
Cоциолог, на всичкото отгоре жена, начело на МВР? Решението на премиера Бойко Борисов в стола на току-що подалия оставка министър на вътрешните работи Веселин Вучков да седне вицепремиерката Румяна Бъчварова първоначално наежи хейтърите в мрежата и озадачи мнозина. Но след стъписването от неочаквания му ход номинацията й беше оценявана от “интересно хрумване” и “нестандартен ход” през “добро” и “брилянтно” решение до “висша проява на политическа отговорност”.
Англичаните обаче не се притесняват, че вътрешният им министър - Тереза Мей, е жена. Не негодуват и французите, че начело на отбраната им е жена. Румяна Бъчварова, която преди да влезе в политиката - вече и като член на ръководството на ГЕРБ, бе известна като
“социоложката,
която познава”,
седна преди малко повече от 100 дни в министерско кресло и се присъедини към онзи елит, чийто рейтинг допреди 6 г. измерваше. И тя най-добре знае, че рейтингът на вътрешния министър е най-податлив на възходи и падения. “Няма по-голям жест към гражданското общество на такава важна позиция да застане изследовател на обществените нагласи. Кой друг, ако не Румяна, по-добре познава обществените очаквания?”, реагира колежката ѝ Мира Радева веднага след номинацията ѝ.
По думите ѝ Румяна е дипломатична, склонна да търси компромис в кризисни ситуации, дискретна, лоялна, отговорна. Не обича около името ѝ да се шуми, нито да афишира с поведение високите постове, които заема в управлението на държавата. “Румяна е скромна и по това
си прилича с
Йорданка Фандъкова
Тя няма амбиции за постове и власт, има каузи. Притежава и организационен талант, което е важно за такава позиция. Според мен се е съгласила да поеме поста, за да има мир и спокойствие в държавата”, смята Радева.
Всички, които познават Румяна Бъчварова, я определят като уравновесен, диалогичен човек със задълбочено мислене в дългосрочна перспектива. Умението да поставиш цел и да организираш постигането етап по етап, като пресмяташ ресурси и ефекти, е важно за предстоящата и толкова нашумяла реформа в МВР.
Бъчварова никога не е крила, че споделя десни възгледи, нито че е работила за ГЕРБ на няколко вота. Може да докаже, че това не е изкривило информацията от името на “Маркет линкс” - агенцията, която създаде и ръководи от 2001 г.
“Улавя” бъдещия
успех на Борисов
още през 2006 г.,
когато той е самотен играч. “Бих нарекла политическото поведение на Борисов “модел на пожарната”. Пожарната е институция, която действа бързо, ефективно и трайно решава възникнал проблем независимо от последиците от погасяването. Случайно или не, Борисов възпроизвежда този практически модел като политически.” И до днес е убедена, че Борисов има силно, ясно и автентично лидерство.
Когато през 2009 г. той я покани да оглави политическия му кабинет, тя без много шум се отказа от шефския стол в “Маркет линкс”.
Медии я нарекоха неговата “нежна сянка”. Вероятно заради деликатното присъствие, но сигурно и заради умението да балансира и да търси компромис в кризисна ситуация.
Запознати твърдят, че навремето с няколко телефонни разговора в дипломатичен тон успяла да овладее припламналата вражда между премиер и президент покрай трагедията в Охридското езеро. Помни се, че преди съставянето на сегашния кабинет на Борисов бе една от трите жени в преговорния екип с коалиционните партньори.
Още от първия си мандат в управлението като шеф на кабинета на премиера Бойко Борисов, без да излиза под прожекторите, е натрупала богат опит по съгласуване на политики и работа с административния апарат. Всъщност
администрацията я
възприема като
сив кардинал
Държи всичко, което става в Министерския съвет, да е под неин контрол. И дори като вицепремиер във втория кабинет “Борисов” не успява да превъзмогне това си желание и често навлиза на територията на сегашния шеф на кабинета Анджелина Тотева. Проблем в работата й в МС се оказало и желанието на Бъчварова да търси преки пътища, а не да следва стриктно административните процедури, които често са излишно тромави. Вероятно затова Бъчварова сама е поискала да й възложат административната реформа като задача.
И преди като шеф на кабинета, и сега като вицепремиер Бъчварова е най-близо до Борисов дори физически. Кабинетът й на заместник на министър-председателя се намира почти до премиерския. Сред чиновниците е познат под името
“Кабинетът на плюшения заек”
Кръстен е така, след като при управлението на Симеон Сакскобургготски стаята бе заета от неговия шеф на кабинета Ради Найденов, който пазеше вътре плюшено зайче. Почти никой обаче не знаеше за необичайната украса на кабинета, докато репортер на в. “24 часа” не успя да заснеме зайчето. В момента в кабинета няма плюшени играчки, а две орхидеи.
Често пъти, когато човек не може да се срещне с Борисов по една или друга причина, пробва да се види с Бъчварова като човек, който може да му разреши проблема. И тя обикновено не отказва срещи и разговори, изслушва всеки и внимателно преценява какво да сведе на вниманието на премиера и, кое не си заслужава да бъде занимаван премиерът.
