

„Дотам и назад" е поредица на „24 часа", реализирана в партньорство с Българския туристически съюз (БТС) и Yettel, с които през летните седмици ви каним на едно вълнуващо пътешествие из 100-те национални туристически обекта на България. Разходихме се до 10 изключителни дестинации, които разкриват впечатляващата история, култура и природни чудеса на нашата страна и ви каним да „попътувате" заедно с нас. Правим го с мобилното приложение на Yettel, което дигитализира популярната книжка с обекти, без да я заменя. Приложението предлага аудио и видео истории, създадени с български илюстратори, както и възможност да събирате печати и участвате в игра с шест категории постижения за получени печати, също и опция да поканите приятел да се включи в игра с награди.
Най-добре запазен и достъпен за посетители в археологическия резерват край село Иваново е храмът „Св. Богородица“. Музейната скална църква е отворена всеки ден от 1 април до края на октомври с работно време от 9:00 до 18:00 ч. През зимния период може да се посети само с предварителна заявка в Регионалния исторически музей в Русе. Входната такса за възрастни е 10 лв., 6 лв. - за групи, а за ученици, студенти и пенсионери - 5 лв.
Хиляди туристи от цял свят, пристигащи с круизите по Дунав, посещават скалния комплекс, който е в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. През 2023 г. БТС и Yettel дигитализираха хартиения паспорт на Национално движение „Опознай България - 100 национални туристически обекта“ и я пренесоха в телефона, без това да го заменя.
Както при хартиените паспорти, така и тук, всеки може да се възползва от приложението и да опознае страната, докато научава нови неща, събира постижения и печели награди. Нужна е само регистрация в приложението, без значение дали сте клиенти на оператора. Можете да го свалите безплатно от Apple App Store, Google Play Store и Huawei AppGallery.
Ивановските скални църкви са скрити във варовиковите отвеси долината Русенски Лом разположени на 22 км югозападно от град Русе. Ако тръгвате от София, имате около 310 км, преди да се отбиете вдясно от главния път към Иваново.
„Преди милиони години всичко това е било дъното на Сарматско море“, обяснява екскурзоводът в църквата „Св. Богородица“ Валентин Босев. Високо в скалите на 40-50 м над земята се виждат отворите на живописните пещери и ниши, в които живели средновековни граматици и монаси исихасти.
Близо 700 години ни делят от онази епоха, когато тук кипи усилен духовен живот, белязал последните десетилетия на Второто българско царство. Монасите разширявали естествените пещери и ги превръщали в параклиси, църкви и жилищни помещения.
Който и път да изберете, пред вас ще се открият красиви панорамни гледки към долината на Русенски Лом.
Научавайки за делата му, цар Иван Асен II го дарява с много злато, с което старецът създава голям скален манастир. През 1235 г. той е утвърден за патриарх на възстановената в Търново Българска патриаршия.
„Манастирът е съществувал около 60 години след османското нашествие. Последният запазен писмен извор е от един османски данъчен регистър от 1450 г. До тази година със сигурност тук е имало монаси“, разказва Босев. После бил изоставен. Няма запазени писмени сведения дали черноризците са били избити, върлувала е епидемия или е намалял броят им и не са могли да поддържат стопанството.
Запустелият манастирски комплекс е подложен на разрушение повече от 500 г. Влизали са иманяри, вандали, ползван е за каменна кариера.
„Иманярите са мислели, че има скрити съкровища, не са знаели, че монасите са били отшелници. Освен това са заличавали лицата от фреските, за да не ги виждат светците, когато разрушават. Другата причина почти всички лица да са унищожени е, че сред местното население е имало суеверие, че прахът от очите на светците лекува очни болести. Те са идвали, за да вземат праха и да правят лекарства“, разказва пазителят на скалната обител.
Манастирската лавра се състояла от 4 църкви и още толкова параклиса в скалните ниши на двата бряга на Русенски Лом. Имало помощни помещения, килии, скрипторий. Запазена е и една от книгите - Висарионовия патерик. Тя е превеждана от гръцки и е преписвана през 1345-1346 г. Изнесена е от България след турското нашествие, за да бъде спасена.
„ завършва с изречението: „Този патерик беше писан в манастира на безплътния архистратиг Михаил през лето 6854-то (според нашето летоброене - 1345-1346 г.) по времето на богобоязливия и благочестив цар Иван Александър“, разказва гидът от главната църква на манастирската лавра.
Ктиторските образи на Иван Александър и неговата съпруга царица Теодора са изписани в цял ръст на северозападната стена на храма "Св. Богородица".
От живописното богатство на църквата са запазени около 20 сцени по тавана. Макар и рисувани преди повече от 660 г., красиво изписаните надписи към фреските ясно се четат.
„В тази църква „Тайната вечеря“ е изписана 130 г. преди тази на Леонардо да Винчи в трапезарията на манастира Санта Мария деле Грацие в Милано“, гордеят се музейните специалисти. Търпеливо развенчават мита за „Христос в ракета“, от сцената „Преображение Исусово“.
