
Полякиня избродира географски карти и беляза върху тях дома си като символ на мечтата за спокойствие и сигурност.
Александра Вах е изработила своеобразните си "пейзажи" с техниките на бродерията и апликацията. Вместо в рамки те са очертани от ръба на гергеф. Произведенията с диаметър около 20 см могат да се видят в откриващата се на 2 юли изложба "Завръщане у дома" в галерия "Сариев".
Авторката започнала работата си по цикъла необичайни творби през миналата година в село Бела речка, където творила в продължение на месец. Местността, скътана в планините, й навяла усещането за дом и сигурност.
В "Завръщане у дома" тя доразвива свой предишен проект - "Изтичащ свят". И в двата младата авторка разработва идеята за подсъзнателното и интуитивното възприемане на дома като убежище. Провокирана е от психологията на Юнг и от сюрреализма, който поставя фокуса върху мистериозните емоции.
Вах разработва темите в работи като гоблени. Картографията в тях е условна, тъй като липсват топографски знаци. Във всички обаче е отбелязан домът, който често е представен като иглу.
Техниките на апликацията, бродерията и рисунката са проявление на женската мечтателност за идеалния обгръщащ дом, който дава закрила. Леки нишки на незахванат към плата конец проправят пътя към дома. Така авторката съчетава географското му маркиране с емоционалното търсене на убежището и покоя.
Кръглата форма на гергефа е използвана целенасочено като символ на хармонията. Той е също "лупа", която фокусира погледа и избира посоката. Извън неговата рамка обаче авторката оставя свободно падащи краища на тъканта - за да покаже, че пътуването и търсенето не са завършени и продължават.