
"Рила. Светилището на България. Могъщият източник на светлина над българската земя. Отвъд формите на планинските върхове, скалите, езерата, улеите, изворите и потоците, прозира онази непрекъснато захранваща живота на планетата енергия, чиято сила мъдреците са познавали още от древни времена. Тук, във високото, на границата между силуетите на билата и небето, можеш да влезеш дори и днес през портите на тишината в други духовни измерения..."
Така Любомир Розенщайн ни приканва да посетим неговата фотоизложба, посветена на Рила.
Той има 30-годишен опит в променените състояния на съзнанието, също така е йога-маийстор, основател на Радиото за личностно развитие ChangeWire, автор на книгите за вътрешното търсене „Розовите очила на душата" и „Планетата на щастието", води семинари за психология, личностно развитие, самоусъвършенстване, медитация и йога.
Още с влизането ми в залата усетих онова спокойствие, което ни е необходимо след дълъг и натоварващ ден. Светлината е приглушена, ароматът на рилски чай, приготвен за посетителите, се носи из цялото помещение, за фон се чува нежна, релаксираща музика, включваща звуците на природата и напомняща за непокътнатата, девствена и дива планина. Сладките от натурални и еколокично чисти продукти допринасяха за уютната обстановка.
По стените на стълбите, водещи до тази зала, са закачени фотографиите на Любомир Розенщайн, всяка със своята уникалност, чувственост и история, а до тях - цитати от неговите книги.
Изложбата „Рила. Живата планина" откъсва от реалността, от забързания начин на живот, от проблемите и задълженията, от рутината. Фотографиите на Розанщайн пренасят в спокойно и щастливо място, където времето е спряло. Въпреки че стрелките започнаха отново да се движат още с излизането ми от входната врата, те се движеха една идея по-плавно и спокойно.
"Още с "Планетата на щастието" започнах да усещам, че понякога думите идват прекалено много, а в нашето време са особено много. Не само думите, въобще шумовете. Целият шум, който ни съпътства във всекидневието: външен шум, вътрешен шум, шумът на мислите, шумът на неразрешените емоции, шумът на думите - онези, които излизат от нас и онези, с които ни атакуват през цялото време. Човек има нужда в един момент да изключи шума. Слава Богу имаме мястото, където това може да се случи и то е планината, докато е такава, че да не е шумна", заговори на откриването на изложбата Розенщайн.
"Върнах се към фотоапарата след години, защото почувствах нужда от тишина и се надявам, че част от тази тишина, доколкото е възможно, е запечатана в тези картини. Радвам се много, че мога по някакъв начин да я споделя с вас."
Тази изложба има за цел не само да покаже красотата на свещената българска планина, а и да се опита да я опази и съхрани. Тя е призив към всички, които умеят да вникнат в проблема, стоящ зад новопланирания мегапроект „Дестинация Рила". Заплахата, че ще бъде бетонирана и застроена Рила е в основата на фотоизложбата и заслужава вниманието и гласът на всеки един ценител на природата.
Любомир Розенщайн: Рила е особено място, където може да се съпреживее тишината
- Какво Ви вдъхнови да направите тази изложба?
- Тишината. Тишината, която човек може да намери високо в планината и която така ни липсва в града, във всекидневието ни, в което сме затрупани от прекалено много шумове, както външни шумове - гласове, думи, така и разбира се вътрешните шумове - нашите непрекъснати мисли, неспиращи тревоги, съмнения, вълнения, емоции - всичко онова, което не ни оставя да си поемем дъх. Когато човек започне да се качва горе - там където от една страна наистина е по-трудно да си поемеш дъх, защото се изкачваш и въздухът не стига, а от друга страна започваш да разбираш какво означава това, да можеш наистина да си поемеш дъх от всичко и да останеш малко на тихо. Да се занимаваш с фотография е една възможност да бъдеш тих и да чуеш тишината, докато просто гледаш или съзерцаваш.
Защо избрахте именно Рила за фотографиите си?
- Рила е едно много особено място не само за България, но смятам и за целия свят. Тя е свещената българска планина и светилището на България. Място с много особени енергии и място, където тази безкрайна космическа тишина може наистина да се съпреживее и да се усети съвсем отблизо, както може би на никое друго място в България. В същото време, както и други останали природни места в страната, е застрашена от този мегапроект "Дестинация Рила". Тази изложба е и един вик на самостоятелния артист.
Към кого е насочена изложбата?
- Изложбата е насочена към хората, които могат да я съпреживеят - те могат да бъдат всякакви. Към всеки, до когото може да стигне, не само към хората, които познават Рила, а и към тези, които са в процес на вътрешно търсене на тази тишина и на които може би няколко мига, прекарани с тези картини, могат да помогнат, за да стигнат по-близо до себе си.
.. и до спасяването на Рила?
- И до спасяването на Рила, разбира се, макар че това не е по силите на един човек. Трябва повече хора да прегърнат тази идея.