Софийската синагога – една от най-големите в света, съхранила красотата си въпреки войните и режима

„Дотам и назад" е поредица на „24 часа", реализирана в партньорство с Българския туристически съюз (БТС) и Yettel, с която през следващите седмици ви каним на едно вълнуващо пътешествие из 100-те национални туристически обекта на България. Ще ви разходим през 10 изключителни дестинации, които разкриват впечатляващата история, култура и природни чудеса на нашата страна. „Пътуваме" с мобилното приложение на Yettel, което дигитализира популярната книжка с обекти, без да я заменя. Приложението предлага аудио и видео истории, създадени с български илюстратори, както и възможност да събирате печати и участвате в игра с шест категории постижения за получени печати, както и опция да поканите приятел да се включи в игра с награди.

Първа спирка… Софийската синагога – една от най-големите в света, съхранила красотата си въпреки войните и режима. 

Независимо дали живеете в София или сте гост, има едно пространство, което си заслужава вниманието. Това е може би най-бързо разрастващият се район откъм културни събития и присъствие на млади хора. Някои го наричат „Квартала около Банята“, други го свързват по-скоро с близкия Женски пазар, но генерално мястото е в карето между ул. „Пиротска“, ул. „Георги Сава Раковски“, Лъвов мост и бул. „Христо Ботев“. Именно там се намира и обект номер 65а от Национално движение „Опознай България - 100-те национални туристически обекта“ на Българския туристически съюз (БТС) – великолепната сграда на Софийската синагога.

През 2023 г. БТС  и Yettel дигитализираха хартиената книжка на „100-те национални туристически обекта“ и я пренесоха в телефона, без това да я заменя. Мобилното приложение на Yettel предлага допълнително съдържание от български артисти, шест категории постижения, възможност да каните приятели в инициативата и месечна игра с много технологични и тематични награди.

Както при хартиените паспорти, така и тук, всеки може да се възползва от приложението и да опознае страната, докато научава нови неща, събира постижения и печели награди. Нужна е само регистрация в приложението, без значение дали сте клиенти на оператора.

И така, вие се намирате пред портите на Софийската синагога. Трябва да позвъните и да минете през проверка, тъй като в сградата са взети предпазни мерки за осигуряване на безопасността.  Ще попаднете в двора на Синагогата, където по традиция по време на празници се събират представителите на еврейската общност, за да празнуват. Там се намира  и миквето – малка баня за ритуални измивания.

Когато прекрачите прага на синагогата, веднага ще разберете защо тя е гордостта за българската еврейска общност. Централна Софийска синагога е най-голямата на Балканския полуостров и една от трите най-големи сефарадски синагоги в Европа, като Амстердам и Будапеща спорят за първенството.

Нейната история датира от началото на XX век, когато българските евреи започват да събират доброволно средства за изграждането на синагога. По онова време в София е имало много евреи – около 30 процента от населението на града. Малко преди това София е провъзгласена за новата столица на България и в града започва интензивно строене. Нашенските управници имат амбицията градът да придобие облика на Виена и започват да канят виенски архитекти за множество проекти. Така и за вдигането на днешната Централна софийска синагога е поканен прочутият виенски архитект Фридрих Грюнангер, който приема на драго сърце честта да сътвори този амбициозен проект. 

Между другото, обърнете внимание на влизане в Синагогата, вляво на стената са изписани имената на онези хора, които са допринесли най-много за нейното създаване.

Само за четири години виенският архитект успява да вдигне сградата – строителството започва през 1905-а и завършва през 1909 година. В основите й вгражда надгробни камъни от старо еврейско гробище, а общата застроена площ е 1000 кв. м. По онова време начинанието струва 437 000 златни лева.

Всъщност тази прекрасна сграда e построена на мястото на съществуващата по-рано синагога „Аава ва Хесед“ („Любов и милосърдие“). В началото на XX века в София е имало 5 или 6 синагоги, като някои от тях са се помещавали в училищни сгради. Всички те са били малки по размери, защото в историята на евреите неведнъж е имало случаи общностите да трябва да се изселят и не са искали да строят големи синагоги, които да се налага да изоставят. В онези години обаче евреите получават гражданство, установяват се в градовете и започват да залагат на модерното строителство.

Тържественото откриване на синагогата се случва на 9 септември 1909 г. в присъствието на цар Фердинанд, съпругата му Елеонора, министър-председателя Малинов, министри, Н.В.П. митрополит Партений и дипломати.

Софийската синагога впечатлява туристите още от самия праг. След предверието ще попаднете в централната зала, чийто диаметър е 20 м. В нея има 1200 места заедно с тези на балконите, на които навремето са настанявали жените. В днешно време богослуженията се извършват в големия салон, като лявата половина е предназначена за жените, а дясната за мъжете.

Поседнете и се огледайте на спокойствие. Над вас се извисява най-големият в България осмоъгълен купол, а колоните и аркадите наоколо образуват отворен осмостен, който държи купола. Този внушителен купол е една от отличителните черти на сградата и допринася за нейната архитектурна уникалност и красота. Подковообразните арки и високите прозорци са обрамчени с мавритански колони в испано-мавританския стил, който се нарича „Мудехар“. 

