В понеделник в Лос Анджелис се проведе 76-ата церемония по връчването на телевизионните награди "Еми".
Безапелационен победител стана "Шогун", който победи в 18 категории, в това число за най-добър драматичен сериал, а Хироюки Санада в ролята на Торанага и Ана Савай (Марико) взеха наградите за най-добър актьор и актриса. За първи път в историята тези категории ги печелят японци, отбелязва Associated Press.
Поредицата върви по стрийминга Hulu, като това е втора екранизация на историческия бестселър на Джеймс Клавел за английския лоцман на холандски кораб, който пристига в Япония по време на междуособиците през ХVII век. Слава богу, авторите на новата версия са се придържали максимално към оригинала и
в центъра е не чужденецът, а японският благородник
Йоши Торанага. Може би и заради това сериалът има безапелационен успех и е сравняван дори с "Игра на тронове".
Действието в романа, а и в сериала стартира през 1600 г. Военно-търговският кораб "Еразъм", единственият оцелял от експедицията на холандската Остиндийска компания, търпи корабокрушение край бреговете на Япония. Към този момент повечето от членовете на екипажа са умрели от глад и болести, а английският лоцман Джон Блакторн (в ролята е небезизвестният Космо Джарвис) и десетина матроси са пленени от японците.
Върховният военен ръководител на Япония - тайко, съвсем наскоро е починал, а докато синът му навърши пълнолетие, страната се управлява от петима благородници - даймио, част от най-висшия самурайски елит. Четирима от тях се обединяват срещу този, който на практика иска да остави властта на сина на тайко - Яемон.
Предчувствайки, че основният му враг Ишидо (Такехиро Хира) ще му забие нож в гърба, Торанага, който е не по-малък интригант в политическите игри, използва Блакторн в изпълнение на собствените си цели. С помощта на "варварина", както японците наричат всички европейци, той се опитва да скара католическите регенти и да разбере какви са плановете на Португалия и изобщо на Европа по отношение на Япония.
Помага му благородната дама Марико - покръстена католичка, която може да разговаря с чужденеца на португалски и латински. Така страната започва пътя си към новото държавно устройство, получило по-късно името шогунат, а Блакторн става първият чужденец самурай.
Отделна, но важна тема е противостоянието на католици и протестанти, които освен коприна и религия вкарват в Япония и огнестрелно оръжие. През 1980 г. Клавел сам продуцира първата екранизация на романа си за канала NBC.
Онзи сериал "Шогун" с Ричард Чембърлейн и Тоширо Мифуне
в главните роли, който получи три "Златни глобуса" и две награди "Еми", очарова американците, но разочарова японците. Авторите прекалено опростиха историческия контекст и Торанага от главен герой се превърна във второстепенен, а цялата история беше разказана само през гледната точка на Блакторн.
Героите разговаряха помежду си на английски, а само японските герои - на родния си език, като дори не превеждаха диалозите. Това не попречи сериалът "Шогун" да разбие всички рейтинги (вероятно и в България), а през 1990 г. по мотиви от него имаше дори мюзикъл на Бродуей.
Новата версия по канала FX (сериалите му автоматично отиват на видеострийминг платформата Hulu) я създаваха шест години. След няколко кадрови промени в крайна сметка го направиха сценаристът на втория "Топ Гън" и "Книга за джунглата" Джъстин Маркс и жена му - американката с японски корени Рейчън Кондо.
Те очевидно внимателно са прочели романа и в крайна сметка са успели да направят
сериал, който е сравним с "Викингите" и "Игра на тронове"
Сценаристите не просто са върнали на мястото линията "Торанага", но и са я поставили в центъра на сериала. Което за Хироюки Санада, който е в ролята на даймиото бунтовник, е истински бенефис.
63-годишният Санада е роден в Токио а в киното се снима от дете. Стига до Холивуд, а през 2000 г. получава ордена на Британската империя за ролята на шута в "Крал Лир". Историческият епос "Самурай в здрача" беше номиниран за "Оскар", а японският хорър "Позвъняване" се превърна в международен феномен.