Град Варна несъмнено е голям туристически, исторически и икономически център. Но със сигурност морската ни столица има с какво да се гордее и в литературно отношения. Затова списание „Съвременник" предлага един тематичен брой, посветен на красивия ни град.
„Варна в думи и гледки" е специално издание, подкрепено от фонд „Култура" на община Варна, в което са представени ярки литературни имена от съвременния живот на града, като Валери Станков, Красимир Симеонов, Ангел Г. Ангелов, Елица Виденова, Красимир Нейков, Теменуга Маринова, Людмил Станев, Юрий Лучев, Марин Урумов, Димитър Калев и др.
Ангел Г. Ангелов е утвърдено име в литературнте ни среди. Носител е на Награда "Варна" и на Националната литературна награда "Милош Зяпков". Красимир Симеонов е автор на книгите "Видове", "Кожа", "Езерни очи", "Стоях и слушах (стари и нови неща)", "Нищо повече", "Няма тайни. Избрано" и др. В броя са публикувани и произведения на Людмил Станев, който е добре познато име и е носител на Награда на БНР за дебют, награда "Варна", награда на съюза на лекарите писа¬тели съвместно с Валери Петров, национална литературна награда "Чудомир", национална литературна награда "Христо Г. Данов", литературна награда "Стоян Михайловски".
Поетът Юрий Лучев е представен с последните си стихотворения. А в литературните му постижения са и стихосбирките "Посичане на ореха", "Немам думи" и "Ексхумация на слънцето". Младите надежди на варненската литература са представени от поета Красимир Нейков. Негови стихове са публикувани в "Литературен вестник", списание "Страница", "Литернет","Кръстопът" и други. Автор на стихосбирките "Естествени неща", номинирана в категория "Дебют" на четвъртите годишни награди на клуб "Перото", и "Последен кадър".
Във „Варна в думи и гледки"имат място и откровенията от отец Дончо Александров – председател на храм „Свети Атанасий" - Варна, едно от най-ярките имена в съвременното българско богословие. Отецът е инициатор, създател и редактор на списание "Амвон", вестник "Православен глас" и детското списание "Камбанка", които издава енорията при храм "Св.Атанасий". Автор е на три книги. Член на Съюза на българските писатели.
Критическите есета в броя са дело на Павлин Павлов и Панко Анчев.
Павлин Павлов е роден през 1952 г. – писател, публицист, преводач, общественик и политически анализатор. Панко Анчев е литературен критик, историк на българската литература, философ. Автор на повече от 40 книги с изследвания върху проблемите на литературния процес и творчеството на големи наши писатели от началото на Възраждането до края на ХХ век. В броя е публикувано есето му - въведение в проблема „Ускореното развитие и мащабът на българския свят".
Не на последно място в броя се откроява специалното снимково приложение с бележити снимки от града. То е дело на фотографа Орлин Цанев.
Проектът на сп. "Съвременник" излиза с финансовата подкрепа на община Варна, фонд „Култура". Купете в книжарниците или поръчайте на www.trud.cc след 14 ноември.
Списание "Съвременник" . Варна в думи и гледки
Стр. 304
Цена 20,00 лв.