Голямата красота на Софийската синагога идва и от комбинацията от стилове. Фасадата на синагогата е еклектична – комбинация от мавритански и венециански стил. Вътре ще бъдете пленени от пищните венециански мозайки, мраморни колони и множеството орнаментални дърворезби и елементи по стените. Столовете са изработени от специален дъб, добит в горите на Сърбия. А най-прекрасното е, че голяма част от интериора е съхранен в оригиналния си вид – например венецианската мозайка в главната зала, както и дървените елементи в нея.

По време Втората световна война България е съюзник на Тристранния пакт – Германия, Италия и Япония, и през декември 1941 г. обявява война на САЩ и Великобритания. В периода 1943-1944 г. София е многократно бомбардирана от англо-американските въздушни сили. Най-голямата бомбардировка е извършена на 10 януари 1944 г. През този ден над града са хвърлени 1784 бомби, убити са 947 души, предимно цивилни, и са разрушени над 3500 сгради. Сградата на Софийската синагога е частично поразена от бомбардировката на 30 март 1944 г. Над София са хвърлени 30 000 запалителни бомби, които унищожават близката католическа катедрала „Свети Йосиф“ и православната църква „Свети Спас“, а в синагогата са съборени няколко колони и част от балкона. Избухналият пожар унищожава ценната равинска библиотека и архива на Централната консистория. На 13 април 1944 г. в синагогата отново пада бомба, но не избухва. До ден днешен евреите вярват, че това е чудо и пазят във витрин амястото на падналата бомба. От вибрациите й обаче са разрушени цветните витражи.

В наши дни проф. Греди Асса оцветява един от витражите, за да припомни тяхната красота. Липсва доказателство, че това са били оригиналните цветове, тъй като фотографиите от онова време са черно-бели и цветовете не може да бъдат пресъздадени точно, но се предполага, че с оглед цялостното цветово присъствие в интериора те силно са наподобявали на това, които виждаме днес.

Изселването на софийските евреи през 1943 г., пораженията от англо-американските бомбардировки от 1944 г. и ограничаването на религиозната дейност по времето на социализма предопределят съдбата на Централната софийска синагога. В продължение на 50 години голямата зала е затворена, а за религиозни церемонии е ползвана малката. През 70-те години на миналия век Людмила Живкова планира да превърне голямата зала в концертна, подобна на зала 1 в НДК, но отпорът на общността е толкова силен, че за радост този проект е замразен. След падането на комунистическия режим синагогата е реставрирана и на 9 септември 1996 г. под звуците на шофара тя отново отваря врати.

Към днешна дата в Софийска синагога се провеждат редовни служби и празнични събития, които събират евреи както от страната, така и от други държави. 

Освен спиращата дъха красота на сградата и нейната богата история, има още една важна причина да посетите синагогата в София. Синагогата, джамията „Баня баши”, православната църква „Света Неделя” и католическата катедрала „Свети Йосиф” се намират на няколко метра разстояние едни от други и образуват тъй наречения Четириъгълник на толерантността. София се гордее с този факт, тъй катоградовете по света, в които толкова ясно да личи приемането и толерантността към различните религиозни общности, не са много. Този и много други интересни факти ще откриете именно в приложението на Yettel, което прави пътуването из България още по-вълнуващо, превръщайки го в забавна =игра. Обектите са представени по модерен и интерактивен начин, с помощта на аудио и видео истории, създадени от български артисти.

И не на последно място, районът изобилства с места за хапване и разнообразни възможности за интересно прекарване. Точно срещу Софийската синагога се намират обновените Централни хали, а от другата страна набулеварда ще попаднете на една от най-кокетните градинки в столицата – тази на старата Централна минерална баня – място, което също си струва да посетите.

От ляво и от дясно има още много културни и исторически паметници, но ви съветваме да се разходитепо малките улички, за да усетите духа на Стара София. В района през последните години се появиха уютни кафенета и галерии, създадени от местни артисти.. Тук се намира Домът на киното, където може да се насладите на най-доброто от световното и европейско кино, както и Музеят на илюзиите, предлагащ забавления за всички възрасти.

След като завършите тази приятна разходка, не забравяйте да опитате минерална вода от прочутите топли чешми до Централната баня. След това може да се насладите на момент спокойствие в градинката, докато слушате някой уличен музикант, погледнали към красивия купол на синагогата.

Не забравихте да си вземете печат от синагогата, нали? Защото Yettel и БТС организират месечна игра в периода юни - август. Всяко завършено постижение (като свалите приложението, ще разберете, че има шест категории постижения, които са посветени на вида и местоположението на туристическите обекти) и всеки поканен приятел, взел първия си дигитален печат, дават шанс на потребителите да спечелят страхотни технологични награди като смарт часовници, безжични слушалки и различни аксесоари. Освен тях, Yettel и БТС са подготвили също тематични туристически канчета, плажни кърпи и пъзели с избрани обекти. Голямата награда е iPhone 15.

Мобилното приложение на Yettel е отворено за всеки, независимо от оператора, и може да бъде свалено от Apple App Store, Google Play Store и Huawei AppGallery

Автор на статията

24 часа


Споделете статията

Четете още