Трети храм от времето на първите заселници на Аполония откри екипът на доц. Кръстина Панайотова на разкопки на остров Св. Кирик и Юлита в Созопол. За това съобщиха от община Созопол на официалната си фейсбук страница.
Първият храм, чиито останки бяха намерени там е на бог Аполон. Има исторически извори, които доказват, че там е била и 13-метровата статуя на Аполон Лечител – покровител на града. На мястото са намерени съдове, оставени като дарове в храма, на които е изписано името му. През 72 г. пр. Хр. римският пълководец Марк Лукул превзел с щурм Аполония и като изключително ценен трофей отнесъл статуята в Рим.
Според доц. Панайотова, вторият храм е възможно да е на богиня, вероятно Афродита, но за сега няма категорични доказателства за това.
Третият храм, открит сега на острова, може също да е на богиня, тъй като там е намерена ръка от статуя, която изглежда женска. Археолозите се надяват да разкрият тайната по време на разкопките.
И трите храма са от края на VI – началото на V в. Пр. Хр. Според Кръстина Панайотова те са издигнати един до друг в рамките на 50 години и по нашите земи нямат аналог.
Островът е бил сакрално място от тогава, чак до началото на 20 в., казва доц. Панайотова. Там е била построена и ранно християнска базилика – първата в града, около която е имало и некропол.
Според известни исторически източници, на острова е имало и манастир „Св. Кирик и Юлита". Археолозите са започнали работа и по още една църква, а известен историк в миналото споменава и „малката църквица" „Света Параскева, която е съществувала до началото на 20в.
Доц. Кръстина Панайотова е убедена, че остров „Св. Кирик и Юлита" винаги е бил свещеното място за поклонение и свързване с боговете на жителите на Аполония и Созополис още от пристигането им по тези места.
Доц. Панайотова разказва, че аполонийските храмове са издигнати за около 50 години и нямат аналог на нашата територия.
Остров Св. Кирик и Юлита в Созопол е известен и с това, че там е построена ранно-християнска базилика, около която е имало и некропол. Също така там е имало и едноименен манастир.