"От ромското гето до светлините на Париж". Така започва историята на проекта "Музиката вместо улицата" на световноизвестния цигулар от Сливен Георги Калайджиев. Нелекия път от началото до днес, акценти от дейността на проекта за младите музиканти, усилията, постиженията, медийния отзвук в България и Германия и оказаната подкрепа маестро Калайджиев успява да помести в книга. Тя е по повод 15-годишнината на проекта и бе представена във фоайето на зала "Сливен", съобщават от общинския пресцентър.
"Проектът ни съществува вече 16-а година и аз съм много горд, че досега се случиха невероятни неща. Никога не съм се срамувал да кажа, че ние тръгваме от нищетата, от нищото. Днес искам да покажа как музиката развива и променя съзнанието, отношението, поведението на децата", сподели маестрото по време на официалното представяне на книгата.
През 2008 г. цигуларят и неговата съпруга Мария Хаушилд дават началото на музикалната школа за деца "Музиката вместо улицата". Проектът успя да се открои като най-успешния и ярък пример в областта на интеграцията на малцинствата в страната. През школата досега са преминали стотици деца от сливенския квартал "Надежда". Днес те се обучават от музикални педагози, учат се да свирят на цигулка, виола, чело, контрабас, пиано, китара. През годините някои от децата от школата продължават образованието си в музикалните училища в Бургас и Стара Загора, в част от профилираните гимназии в Сливен, а след това и в Музикалната академия в София, технически и медицински университети в страната.
В рамките на премиерата Георги Калайджиев сподели и интересни моменти през годините от гостувания на младите музиканти в различни страни от Европа.
Благодарности за цялата дейност на проекта и неговата успешна перспектива във времето изказа заместник-кметът Пепа Чиликова. От името на кмета Стефан Радев тя увери отново маестрото, че финансовата, както и в други сфери подкрепа от страна на община Сливен ще продължи и занапред.
За своята любов към музиката, за израстването и ролята на проекта в личностното развитие споделиха преподаватели и възпитаници в школата на Калайджиев. Те отправиха музикален поздрав към всички присъстващи.
По създаването на книгата маестрото работи в продължение на една година. Съставител и редактор на изданието е дългогодишният журналист и публицист Щилияна Василева - носител на наградата "Д-р Иван Селимински" на община Сливен за 2020 г.
Ангажиментите на Калайджиев и оркестърът продължават. В края на месец септември те ще отпътуват за концерти в швейцарския град Женева по линия на Организацията на обединените нации /ООН/.