
Древни римляни оживяват край Гърмен, когато на археологическите разкопки на стария град Никополис ад Нестум пристигне туристическа група. Във военните сражения или в сцени от живота на римляните могат да се включат мераклиите под вещото ръководство на екскурзоводите.
“Имаме закупени десетина комплекта облекла за мъже и жени, както и бутафорни оръжия и щитове, точни копия на онези от II-IV век. Всеки би могъл да се облече, за да се потопи в истинската атмосфера на римския град”, разказва кметицата на община Гърмен Минка Капитанова.
Никополис ад Нестум е късно-антично селище, археологически и архитектурен паметник, един от малкото запазени градове от периода на римското владичество у нас. В превод означава Градът на победата при Места. Наречен е така, защото е основан през 106 г. от император Траян в чест на победата му над даките.
Четири години по-рано той основава Никополис ад Иструм, също в чест на победата си над даките. Поставя основите и на Августа Траяна, днешна Стара Загора, но не успява да я доизгради, което по-късно прави император Марк Аврелий.
Градът на победата при р. Места се намира на 7 км от Гоце Делчев, но е в рамките на община Гърмен и е в непосредствена близост до известното с лековитите си минерални води с. Огняново. Разположен е на пътя, свързвал някога Егейския бряг с главната магистрала Виа Егнатия през Родопите, Тракийската низина и Пловдив. Няколко пъти е разрушаван и вдиган след това. Просъществувал около 13 века.
През 80-те години на миналия век археолози започват да го проучват, но няколко години по-късно работата на тереназамира. Възстановена е отново през 2007 г. Общата площ на града с две централни улици е около 14 хектара, като отвсякъде е ограден с високи крепостни стени. Правени са от речни камъни и тухли. Дебелината им стига до 2,80 м, а височината - до 6 м.
Изцяло са проучени около 500 м от тях - южната крепостна стена и голяма част от западната и източната стена, като са разкрити 8 кули.
Градската баня на древните римляни може да се види, защото е добре съхранена. Наричаните тогава терми имат съблекални и басейни с гореща и студена вода,
която вероятно е докарвана по водопровод от близките минерални извори.
Открито е жилище на богати стопани, в което са намерени 137 монети на византийския император Юстин и съпругата му София. Къщата е с площ от около един декар. Археолози казват, че на терена може да се работи десетилетия напред, стига да има пари, защото има още много за проучване.
Туристите разглеждат и основите на култови и обществени сгради, както и надгробни могили.
“Стрелбата с лък е другата атракция, която предлагаме на туристите. През зимата сламените мишени са прибрани, за да не се мокрят, но напролет отново ще ги извадим”, казва кметицата на Гърмен.
В туристическия център има и грънчарска работилница с пекарна. Обучен майстор дава напътствия на желаещите да си изработят за спомен глинен съд.
Гостите на района могат да стигнат до Никополис ад Нестум с атракционно влакче, което пътува в събота и неделя и минава покрай курортното село Огняново. В края на октомври общината подготви и международен античен фестивал в древния град.
Със запазените останки от римското селище местните запознаха преди година президента Росен Плевнелиев, който бе на посещение в района.
След Никополис ад Нестум често туристите продължават разходката си по Канинската екопътека, дълга 13 км. Тя има няколко варианта за преминаване, продължителността на всеки е от 2 до 10 часа. Пътеката минава през атрактивните села Ковачевица и Лещен, ждрела и каскади на няколко реки. В целия си вариант има няколко труднодостъпни екстремни места, където чрез дървени стълби, стъпала, въжета, високи премествания, парапети и др. се осигурява безопасност на придвижването.
Любителите на екстремните преживявания минават през подземен коридор в местността Еремиева скала, наричан Ризова дупка. Той е с дължина 15 м, широчина 2 м и височина 10-12 м. На отворите за спускане и изкачване има дървени стълби, парапети и обезопасяващи съоръжения.
Ако подготовката на туристите не е на ниво, нямат опит или са на възраст, те може да изберат по-лека комбинация от кръгове на екопътеката, така че да се любуват на красивата и девствена природа на Западните Родопи.