
Да се определи кое е най-красивото място по поречието на Дунав, е трудна задача, защото дългата 2872 км река предлага невероятно природно разнообразие. Съчетанието на история и съвремие допълнително слага уникален отпечатък върху отделните участъци и прави сравнението им невъзможно.
Със сигурност едно от най-забележителните места е Пасау, където природа, минало и модерна инфраструктура си дават среща и правят града многолик.
Само там може да се види истински природен спектакъл - вливането на “черната перла” Илц и на белия Ин в сиво-зеления Дунав. Трите реки се срещат на едно място, но текат в продължение на километри в общото русло - всяка със своя цвят, преди да се смесят.
Десният приток Ин идва от езерото Лунгинзее в Швейцарските Алпи и преминава 517 км, преди да се влее в Дунав. Освен че се различава с белия си цвят, водата на реката, която идва от топенето на ледниците, е по-студена с няколко градуса от дунавската.
Левият приток Илц е известен като черната перла на Бавария заради тъмния до мастиленочерно цвят. Реката е дълга едва 65 км, но минава през блатата и горите на Баварския и Бохемския лес.
Пасау е разположен върху шестте бряга на трите реки и заради това го наричат Баварската Венеция или Триречния град с трите му части Донаущат, Инщат и Илцщат. На острия нос, който се образува при сливането на Дунав и Ин, е разположен старият град, а на носа между Илц и Дунав - крепостта Оберхаус и бастионът Нидерхаус.
Градът определено си заслужава да се види, защото още през XVIII век географът Александър фон Хумболт го определя като един от седемте най-красиви града на света.
Пасау има двехилядолетна история. Дори в XXI век може да се види средновековното му величие. Бил е важен религиозен център и в него има 37 църкви и манастири.
Катедралата “Св. Стефан” в сърцето на стария град е построена на най-високата точка. През 1662 г. тя изгоряла напълно в опустошителен пожар, но през 1668 г. е възстановена от бароковите архитекти Карло Лураджо и Батиста Карлоне. В нея се намира най-големият орган в Европа, който е съставен от 17 974 тръби и 233 регистъра.
Всеки ден точно на обяд има 30-минутни концерти, билетът е 4 евро. В активния туристически сезон и около Коледа и Великден трябва да се отиде по-рано, защото винаги е пълно с туристи.
Новата епископска резиденция от началото на XVIII век по времето на епископ Филип Ламбертски е един от най-красивите дворци в Европа. Той е построен от архитектите Доминико д'Анджели и Антонио Бедуци.
Музеят на резиденцията съхранява съкровищата от миналото на Пасау, когато той е бил столица на най-голямата епархия на свещената Римска империя. Най-впечатляващи са стълбищата в стил рококо, които водят към него, а сред над двестате шедьовъра е фреската “Боговете на Олимп се покланят на вечния град Пасау”.
На десния бряг на Ин се издига бароков манастир, до който водят 321 стъпала. Оттам се открива прекрасна гледка към стария град на Пасау на полуострова между Ин и Дунав.
Крепостта Оберхаус е построена през 1219 г. от принц-епископите на Пасау, за да се контролира търговията в реките. Тя се извисява високо на полуострова между Дунав и Илц.
В резултат на различни промени през вековете днешният замък се състои от готически, ренесансови и барокови части. Музеят съдържа богата сбирка документи и творби на изкуството, включително ценни манускрипти, над 100 000 тома старинни книги, творби на Ван Дайк, Рубенс, Веронезе.
Духът на Пасау може да се усети в многобройните антикварни магазинчета, галерии, студиа за ръчно изработени бижута, алеята на художниците. Те трябва да се видят, дори човек да няма пари да пазарува от тях. Иначе в живописните улички в стария град през пешеходната зона до новия център има над 500 магазина, включително и на световни марки.
Магазините за сувенири предлагат всевъзможни варианти за подаръци с логото на Пасау, както и традиционни баварски занаятчийски произведения. Изборът зависи единствено от вкуса и от финансовите възможности, защото се предлагат стоки за всеки джоб.
По тесните улички е напълно възможно човек да се загуби, но почти на всеки ъгъл има указателни табели - дори и за това къде се намират обществени тоалетни.
Освен с организирани екскурзии и с круиз по Дунав, каквито се предлагат от туристически агенции, всеки човек може сам да си организира пътуване до Пасау - с кола или с автобус. До немския град има редовни автобусни линии. Цената на двупосочния билет е средно 315 лв.
В града има огромен избор от места за настаняване. Най-евтино е в пансион или хостел, където може да се нощува и за 20 евро, но има и хотели, предлагащи нощувки само за 30-35 евро. Съществува възможност и за къмпингуване, цените за човек са между 4,50 и 8,50 евро.
Като във всеки туристически немски град и Пасау може да се похвали с многобройни кафенета, бирарии, бистра, странноприемници и ресторанти.
Който не се е возил с речен кораб, може да го направи в Пасау, като и тук вариантите са много - с голям круизен кораб по Дунав и Ин или с малко увеселително корабче с традиционна музика, танци и храна на него. Круизните кораби предлагат еднодневни екскурзии и вечерни пътувания до Регенсбург, Дегендорф или Линц.
Местоположението на три реки създава и проблеми и градът често пъти е ставал жертва на опостушителни наводнения. Днес обаче и бедствията са станали туристическа атракция. На стената на кметството, което се намира на десния бряг на Дунав в стария град, се отбелязва нивото, до което е стигалаводата по време на природните стихии.
Най-старото отбелязано наводнение е от 1501 г., но наводнението от 3 юни тази година счупи всички досегашни рекорди. То е отбелязано на специалната скала. Следите от водата могат да се видят и с просто око, макар че са минали пет месеца.