
Ако сте на море с децата, заведете ги при соларите - те единствени в Източна Европа пазят жив древния занаят
„Дотам и назад" е поредица на „24 часа", реализирана в партньорство с Българския туристически съюз (БТС) и Yettel, с които през летния сезон ви каним на едно вълнуващо пътешествие из 100-те национални туристически обекта на България. Ще се разходим до 10 изключителни дестинации, които разкриват впечатляващата история, култура и природни чудеса на нашата страна, и ви призоваваме да „попътувате" заедно с нас.
Поморийските солари са единствените не само в България, но и в цяла Източна Европа, които още пазят жив древния занаят. Те добиват морска сол ръчно, само с дървени инструменти, и го правят така, както са го правели преди хиляди години.
В Поморие, древният град Анхиало, морска сол се добива от незапомнени времена. Според български историци солниците са съществували още преди основаването на града (около V век пр. Хр.), а многовековният опит се е предавал от бащи на синове.
Затова си струва, ако сте на морето и се чудите как да разнообразите почивката си извън плажа, да посетите Музея на солта - един невероятен оазис сред градската среда.
През 2023 г. БТС и Yettel дигитализираха хартиената книжка на Национално движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" и я пренесоха в телефона, без това да я заменя.
Мобилното приложение на Yettel предлага допълнително съдържание от български артисти, шест категории постижения, възможност да каните приятели в инициативата и месечна игра с много награди.
Както при хартиените паспорти, така и тук, всеки може да се възползва от приложението и да опознае страната, докато получава нови знания, събира постижения и печели награди. Нужна е само регистрация в приложението, без значение дали сте клиенти на оператора, и можете да го свалите от Apple App Store, Google Play Store и Huawei AppGallery.
И на вас, и на децата ще е интересно как се добива сол само с дървено гребло и лопата, какви са съставките й, за какво са полезни лугата и калта от Поморийското езеро.
А ако имате достатъчно свободно време, може да направите и някоя СПА процедура в откритата част на музея. Той се намира в района на стария град, на тясна ивица край Поморийското езеро, непосредствено зад стадиона и санаториума на Министерството на здравеопазването.
Разполага с малък паркинг, на който можете да оставите автомобила си и да се потопите в света на "бялото злато", без което животът е немислим. Това е единственият специализиран музей за производство на сол чрез слънчево изпарение на морската вода.
Всяко лято солари добиват бутикови количества - от 5 до 20 тона, които се продават на посетителите под формата на сувенири. Музеят показва древната анхиалска технология за производство на морска сол чрез експозиционна зала и 22 дка действащи солници. В залата е подредена изключителна колекция от снимки от началото на миналия век, които разказват за развитието на солодобива в района.
Можете да разгледате още стари топографски карти, макети и автентични соларски съоръжения и инструменти. Интересни са и видео филмите, които са много атрактивни благодарение на съвременните аудио-визуални средства.
Всеки посетител може да наблюдава процеса, да поговори със соларите за тънкостите на занаята, да усети автентичната атмосфера на миналото.
"Всеки басейн работи независимо от всички останали. Двама души ги обслужват, тъй като сол се събира на всеки 10 дни", казва уредничката на музея Елена Йорданова. Тя и колегата й Илия Кусев тъкмо са изпратили поредната група посетители - любознателни деца и техни преподаватели от Свиленград, които дошли да разгледат музея ден преди края на лятната си почивка в Поморие.
Преди да се отправите към забележителния музей, не забравяйте да си вземете дигитален печат. Yettel и БТС организират месечна игра в периода юни - август. Всяко завършено постижение и всеки поканен приятел, взел първия си дигитален печат, ви дават шанс да спечелите страхотни технологични награди като смарт часовници, безжични слушалки и различни аксесоари. Освен тях, Yettel и БТС са подготвили също тематични туристически канчета, плажни кърпи и пъзели с избрани обекти. Голямата награда е iPhone 15.
"Соларството е наследствен занаят. Имаше навремето един потомствен производител на сол - бай Киряк, който казваше: "Тук не се използват много инструменти, необходими са само дървено гребло, с което се събира солта, две дървени лопатки, с които се загребва солта от купчината и една дървена количка, с която солта се изнася навън", разказва уредникът Кусев.
И добавя: "А знаете ли защо всичко е от дърво? Защото то не гние в солена среда, напротив, съхранява се, за разлика от желязото, което бързо корозира и ръждясва от солената вода."
Музеят на солта първо е едно приятно място, непосредствено до езерото, което привлича любители на красивите природни пейзажи, фотографи, художници, орнитолози. Освен това по достъпен начин тук могат да се научат доста интересни неща от различни сфери на науката. От уредниците ще разберете и за какво са полезни лугата и калта: "Поморийската кал е много полезна, стига да знае човек как да я ползва. А на основата на поморийската луга екип на БАН от Института по неорганична химия е направил редица натурални продукти без противопоказания с цел лечение и като козметика. Имаме ги тук, всеки може да ги разгледа и да си купи", казва Илия Кусев.
Музеят на солта в Поморие е открит на 7 септември 2002 г. с финансовата подкрепа на Европейския съюз. Десет години по-късно е реализиран проектът "Поморие - туристическа атракция - град на солта, древна история и традиции" с безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма "Регионално развитие".
Благодарение на този проект Поморийските солници и музеят се превръщат в целогодишна туристическа дестинация.
Ако вече сте се озовали на територията му, отделете още малко време, за да надникнете и в съседния посетителски център "Поморийско езеро". Той се намира на южната страна на езерото, на стотина метра от Музея на солта. В него има богата експозиция, която представя неговото биоразнообразие. От терасата на посетителския център можете да наблюдавате с оптични уреди редки видове птици в естествената им среда, да се любувате на техните брачни танци, тъй като те гнездят и отглеждат малките си в непосредствена близост до сградата на центъра.
Домът им - Поморийско езеро, е естествена свръх солена лагуна, която съхранява екосистема със специфична флора и фауна. Езерото е убежище на над 270 вида птици, част от които много редки видове.