
Hовите 24 чудеса на България вече имат нова формула - всички по 3. Вече няколко пъти призоваваме читателите да откликнат на нашата инициатива, която е продължение на идея на вестника отпреди 7 години, завършила с огромен успех и очертала културната карта на България. Направо истински подарък за всеки, решил да развива културен туризъм. И предложенията не закъсняха. Вече са стотици.
Но светът се развива, ЮНЕСКО отвори врати за нематериалното културно наследство (централата на комисията за Югоизточна Европа е у нас), България влезе с размах в него и затова въведохме и нова категория. Ще се гласува за три вида обекти:
- исторически и архитектурни обекти
- природни феномени
- нематериално наследство - културни традиции, обичаи и обреди, художествено изпълнителско изкуство, традиционни занаяти.
Става дума за уникални места и традиции, които създават неповторимия облик на България, карат ни да се гордеем, а са интересни и за чужденците.
Разбира са, чудесата са колкото нови, толкова и стари - част от вековната история на България.
Но сега, 7 години по-късно, е добре да погледнем и към това, което уж добре познаваме, за да видим дали е опазено, реставрирано, дали не е съсипано от времето, или напротив - грижовно опазено. Да заговорим пак за нашето наследство - материално и нематериално.
Ето някои от последните предложения:
- Уникални са природата, гледката и климатът на язовир Доспат и Западните Родопи, както и характерните за тази част на Родопите традиции, пише ни Владимир Антонов. Според нашия читател интересни в Доспатския край са сватбите, на които всички са поканени. На тези сватби се събират по 1000 и повече души, пеещи, играещи и танцуващи. Целият град, цялото село стават и се хващат за ръце на народното хоро, което, като играят, показват одобрението си за този брак и благославят младата двойка. Самото разбиране за хорото е като вид молитва - хората се хващат за ръце и в ритъма на народната музика се издигат над земното и материално битие, за да благославят младото семейство и да одобрят този брак. Затова всички са заедно там.
Историята на град Доспат е интересна, защитава предложението си Антонов. Край него са крепостта "Хисаря", светилището на Орфей а на 3 км от центъра на града е открит един от най-ранните християнски храмове на Балканите - II-III век след Христа.
Милена Горанова има три предложения:
- Скалният манастир "Свети Димитър" край русенското село Басарбово, известен като единствен действащ скален манастир в България.
- Проходната пещера в района на град Луковит, която е част от Карлуковския карстов район.
- Мартенските музикални дни, Русе
Бих искала да предложа в раздел "Природни феномени" Крушунските водопади край Летница, Ловешко. Изключително красиво място, страхотно за разходки, пикници и просто за наслаждаване сред природата! Мястото се посещава изключително много. Със сигурност би било и интересна дестинация за привличане на чуждестранни туристи, убедена е г-жа Петкова. Тя предлага още стария римски град край с. Никюп, обл. Велико Търново - Никополис ад Иструм.
На адрес [email protected] 24chasa.bg и със специалния талон, адресиран до редакцията, читателите могат да изпращат предложения за инициативата "Новите 24 чудеса на България".
Пишете и коментари и ваши предложения към този материал.
Бел. ред. Има обичаи и традиции, които може да се включат в раздела нематериално културно наследство на новите "24 чудеса". Но кулинарията, според изискванията на ЮНЕСКО, може да бъде само част от някакъв ритуал, а не сама по себе си, колкото и интересно и национално да е ястието. Например - обреден хляб.