Деликатни рисунки с дървени рамки, магнити за хладилник, малки декоративни предмети за маса с елементи на древни градини, пухкави бебета или симпатични животни... Щандът на г-жа Уан Йен привлича много минувачи.
Уан Йен е наследник на изкуството за илюстрации от гравюра „Янлюцин". Тя е член на Общество за рисуване в гр. Тиендзин, което е създадено през 50-те години на миналия век.
На 8-то изложение за нематериално културно наследство в гр. Дзинан, което се проведе от 17 до 21 октомври, Уан Йен показа няколко творчески културни продукти на основа на майсторството на традиционните рисунки на дърво, което има над 400 годишна история.
„Хора показват голям интерес към нашето живо народно изкуство, което се характеризира с многоцветни и живи изображения, свързани с празниците и ежедневния живот", споделя тя.
В картините са изобразени най-модерните и популярни предмети на народното общество в миналото, затова те се смятат за добро отражение на културата и историята.
Илюстрацията от гравюрата „Янлюцин" от гр. Тиендзин бе включена в списъка на Държавното нематериално културно наследство през 2006 г.
„Техните теми са многообразни, като социален живот, литература и история", обяснява Уан.
За да задоволят нуждите на съвременните клиенти, Уан и нейният екип са смекчили силните нюанси и са намалили размера на традиционните картини, като са приложили занаята в предмети, които оживяват в чаени и учебни стаи.
"В момента на пазара имаме около 180 стоки, но нашето общество съхранява повече от 6000 древни дърворезби и над 20 000 цветни рисунки", допълва Уан.
От 2022 г. насам обществото е стартирало проект за по-добро използване на тези древни ресурси.
„Традиционните модели се радват на голяма популярност", категорична е Уан.
Групата на Уан също е пробвала да работи и с мед, за да създаде нови картини.
„Получихме повече вдъхновение от нашите резерви и създадохме повече културни иновационни продукти, които съчетават традиционната култура с модерния живот", казва Уан.
Изкуство Янлиуцин е едно от 200-те нематериални културни наследства в изложението в провинция Шандун. Експото е организирано от Министерството на културата и туризма, Департамента за култура и туризъм на провинция Шандун и местната власт на гр. Дзинан – главният град на провинция Шандун.
Иновативното изкуство на Уан отговаря на темата на експото – интеграция на нематериалното културно наследство с модерния живот с цел по-добра защита и наследяване.
Според организаторите изложението има за цел да представи в пълна степен постиженията на Китай в областта на опазването на нематериалното културно наследство през 20-те години, откакто страната се е присъединила към Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство.
Млади жени и момичета се събират на щанда на Хуан Лийон по време на изложението, докато тя подрежда цветя за украса на глава, което е част от обичаите на жените от Сюнпу, крайбрежно село в Гуанджоу, югоизточната китайска провинция Фудзиен.
След като получиха обща представа за това как да ги направят те донесоха някои готови украшения за снимки.
Традиционните практики и културни прояви на жените от Гуанджоу се съхраняват повече от 800 години и включват уникални дрехи и аксесоари. През 2008 г. те са обявени за национално нематериално културно наследство.
"Изработването на цветна украса за глава по традиционния начин отнема около 10 минути, като се използват множество инструменти и слоеве от различни цветя", споделя Хуан.
Покривалото за глава има основа от преплетена зеленина или плат, върху която деликатно са подредени различни цветни цветя, като хризантеми, божури или лилии.
За да задоволи нарастващия обществен интерес към цветната украса за глава Хуан създава много опростени версии, подходящи за различни прически.
Тя е забелязала нарастващ интерес към нейните традиции в страната и в чужбина.
Като наследник на по-младото поколение тя вижда как цветна украса за глава се харесва на международните посетители по време на промоционално събитие за културата и туризма на гр. Цюенджоу. Събитието се проведе по-рано през тази година в Париж.
Хуан се надява иновацията на традиционното изкуство да помогне на хората да не спират да обичат местната култура.
„Това е нашият начин да изразяваме обичта към живота и да отправяме пожелания за щастие", посочи още талантливата майсторка.