
- Специален маршрут от пристана до манастирските сгради и музея разработи община Бургас
- Проектът се осъществи с финансовата подкрепа на Агенцията за хора с увреждания
Хората с увреждания ще могат вече по-пълноценно да усетят чара на единствения обитаем остров в България - Света Анастасия.
Специално за тях в последните месеци бе завършен проект, в който бе обособен познавателен маршрут
за хората с двигателни и зрителни проблеми
Включва запознаване с историята на острова и неговите забележителности.
Маршрутът започва от пристана и достига до вътрешното пространство между манастирските сгради и музея.
За улеснение на туристите на острова бяха поставени табели с надписи на брайл заедно със специални тактилни изображения. В рамките на проекта бе обновена и изравнена каменната настилка на част от пътеките. Така всеки посетител на Света Анастасия може да усети духа и историята на мястото в достъпна и безопасна среда.
Проектът бе реализиран от общинското предприятие “Туризъм” с финансовата подкрепа от Агенцията за хора с увреждания.
“Това е поредната цел, която си поставихме да изпълним за тази любима дестинация за туристи от България и чужбина. Замисълът на всичко, което правим там, е да осигурим незабравимо преживяване на посетителите”, казаха от кметството. Островът се обновява периодично. Преди година
пристанът му бе удължен
с 5 метра, а това позволява акостирането и на по-големи лодки и яхти. Изградена бе и каменно-насипна буна, бронирана с тетраподи, както и защита от вълните в участък от 39 метра. На територията на Света Анастасия бе изградена и електрическа и ВиК инфраструктура.
Островът се намира на 7 км югоизточно от Бургас на площ от 9 декара. Той е третият по големина в България след Свети Иван и Свети Кирик край Созопол. От средата на миналия век до 1945 г. там са били заточавани политически затворници, откъдето идва и бившето му име Болшевик, преименуван през 1991 г. на Света Анастасия. На острова има музейна експозиция в някогашния затвор, малък хотел, две заведения, параклис и морски фар. През последните години на острова се венчават и двойки от чужбина. Заради постоянно увеличаващия се брой туристи общината в Бургас купи втори кораб. През лятото островът се превръща в
сцена за театрални постановки и концерти
Два пъти е бил снимачна площадка на игрални филми.
Преди 10 ноември 1989 г. островът също се посещаване от туристи с малко корабче. Същинското му облагородяване обаче започна след 2010 г., когато държавата го прехвърли за стопанисване и управление на община Бургас.