
България е втора в Европа по разнообразие на орнофауната
426 вида птици огласят горите и полетата на България. По този показател сме втори в Европа, макар някои видове завинаги да са изчезнали от родината ни. При птиците е малко трудно да кажеш, че вече ги няма, защото има два вида изчезване - едните са негнездящи у нас, а другите са напълно неотбелязвани дори и по време на миграция. Сред вторите през последните години са жеравите и дроплите - големи и красиви птици. Близо край София в Алдомировското блато е имало голямо обиталище на водолюбивите жерави, а в околните поля са тичали дропли.
Например от България напълно изчезнали са три вида много красиви и сладкопойни видове - розовият скорец, синият скален дрозд и скалолазката. Те все пак винаги са били редки птици, но на изчезване са и някои чучулиги, така характерни за българската фауна и възпети в познатата на всеки детска песен “Сладкопойна чучулига” по музика на Панайот Пипков и текст на Цоньо Калчев.
У нас има и светли примери в опазването на птиците. Например благодарение на рисковия център на “Зелени Балкани” в Стара Загора успешно бе възстановен видът белошипа ветрушка - граблива птица, която бе изчезнала напълно. Същевременно се правят многократни опити за възстановяване на няколко вида лешояди. Засега сравнително успешни са само в Източните Родопи.
Есента е сезонът, в който започва миграцията на птиците към по-топлите места и това е повод 3 октомври да бъде избран за Европейски ден на птиците. През март 1902 г. в Париж е приета Конвенция за защита на полезните птици.