта - музика от филми
„Каубоите" - Дж. Уилямс
„Гладиатор" - Х. Цимер
„Списъкът на Шиндлер" - Дж. Уилямс, солист Веско Пантелеев-Ешкенази, цигулка
„V като Вендета" - П.И.Чайковски - Увертюра 1812 г.
История и философия на Фортисимо Фест
Фортисимо Фест е фестивал за класическа музика, основан през 2010 г. от Максим Ешкенази с подкрепата на фондация "Америка за България". Философията на фестивала стъпва върху принципа за преодоляване на границата между елитарното изкуство и широката публика. Целта на неговата дългосрочна програма е да доближи класическата музика и съвременното симфонично изкуство до колкото се може повече българи. Защото музиката прави хората щастливи. Музиката общува без предразсъдъци, тя разширява хоризонта на културен интерес и благоприятства обмяната на идеи, опит и знания. За постигане на своите цели Фортисимо Фест привлича млади и успешни творци и представя класическата музика по нетрадиционен, модерен и завладяващ начин. Фортисимо Фест и фондация "Америка за България" поднасят на българската публика свотовноизвестни музикални произведения, но и премиерни заглавия, изпълнени от утвърдени български и американски музиканти, бъдещи звезди и вече изградени творци в национален и световен мащаб.
Ростислава Генчева, директор и муза на "Фортисимо Фест"
Заедно с Максим и Хари Ешкенази, Ростислава Генчева е сред вдъхновителите и
създателите на "Фортисимо Фест". Всичко започва през 2007-ма година, когато пред
Народния театър в София тримата правят най-щурия открит концерт - с топовни изстрели, юлска буря, лятна филхармония и със солист Веско Пантелеев-Ешкенази. Невероятната емоция превръща събитието в незабравимо както за хилядите зрители, така и за своите създатели. Максим, Хари и Рости решават да поставят трядицията на откритите концерти. През 2010 г. получават изключителната подкрепа на фондация "Америка за България" и така стартира "Фортисимо Фест". Ростислава е директор на фестивала оттогава до днес. Заедно с Максим Ешкенази, тя е съавтор на концепцията за "Фортисимо Фест" и автор на неговите визуалните решения. Завършила Художествена гимназия и специалност „Кинознание и кинодраматургия" в НАТФИЗ „Кр. Сарафов", работила в над 30 анимационни международни продукции, Ростислава е сред водещите телевизионни репортери и продуценти. Автор е на 12 документални филма, носители на национални и международни н44агради. От 2004 г. до 2006 г. е носител на приза „Рицар на книгата".
ФОРТИСИМО КЛАС
„Фортисимо Kлас" е образователна програма за малки ученици - истинско музикално
пътешествие с инструмент в ръка.
В часовете по музика на ученици от четвърти клас гостуващи учители представят по игрив и колоритен начин 9 класически инструмента: цигулка, виолончело, флейта, валдхорна, виола, кларинет, тромпет, ударни инструменти и контрабас. Гостуващите учителите са млади професионални музиканти, които запознават своята публика от бъдещи ценители на класическата музика с устройството на инструментите и тяхната история. В края на урока благодарят на публиката за вниманието с красиви изпълнения на живо. Тези единствени по рода си училищни часове предлагат първа и запомняща се среща с известните композитори. Учениците разбират повече за мелодията, имат възможност да докоснат инструмента и дори да се опитат да свирят на него, и най-важното - споделят своите впечатления, емоции и нови знания с гостуващите музиканти.
Създадена да предложи и възпита ново отношение към класическата музика, програмата "Фортисимо Клас" стартира миналата есен в 16 училища (София, Плевен, Правец) и завърши с празничен концерт в зала „България" през април тази година.
"Фортисимо Клас" е вдъхновена от братята Максим и Хари Ешкенази и фондация „Америка за България". Целта на програмата е да влезе в колкото се може повече училища и данамери хиляди малки приятели, заговаряйки ги на най-достъпния и красив език - езикът на музиката.
Както Фортисимо Фест, тази есен "Фортисимо Клас" се завръща и продължава своето
музикално пътешествие с удвоени сили. В рамките на учебната 2012/2013 г. програмата ще обиколи два пъти повече училища - 32 на брой в София, Плевен, Стара Загора, Разград, Етрополе, Дупница, Горна Малина, Правец. Всяко училище, което би искало "Фортисимо Клас" да гостува със своите уникални уроци може да кандидатства, изпращайки молба в свободен текст на имейл [email protected] Няма значение в кой град се намирате - учителите на "Фортисимо Клас" ще дойдат при вас, стига часовете по музика за 4 клас във вашето училище да се провеждат в един ден.
Хари Ешкенази, първа цигулка на "Фортисимо Клас"
Хари и Максим Ешкенази са братя, изключителни цигулари, вдъхновители на "Фортисимо
Клас" и негови създатели. По-голям с няколко години, Хари пръв избира да продължи
семейната традиция и от любов към класическата музика започва да свири на цигулка едва четиригодишен. Днес той е музикант в състава на Софийската филхармония. Най-голямата мечта на Хари е да срещне младите хора с класическата музика, да ги запознае с нейната красота и магия и така да съживи интереса на широката публика към симфоничните концерти. Директор на програмата "Фортисимо Клас", той сякаш сбъдва тази своя мечта - запознава децата от малките класове с деветте основни класически инструмента, които съставляват всеки оркестър. За да опознаят и обикнат музиката завинаги!
"Фортисимо Клас" е част от музикалното семейство Фортисимо, което в лична среща с
теб събужда модерния дух на класическата музика и разказва живописно нейната
великолепна история.
ФОРТИСИМО ФАМИЛИЯ
"Фортисимо Фамилия" е най-новата програма в семейството на Фортисимо, която хвърля
мост между "Фортисимо Фест" и "Фортисимо Клас". Тя ще започне тази есен и ще представи седем музикално-образователни семейни концерта, съобразени с най-добрите световни практики. Концертите ще запознаят деца между 5 и 12 години и техните семейства с музикалните инструменти, с основните понятия в класическата музика, с именити композитори, както и с шедьоври от световното музикално наследство. Концертите ще Максим Ешкенази и фондация "Америка за България" представят: Семейство Фортисимо
бъдат поднесени по достъпен, забавен и модерен начин, и ще бъдат съобразени с етапите на детското емоционално и когнитивно развитие. Съществуват стотици свидетелства, че общуването на децата с музиката стимулира тяхното
емоционално развитие, сбособността им пълноценно да възприемат света, както и общата им интелигентност. Възможността децата да слушат различни видове музика подхранва тяхното самоуважение, окуражава креативноста, самоувереността и любопитството им.
Светлина Терзиева-Ангелова, директор на "Фортисимо Фамилия" Светлина Терзиева-Ангелова е артист-оркестрант в Софийска филхармония. Завършва Национално училище по изкуствата „Добри Христов" във Варна, а по-късно и Националната музикалната академия "Проф. Панчо Владигеров" в София със специалност цигулка. През
2012 г. Светлина завършва и магистратура по „Управление на културните институции" в НБУ.
Няколко месеца по-късно по покана на Максим Ешкенази става директор на най-новата
програма в семейството на Фортисимо - "Фортисимо Фамилия".
"Фортисимо Фамилия" е част от музикалното семейство Фортисимо, което в лична
среща с теб събужда модерния дух на класическата музика и разказва живописно нейната великолепна история.
ФОРТИСИМО: НИЕ СВИРИМ ТАКА!