
Петър Стоянов, Вежди Рашидов и Вили Лилков бяха сред гостите на изложбата на Павел Койчев "Homo sapiens - възпоменание" в зала "Райко Алексиев" днес
"Ще кажа нещо, но то ще бъде кратко. За мен е чест и привилегия, че вие сте мои гости. Много ви благодаря затова, че сте тук и по този начин зачитате моя труд", лаконичен бе Койчев.
Бурни аплодисменти и пълна зала посрещнаха скулптора тази вечер. Един след друг се редяха и всички почитатели на Койчев, за да го поздравят и да се здрависат с него.
И тъй като не само творецът, но и гостите бяха силно развълнувани, се наложи съпругата на Павел Койчев - Калина, да въведе ред в залата и да обяви без наличието на микрофон, че официалното откриване на събитието започва. "Моля за тишина! Съпругът ми ме помоли да ви кажа, че откриването започва. Извинете ме за гласа", каза с нотка хумор тя.
Експозицията на скулптора откриха медийният експерт Георги Лозанов и председателят на Съюза на българските художници (СБХ) Любен Генов.
"Павел Койчев е много скулптори едновременно. Този негов художествен образ е най-красивото доказателство за неговия идеализъм, което прави толкова велико изкуството му", каза Лозанов.
Сред гостите бяха бившият президент Петър Стоянов и Вежди Рашидов. Да разгледат изложбата дойдоха още художникът Емил Стойчев, бившият ректор на Софийския университет Иван Илчев, Румен Воденичаров, Мирослав Боршош, Дими Стоянович и проф. Станислав Памукчиев. Актьорите Владо Пенев, Марта Вачкова, Юлиан Вергов и Невена Бозукова също бяха там.
С 30 фигури, направени от стиропор и отнели една година да бъдат завършени, Койчев разказа историята на човека в изложбата си “Homo sapiens - възпоменание” в зала "Райко Алексиев" в СБХ. Скулпторът пресъздаде 7 подтеми в експозицията си - огъня, лова, земеделието, създаването, масата, фър-люш (идва от люшкането на малко дете) и изпращането. Експозицията може да бъде видяна до 14 октомври тази година в "Райко Алексиев".
Павел Койчев - един от най-талантливите ни съвременни художници, е роден през 1939 г. в София. Завършва “Скулптура” във Висшия институт за изобразително изкуство “Николай Павлович” през 1966 г., а първата му самостоятелна изложба е през 1982 г. Той взема участие в изложението “Световни художници на хилядолетието” в централата на ООН в Ню Йорк, както и в представянето на България на Международното биенале във Венеция през 2002 и 2012 г.