Ще ви обяснят, че това е така наречената мандорла, таворската светлина, която обгръща Христос, когато той отива на планината Тавор с тримата си ученици - Петър, Яков и Йоан. Казва им да не заспиват, защото ще се случи нещо важно. Те обаче заспиват, тогава от лицето и дрехите му се появява светлина.
Фреските са така нарисувани, че се виждат, когато си с лице към олтара. Каменният праг на олтарната абсида, където е стоял дървеният иконостас, се откроява и днес. Стенописите по стените на скалната църква са почти разрушени, но със стереоскоп може да се види как е изглеждало основното помещение преди комплексът да бъде изоставен.
Необичайни рисунки интригуват в параклиса, посветен на св. Герасим Йордански. Той е сред основоположниците на отшелничеството в Близкия Изток. Един от разказите във Висарионовия патерик е точно за него.
Историята разказва, че св. Герасим е излекувал лапата на един лъв. За благодарност лъвът му позволява да го язди вместо кон. Във фреските са изобразени и бедуини с камила. Те откраднали магаре, което принадлежало на св. Герасим, а той обвинил лъва, че го е изял. Когато се връщал керванът, лъвът отишъл, взел магарето и му го занесъл. Така светецът разбрал, че го е обвинил несправедливо.
Зографи от Търновската художествена школа изрисували образите колоритно и реалистично. Това отличава фреските от утвърдилия се по това време аскетизъм и строгост, господстващи в живописта на същинското Средновековие. Голите човешки тела и предадените архитектурни детайли говорят за познаване на античната традиция според специалистите. Затова стенописите в църквата се определят за върхово постижение на нашето средновековно изобразително изкуство, а манастирът е под закрилата на ЮНЕСКО от 1979 г.
В параклиса личат местата на дървените греди, които са крепели покрита конструкция над пропастта, отвеждала към входа на църквата. След срутване на част от скалата храмът станал непристъпен. През 30-те години на миналия век французи дошли да изследват стенописите и пробили вход откъм скалната пътека до олтара.
Всъщност първите проучвания на Ивановските скални църкви са започнати в края на XIX в. от Карел Шкорпил.. В средата на миналия век в археологическия комплекс започват работа археолози, учени и консерватори.
Семейство консерватори от София - Благой и Боряна Дживджанови, успели да почистят фреските от саждите. Покрили ги със специален консервационен лак, заздравили краищата, за да не се изронват. На няколко места са поставени маркери, за да личи, че няма движение на скалата, понеже през цялата църква минава пукнатина.
Преди да се отправите към голямата пещера, в която са живеели монасите и дървения мост към Панорамната скала, където някога имало вдигащ се брод и издълбан тунел за бягство, не забравяйте да си вземете дигитален печат от Ивановските скални църкви.
Yettel и БТС организират месечна игра в периода юни - август. Всяко завършено постижение и всеки поканен приятел, взел първия си дигитален печат, ви дават шанс да спечелите страхотни технологични награди като смарт часовници, безжични слушалки и различни аксесоари. Освен тях, Yettel и БТС са подготвили също тематични туристически канчета, плажни кърпи и пъзели с избрани обекти. Голямата награда е iPhone 15.
Това далеч не е всичко от този зашеметяващ средновековен скален комплекс. На десния бряг на Русенски Лом остават заключени тайните на ранния манастир. Комплексът „Затрупаната църква“ е от времето на св. Йоаким и Иван Асен, нарича се така заради падналата от тавана скална маса.
Сцените от него са снети и изложени в Историческия музей в Русе. Част от комплекса са още Голямата църква с трапезария и Чертозите - поредица от просторни жилищни помещения. Кръщалнята е оформена на няколко етажа в скалите.
В едно от помещенията са запазени две гробни камери. На едната има частично запазен надпис „цар поп Георги“. Предполага се, че става дума за Георги Тертер, който след като вече не е бил владетел, се замонашва и умира тук.
„В три от помещенията на десния бряг там има запазени фрески. Може да се види ктиторски портрет на Иван Асен II в една от църквите. В другата – „Св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат“ има запазен портрет на дарителката - първата жена на цар Иван Александър. Има и сцена – „Събор на безплътните сили“, фреска „Господ по-стар от дните“, затова и едното място се нарича „Господев дол“, разказва Валентин Босев.
Веднъж в месеца с предварителна заявка към Регионалния исторически музей в Русе се организират групи от подготвени планинари и търсачи на преживявания, които с водач правят няколко часа преход до Ивановските скални църкви. Запознати предупреждават, че има отвесно изкачване, провиране през дупки и не е подходящо за възрастни хора и малки деца.
Добра алтернатива е посещението на Регионалния исторически музей в Русе, където има дигитални реконструкции на стенописите на Ивановските скални църкви от XIV век.
Преди да се отправите към красивия дунавски град, можете да отскочите до - Басарбовският манастир, който също е част от 100-те туристически обекта, крепостта "Червен" и пещерата Орлова чука. Те са на 15-20 км от Иваново.
В дестинацията има добре уреден къмпинг до село Кошов и няколко къщи за гости в Иваново и Божичен, където да отдъхнете и да се откъснете от забързания делник и шумния град.