
"Партийни милионери, върнете заграбеното", "Не партийна милиция, а народна полиция", "Демокрация, свобода", "БКП без доверие", "Долу чл. 1", "Комунисти - и 1000 извънредни конгреса да направите, този път няма да мине", "Преустройството - дело на всеки", "Не искаме Тодор Живков сред безпартийните" - тези и други подобни лозунги се виждат на снимките на фоторепортера Георги Георгиев-Джони, правени на първите митинги след 10 ноември 1989 г.
Виж тук новите електронни издания в MediaMall - цени от 0,50 до 5 лева
"Само като видите лозунгите, ще разберете, че българският народ не е бил в час и не е знаел какво иска. Страшно много си я обичам тази снимка, тя е от митинга на 17 ноември 1989 г. На нея млади хора носят ентусиазирано лозунга: "Смърт на червената буржоазия, да живее Петър Младенов", разказва днес Георги Георгиев-Джони. Според него тя е отлична метафора не само за началото на прехода, но и за следващите вече 24 години.
Снимал е като фоторепортер всички събития след 10 ноември 1989 г. за първите опозиционни вестници "Свободен народ", "Демокрация", "Подкрепа". Според него от снимките човек може да види, че всъщност хората не са се променили за тези близо 25 г. "По-рано имаше партийна номенклатура, сега си имаме олигархия. Същото", казва Георгиев. "Провалихме се в прехода, защото всичко стана режисирано, дори нашите дисиденти бяха измислени, възприехме руския модел на разграждане на системата и стигнахме дотук." А сега е почти убеден, че в нечии компютри - дали на ДС, или на друг Режисьор, преходът е бил перфектно планиран да стане точно така, както го живяхме. Днес Георгиев признава, че усещането за манипулация и лъжа го е накарало да си зададе тежки въпроси чак някъде към 2000 г. "А дотогава просто гонех събитията, снимах, бях убеден седесар, а не виждах заложения вътре синдром на самоунищожението..."
Помни ораторите от първите митинги - повечето брадясали и мрачни, един дори бил с костюм и по гуменки. Половината от тези, които били на трибуната на първите демократични митинги, преминали съвсем скоро на страната на червените.
Снимал е и митинга на 14 декември 1989 г. с прочутата реплика на Петър Младенов "Танковете да дойдат". "Студентите бяха двигателят, момчета с хъс и вяра. Свещеници дори кръщаваха некръстените от студентите. По аудиториите се водеха идеологически спорове - за смяната на системата, за демокрацията. После тръгваха по улиците, увличаха след себе си хора и така започваха не един и два митинга. А сега какво е, имам чувството, че нещата стават "по протокол".
Снимал е и заседанията на всички правителства без последното, има си фаворит сред премиерите, а други нарича просто веселяци.
Припомня си, че преди 10 ноември 1989 г. е имало железни правила за фотографите. Например - никога да не се снима Тодор Живков в профил, за да не изпъква орловият му нос, а в лек полуанфас. Всяко издание го пускало по определен начин - в. "Народна младеж" например винаги с вдигната горе ръка. Ако на някое събитие не си е вдигнал ръката, тя се лепи. "Веднъж щеше да излезе с три ръце, защото бяха забравили в бързината да отрежат истинската долу."
Сега Георги Георгиев-Джони е избрал 50 хиляди снимки от всичките 2500 събития през последните 24 г., на които е бил, и те ще бъдат качени в сайта prehoda.bg. На 8 ноември в Клуба на фоторепортера в подлеза на ларгото от 11,30 часа ще покаже в изложба 50 от тях.