Бъчварова
бе сред тримата души,
с които Борисов
посрещна последния
си рожден ден,
който го свари на посещение в САЩ. Пак тя го подкрепи и в новаторското общуване с песни, с което си разменяха напрегнати съобщения лидерите на ГЕРБ Бойко Борисов и на ДСБ Радан Кънев по време на тежките преговори за съставяне на мнозинство.
В същото време, вероятно и заради позицията си на вицепремиер по коалиционната политика, Бъчварова е близка и с основния партньор - реформаторите. В кабинета си тя
прибра двама
от яростните
протестъри
както срещу правителството на Пламен Орешарски, така и срещу първия кабинет на Борисов - Тома Биков и писателя Ясен Атанасов. Твърди се, че е нейна идеята едни от най-шумните и проблемни противници на Борисов, често пъти хора с непредсказуемо поведение като Яне Янев, да получат назначения на политически длъжности като съветници. Така те едновременно не могат да пречат, а и позицията им ги задължава, ако могат, да помагат.
Мрази многословието, толкова типично за жени. Описва свой характерен навик: често, когато зададат въпрос, се замисля за секунди и после отговаря с една-две думи.
Очевидно не е било лесно на новото поприще, ако съдим по споделеното пред колеги журналисти: “Преди целият ден зависеше от мен, сега нищо не зависи от мен”. 12 часа работа всеки ден, срещи, заседания, разговори с хора, обсъждания с премиера. И “никакви случки нямам извън кабинета”...
Връзката с
журналистиката
Бъчварова е родена на 13 март 1959 г. в град Шипка. Биографично и житейски тя и цялото семейство са свързани с журналистиката. Нейният баща Генчо Бъчваров е бил главен редактор на в. “Отечествен фронт”, съпругът Орлин Филев е сред създателите на в. “Стандарт”, ръководил е и публицистиката в БНТ. Дъщеря Лора Филева е сред водещите журналисти в dnevnik.bg с ресор съдебна система. Нейна половинка от много години е колегата Росен Босев - внук на детския писател Асен Босев и син на белетриста и сатирик Росен Босев. Той пък отразява проблемите в ресор “Служби за сигурност”. Двамата следват право.
Пристрастеността към журналистическата професия се е предала и на сина Антон, който от ученическите си години пише спортни коментари за пресата.
Бъчварова е казвала пред приятели и пред “24 часа”, че най-много се гордее с децата си.
Журналист е и сестрата на Бъчварова - Боряна, която преди години работеше в “24 часа”.
Идеята да следва
социология иде
от баща
Фамилните му корени са от Кукуш, а семейството му се установява в с. Шипка през първата половина на ХIХ век. В София бъдещият журналист се преселва след 1950 г. и първо следва архитектура. После забелязват таланта му да пише и работи в “Народна младеж”, “Поглед”, “Отечествен фронт”. След промяната пише книги - за родната му Шипка и за любимия вестник “Отечествен фронт”. Петъчният му брой, наричан от читателите и колегите свойски “дебелият фронт”, стигал 200-300 хил. тираж, а в него Бъчваров преброявал до 150 заглавия във всеки брой.
Бъчварова признава, че е голям инат. Преди време така заляга над английския, че синът сериозно се обезпокоил: “Като те гледам, мисля, че не съм от теб...”
Разкрива, че като сяда зад волана, се освобождава от стреса. Също - че не може да лъже. Особено, когато я спрат от КАТ. Навремето се е случвало да я спрат заради разговор по мобилния телефон.
Рейтингите
Социологическата гилдия е изненадана от решението да я напусне. Как се заменя тръпката от това да усетиш пулса на общественото мнение със строгия уют на кабинета на най-високия етаж на властта, непрестанните заседания, денонощното хабене на нерви, бумащината?
И на терена на социологията Бъчварова
никога не е гонила
повърхностния ефект
на количествените социологически изследвания, серийно произвеждани около избори. Споделяла е, че сухите статистики кой за кого и колко, са нищо без мотивациите на хората. И че почти към всяко голямо национално-представително проучване задължително сондира мнението на обикновените хора наживо във фокус групи. Неин “специалитет” са и медийните изследвания, опит за които черпи от работата си в БНР далече преди промените. Запознати коментират, че пропускът за “Дондуков” 1 не са “едни резултати”, както често предлагали от партийни централи, а тъкмо професионалната и личната й почтеност и честност.
Избягва агресивните конфронтации между социолозите и страни от лагерите им. “За толкова години в нашата скарана гилдия, тя с никого не влезе в конфликт. Определено съумя да поддържа балансирани отношения с всички”, споделиха нейни колеги в бранша.
Колегите в “Маркет линкс” не са склонни да говорят много за нея, но са единодушни: “Тя има стратегически поглед за нещата и това е гаранция, че няма да търси краткосрочни решения на новия си пост.”