
Канадците определят като странно и необичайно пътуването с влак из страната им. То обаче е неповторима емоция, която си струва да се изпита.
В действителност туристите, които пътешестват с влак из голямата колкото континент страна - близо 10 млн. кв. км площ, която е рaвна на 33 Италии или 90 Българии, са редки като бели лястовици. Канадците са едва 34 млн., или почти два пъти по-малко от италианците.
Именно заради огромните й размери, принуждаващи всички да летят със самолети, Канада не развива железопътния си транспорт. Тук няма влакове стрели по подобие на Западна Европа.
В сравнение със страни като Италия и Франция, където дистанции от 500 км се изминават с влак за 3 часа, в Канада за същото разстояние е необходимо минимум двойно, а понякога и тройно повече време.
Влаковете на канадските линии VIA Rail обаче са луксозни и много удобни. Освен че разполагат с безплатна безжична връзка, те предоставят и двойно по-голямо пространство пред седалката, което позволява почти да се излегнете и да съзерцавате сменящите се като на филм смайващи пейзажи от прозореца.
Първото нещо, което впечатлява, е изключителната тишина и спокойствие, които царят в канадските влакове. Може да се пътува с часове, без да се чуе звън или разговори по телефона наоколо. Дискретността на канадците е пословична. Подобно нещо не може да се случи в италиански влак например, където непрестанното говорене е общоприет стандарт.
Ако искате да опознаете урбанистична Канада, най-добре е да се насочите към източните щати Онтарио и Квебек, където са най-големите градове в страната - Торонто, Отава, Монреал и Квебек. Така за няколко дни могат да се видят двете лица и култури на двуезична Канада.
Есента е идеалният сезон за туризъм. Зимата в източната част на страната е дълга, а лятото е късо (юли-август). Едва ли те могат да се нарекат подходящи за визити в прекрасния Монреал например, където лятото е горещо и влажно като в Египет, а зимата е люта и студена като в Гренландия (-20 градуса).
През септември и началото на октомври обаче температурите са меки, а цветовете наоколо наподобяват дъга, преливаща от златистожълто до червено и ръждивокафяво.
За разлика от Европа или Съединените щати в източната част на Канада е трудно да се срещнат туристи. Не се чува никакъв друг език освен английски и френски. Невъзможно е да се чуе дори италиански, въпреки че всяка от италианските общности в Торонто и Монреал е от стотици хиляди души.
Идеален вариант за опознаване на големите градове на Канада, който предлага и докосване до част от природните й прелести, е ако се влезе с влак от САЩ. Пътуването от Ню Йорк до Торонто минава през Ниагара. Ако сте решили да се лишите от ходенето из планини и реки и искате да наблегнете на чара на градските пейзажи, влакът ви предлага точно това. Съзерцавате всичките прелести от прозореца по подобие на запалянкото, който гледа мача по пантофи пред телевизора.
Всички маршрути с влак между Канада и Щатите са под контрола на американските жп линии Аmtrak. Най-изгодно е, когато билетите се купят по интернет.
За свикналия с гледката на опушени коловози европеец намиращите се под земята жп гари в Канада са необичайни. На повърхността не се разбира по нищо, че долу има гара. Разхождането по перони и коловози е невъзможно, защото се чака на опашка за извеждане към влака по същия начин както на летищата за самолета.
Изключително разпространен начин за пътуване из Канада е обаче чрез т.нар. споделяне на кола. Така се спестява многократно. Ако трябва да стигнете от Квебек до Монреал в точно определен ден, можете да се регистрирате срещу минимална сума в един от канадските сайтове, предлагащи тази услуга. Така научавате, че в дадения ден между тези два града поне 20 души предлагат пътувания със собствените си коли.
Федерика и Джовани от град Бреша - единствените италиански туристи, които срещам на гарата в Монреал, пътешестват от месец из Канада по този начин. Обикновено предлагащите място в колата си са канадци, които пътуват редовно по работа по даден маршрут. За дестинация, струваща с влака 150 долара, Джовани и Федерика са платили само по 18 долара на човек.
Никой от шофьорите, предлагащи свободни места в колите си, не приема дори бакшиш, тъй като е доволен, че е пътувал в компания по редовния си маршрут. А всеки от туристите, ползвал услугата, споделя след това в сайта мнението си за съответния шофьор, който е регистриран с всичките си данни и снимка. В Италия например нещо подобно е почти невъзможно да се случи не само заради недоверието към непознати хора. Все по-конкуриращите се бързи влакове и самолети не биха допуснали съществуването на подобен евтин транспорт между градовете.
Ерик Регюли:
На гости обувките се събуват задължително
Ерик Регюли е един от най-известните канадски журналисти, специализиран в бизнес и икономика. От няколко години е пътуващ кореспондент в Европа на втория най-голям канадски всекидневник "Глоуб енд Мейл".
