
Трудно може да си представим културист с ракета за тенис, който се движи грациозно по корта и опитва да изработи съперника с технични удари. По-скоро, ако случайно видим такъв човек на полето, ще очакваме той да спука топката и накрая да си върже на фльонга ракетата.
Очевидно няма логическа връзка между културизма и тениса, но реално любимият на милиони спорт е немислим без заниманията във фитнес залата. Как иначе един състезател би издържал на 5-часов маратон, при който единствената почивка е между геймовете. Достатъчно е да обърнете внимание на лявата ръка на Рафаел Надал. Бицепсът и рамото на испанеца са действително като на бодибилдър, а краката му са по-напомпани от на професионален футболист.
По съвсем различен начин обаче изглежда световният номер 1 Роджър Федерер. Швейцарецът, който има рекордните 16 титли от “Големият шлем”, е фин и елегантен. Силата му обаче е поразяваща и се дължи на упоритите му тренировки с легендарния специалист по физическа подготовка Пиер Паганини.
Все повече аматьори осъзнават нуждата от занимания във фитнеса, които помагат за подобряването на играта и предпазват от контузии.
В общия случай любителите хващат ракетата по два пъти седмично - през лятото навън, а през зимата в съответните балони. Доказано е, че две тренировки в залата повишават общия физически тонус и подпомагат представянето на корта.
Въпросът обаче е дали това, което се прави във фитнеса, е наистина полезно и свързано с тениса.Бъдете сигурни, че ако днес тренирате с максимални тежести за крака, утре няма да можете да се движите по корта.
Тежкото занимание за гърди и бицепс в една класическа тренировка пък най-много да доведе загуба на контрол върху ракетата.
Затова в днешния брой ще представим програмата на специалиста по физическа подготовка Валентин Гроздев, който е работил с доста от най-добрите ни тенисисти.
Фитнес комплекса (виж графиката в галерията) на бившия лекоатлет е предназначена за аматьори, които играят тенис два пъти седмично. Заниманието се базира на така наречения кръгов или частично кръгов метод на тренировка. Упражненията се изпълняват последователно, в група или в комбинация от няколко упражнения, които се редуват едно след друго. Целта е да се активизира обмяната на веществата, увеличаването на мускулния тонус и изграждането на силова издръжливост.
Упражненията трябва да се изпълняват в реда, по който са описани, и да се следва допълнителната схема със съответната техника и интензивност.
Всяка тренировка трябва задължително да започва и свършва със стречинг комплекс. Просто избирате уред за загряване, на който ще работите около 10 до 15 минути.
Няма особено значение дали ще се спрете на пътека, колело или крос тренажор. След това трябва да отделите известно време на стречинга, който ще подготви мускулатурата ви за същинската тренировка.
Определянето на тежестите трябва да е съобразено с моментното ви състояние. Най-добре е да се ориентирате към натоварване, което е малко над средното.
Например, ако вдигате от лежанка максимум 80 килограма, трябва да използвате най-много 50. Упражненията от 1 до 14 се изпълняват последователно с почивки от 30-40 секунди между всяко от тях.
15-ото упражнение в комплекса се изпълнява след приключването на кръговете, които трябва да са между 2 и 4. В началото може да започнете с 2 и постепенно да увеличавате натоварването. Това, разбира се, зависи и от моментното ви състояние. Ако не се чувствате добре или сте уморени, правете по два кръга.
Тренировките по тази програма няма да ви дадат форхенда на Федерер или ретура на Агаси, но ще помогнат да изпълните по-добре ударите, към които се стремите. Допълнителното натоварване означава, че трябва да обърнете внимание и на хранителния режим. Зареждайте организма подобаващо, като избягвате мазните и пържените храни. Наблягайте на чистото месо, зеленчуците и сложните въглехидрати (ориз, картофи, паста, пълнозърнест хляб). Простите въглехидрати (сладките изкушения) ги намалете и ги приемайте само като награда след тренировката. (24часа)
Кондиционният треньор Валентин Гроздев: Някои дори не загряват, а фитнесът е задължителен
Валентин Гроздев е роден на 20 януари 1969 г. в София. Многократен републикански и студентски шампион по лека атлетика в дисциплините 400 м с препятствия, 100 и 200 м гладко бягане, щафети. Негови треньори са Димчо Ников, проф. Михаил Бъчваров, доц. Апостол Славчев. Завършва НСА и специализира кондиционна подготовка в спортовете тенис и футбол. Треньорската му кариера започва с Орлин Станойчев - единствения българин в Топ 100 и с победа в "Големият шлем". През Гроздев са минали доста от най-добрите ни тенисисти като Тодор Енев, Радослав Лукаев, Милена Станойчева, Любомира Бачева, Елица Костова и шампиона ни за 2009 г. Цветан Михов. Сега работи и с отбора по футзал “Левски София-Запад”.
- До каква степен е важен фитнесът за професионалния и аматьорския тенис?
- За съжаление малко любители осъзнават нуждата от специфична фитнес тренировка. А ако искаш да играеш качествен тенис и да не се контузваш, трябва поне 2 пъти седмично да ходиш и на фитнес. Тренировката, която предлагам, натоварва всички мускулни групи.
- Защо тенисистите ходят на фитнес - за поддържане на тонуса или за красиво тяло?
- Тези, с които контактувам основно, са бизнесмени, адвокати и въобще работещи хора. Те са достатъчно интелигентни и осъзнават, че с подобна тренировка освен тонус получават и стегнато тяло. Има и такива, които играят тенис и в същото време работят в залата за отделни мускулни групи. Едно евентуално напомпваме може да има само обратен ефект.
- Какви са най-големите пропуски при аматьорите?
- На първо място това, че много от тях дори не загряват преди играта. Обикновено отиват 5 мин преди началото на часа и веднага хващат ракетата. А нищо не им пречи да си носят един ластик за разтягане в сакчето.
- Какви резултати може да постигне един аматьор по вашата програма?
- Това трудно може да се каже. Нещата са специфични, но кръговата тренировка има ефект. Все пак не трябва да се очакват чудеса, тъй като фитнесът единствено спомага за поддържането на тонуса. Другото е въпрос на техника и психика.
- Дълги години сте работили с най-добрия български тенисист Орлин Станойчев. Какви са впечатленията ви от него?
- Без съмнение той е най-добрият във всяко едно отношение. Изключителен професионалист с работоспособност 1000 %. Правил съм му тестове, имаше анаеробен капацитет на колоездач. Същевременно беше много силен и бърз на корта с невероятно прецизно движение на краката. Орлин има такъв ген и ако не беше тенисист, щеше да е в друг спорт. Канили са го в леката атлетика за спринтьор на 200 м. Тодор Енев също беше изключителен талант, но ръстът и някои странични фактори не му позволиха да се развие при мъжете. От работата с него мога да кажа, че това момче имаше много резерви, които с повече усилия можеше да разгърне.
- Защо след Станойчев няма друг българин в Топ 100?
- Явно никой не е бил достатъчно подготвен да се справи в тази жестока мелница. Сега имаме уникален талант като Григор Димитров, дано да пробие.
- Имате известен опит и във футбола...
- Да, работих 4 г. с бившия национален вратар Димитър Попов. Иначе сега тренирам отбор по футзал, който гони титлата. С него участвахме на световното работническо и паднахме след дузпи от Бразилия. За мен футзалът е А-то и Б-то във футбола. В цял свят децата започват оттам и се учат на техника. В България за съжаление е обратното - хвърляме хлапетата на големия терен и те предимно тичат.