
Бивш национал от младежкия отбор на България по бокс, инженер на мостове от Австрия, някогашна аптекарка от Холандия и англичанин, който от 3 г. се е установил в Красново - толкова шарена е компанията на участниците в международния пленер по живопис в Стария град.
Вчера деветимата автори разпънаха стативи в къща "Недкович". До 11 юли ще създават творби под въздействието на града на тепетата.
Пленерът "Златю Бояджиев" е най-старият у нас и се провежда от 20 г. За първи път участието на млади таланти прераства в паралелен пленер на бъдещи надежди в изкуството.
Ежегодно по време на форума един от художниците показва цялостна изложба в Балабановата къща. Сега това е Джон Барба. Преди 3 г. англичанинът купил къща в Красново и се установил у нас. След черно-белия си период сега е в плен на импресионизма и ярките тонове.
Не родината, а професията си пък е загърбил - Хайнц Кнапп. Преди 26 г. инженерът на мостове, улици и канали отишъл в данъчното и заявил, че повече няма да строи, а хваща четката. Сега австриецът работи олтари, мазилки, паметници, живопис. Има 4 деца и 9 внука.
Участник с бг потекло също има зад гърба си сюжети не само за картини, а за цяла книга - Атанас Колев е бивш национал по бокс. Когато го изгонили от тима, се ядосал и емигрирал в Австрия. В първите 3 г. там бил заварчик. Чак след това наел ателие и се заел със скулптура, връщайки се към амплоато на дядо си - резбар и баща си, който бил художник. Сега българинът прави по 10-12 изложби годишно в Австрия.
С българска нишка в историята си е и Надин Цанов от Холандия, която е живяла у нас 3 години. Родена е в САЩ, но страната на лалетата срещнала мъжа си. Бившата аптекарка в болница днес се занимава изцяло с изкуство.
Бригита Едстрьом от Швеция пък е завършила кетъринг, в момента е домакиня с 3 деца и трима внуци. Във всяка свободна минута рисува маслени картини.
Роденият в Германия Манфред Карш представя Унгария, където живее сега. Твори графики и илюстрации, повлиян е от Кандински.
Пинг Фредерикс пък пристига от Холандия, но в абстрактната й живопис личи, че 4 г. е била в Испания.
Известният по цял свят като художника на маковете Хикмет Четинкая представя Турция. От домакините в пленера се включва Вихра Григорова. В пейзажите си тя пътува от най-ниската точка на земята до най-високата на небето. Слагам по някое дърво - за да ги свързва, пошегува се вчера авторката.
Деветимата ще подредят обща изложба на 10 юли.