Специално за "24 часа" Ерик коментира някои особености на канадския манталитет и пейзажи, които могат да бъдат полезни на всеки турист.
- Какво не трябва да прави един турист в Канада?
- Не си мислете, че е лесно да се придвижите из Канада. Тя е втората най-голяма по площ страна в света - разстоянието между Халифакс и Ванкувър е 5000 км. Не си поставяйте за цел да видите цялата страна с едно пътуване. Най-добре си подберете само един район, например Скалистите планини или Нюфаундленд, и ги разгледайте добре. Не мислете, че канадците вечерят късно като европейците. Канадците започват да вечерят в 19 часа, но често и още по-рано. Така че не канете канадец на вечеря в 20,30 ч. Дотогава той (тя) ще е умрял от глад. Не влизайте никога с надянати обувки в дома на канадци, ако сте поканени на гости. За разлика от европейците канадците винаги си оставят обувките до вратата. Подобно нещо е немислимо например в Италия.
Канадците са много неформални в общуването. Не е необходимо да използвате г-н или г-жа, когато се срещате с тях. Достатъчно е да кажете "Радвам се да ви видя, Джон", дори когато виждате Джон Смит за пръв път в живота си. Канадците уважават закона дори и в най-смешните ситуации. Пешеходците трябва да пресичат на зебра или на зелено, а не по всяко време като италианците. Канадците смятат за престъпник всеки, който хвърли отпадък, пък било то и угарка, на улицата. Така че не го правете, за да не си навличате неприятности. Не е необходимо да се обличате в скъпи дрехи. Канадските мъже рядко носят вратовръзки. А жените почти не слагат високи токчета или секси миниполи. Така че дънките са окей за всякакви ситуации и събития.
- Как гледат канадците на туристите от различните националности?
- Канадците са нация от имигранти. Половината жители на Торонто са родени извън Канада, а ООН твърди, че Канада е най-космополитната нация с над 200 представени националности в нея. Туристите не са чужденци в Канада, защото всеки в нея е дошъл отнякъде. Разбира се, канадците обичат туристите, ако успеят да ги разпознаят, че са такива. Чувстват се поласкани, че някой е пропътувал такива огромни разстояния, за да види страната им.
- Какъв маршрут в Канада е най-подходящо да се избере, ако човек разполага с 2 седмици за туризъм?
- Две седмици са минималното време, ако искате да видите много от Канада. Влаковете са бавни и не минават често, скъпи са и не достигат до много от местата, така че най-добрият начин е да летите със самолет или да си наемете кола. Бих препоръчал да си изберете един район и да го изследвате подробно. Например можете да вземете кола под наем в Халифакс (най-източната част на Канада) и да разгледате Нова Скотия, или пък да наемете кола в Калгари, Алберта, да карате през Скалистите планини до Ванкувър. Друг вариант е да наемете кола в Торонто и да карате на север към зоната на езерата - това е любимият ми регион в Канада. Езерата са огромни и красиви и не са надалече. Всичко там се прави с лодки - от гостуването на приятели до пазаруването. На големите езера като Росо, което беше преоткрито от холивудските актьори, можете да си направите екскурзия със стар параход. Това са големи езера, не са като европейските. Някои са дълги по 60 км. Те са най-красиви наесен, когато листата сменят цвета си и горите се превръщат в жълто-червени морета.
- По-добре ли е да се пътува сами, или в организирани групи?
- Забравете за пътуването в групи. Не е необходимо да пътувате по три дни натъпкани в автобус през прериите. Канада е голяма и сигурна страна и се нуждаете от независимост, за да я изследвате, така че си наемете кола. Според мен най-доброто в Канада не са модерните й градове, на които им липсва история, а природата - планините, плажовете, езерата, реките, горите.
- Какви са типичните ястия?
- Няма канадска кухня, тя е заимствала от най-различни други. Китайската и японската храна са много популярни в Канада. В Торонто например има всякакъв вид ястия - от пиле по ямайски до висша френска кухня. Ако намерите хамбургери с месо от лос, което почти не съдържа мазнини, опитайте го на всяка цена! Те са безкрайно вкусни. Канадските закуски винаги са хубави, въпреки че може да напълнеете от тях. Канадците обикновено закусват добре с бекон, яйца, наденици и препечени филии.
- Какво е изгодно да се купи в Канада?
- Това е труден въпрос. Има няколко свестни канадски ледени вина от Ниагара, които са бутилирани в малки шишета, така че лесно можете да ги сложите в куфара. Канадското облекло за свободно време и излети е много хубаво. Магазин, който бих ви препоръчал в Торонто, е Mountain Equipment Coop - в него можете да намерите екипировка за планината, обувки за катерене, екипи за кану и др. Разбира се, не забравяйте да си купите и истински сироп от клен.