
Стотици вървяха зад шествието за мощите. Божидар Димитров гид на Симеон Дянков по суша и вода.
Литийно шествие съпроводи преместването на мощите на св. Йоан Кръстител от сградата на Историческия музей в Созопол до църквата "Св. Георги" вчера сутринта.
До Сливенския владика Йоаникий пристъпваха двама министри - Симеон Дянков и Божидар Димитров. Стотици созополци и туристи се присъединиха към шествието, което мина по улиците на Стария град.
За нас това е светло събитие, естествено е хората да се чувстват обнадеждени, очакваме и повече туристи да идват в града ни заради реликвата, но трябва и реклама, сподели Ставрула Мирчева, която заедно със свои съгражданки се включи в шествието.
Зъб, останки от ръка и челюст се оказаха в реликвария, открит от археолози при разкопките на остров Св. Иван на 28 юли. Реликварият бе отворен в неделя. Оттогава мощите са строго пазени.
Полиция охраняваше вчера и шествието. Униформените пускаха по двадесетина души миряните, които търпеливо чакаха пред храм "Св. Георги", за да се поклонят пред реликвата. Министрите, областният управител Константин Гребенаров, кметът на Созопол Панайот Рейзи също минаха през църквата и после се пуснаха на разходка из Стария град. В ролята на гид влезе професорът, въпреки че созополец е и областният Гребенаров. Гостите първо се отбиха в комплекса "Южна крепостна стена", възстановен със средства по проект, където се освежиха и с по чаша кафе и разговаряха с Кирил Арнаутски, шеф на фондация "Стария Созопол". После по крайбрежната алея над скалистия бряг на Созопол стигнаха до цъквата "Св. св. Кирил и Методий" в началото на Стария град, която в момента се реставрира. Вчера министър Дянков лично съобщи на местната управа за решението на правителството да подпомогне реставрацията на храма с 420 000 лв.
Мнението на специалистите е, че "Св.св. Кирил и Методий" като централен и най-почитан храм за града е и най-подходящото място, където мощите могат да бъдат изложени за постоянно.
Не е важно в кой храм ще са, важното е, че са в Созопол и няма да излязат оттук, коментира пред "24 часа" проф. Казимир Попконстантинов, който ръководи разкопките на остров Св. Иван.
Професорът съобщи, че предстоят антропологични изследвания на мощите, но те няма да бъдат пренасяни.
Той уточни, че мощите са положени във временен реликварий. Международният отзвук е много силен, CNN и National Geоgraphic искат да направят филм за находката, съобщи още ръководителят на екипа.
След като приключиха обиколката из Стария Созопол, министрите, придружени от депутатите Димитър Бойчев, Стоян Гюзелев и Иван Алексиев, се отправиха към пристанището, където ги очакваше корабче за разходка. Намеренията на домакините бяха да покажат на министър Дянков точно мястото, където е открит реликварият. Заради вълнението обаче корабчето не е успяло да акостира на остров Св. Иван. Гостите са успели да посетят остров св. Кирик и да разговарят с археолозите, които работят там. След това са обиколили и залива Вромос, чийто плаж бе затворен със заповед на областния управител Константин Гребенеров заради измерените по-високи нива на радиация.
Вчера по обед, когато поклонението все още продължаваше, пороен дъжд разнесе жегата над Созопол. И небето ни дава знак, че сме благословени, възкликна шефът на Историческия музей в Созопол Димитър Недев.
Пари за църква? Такива инвестиции се връщат x 100
- Министър Дянков, идвали ли сте друг път в Созопол?
- Преди много време. Не съм идвал от двадесетина години.
- Научихте ли нещо ново за града от проф. Божидар Димитров, който ви бе специален гид?
- Доста си говорихме и докато пътувахме вчера насам. Разказа ми за реставрацията на църквата "Св. св. Кирил и Методий". Необходимо е да се реставрира крепостната стена, други неща. Оказа се, че една от най-хубавите къщи в самото начало на Стария град е била митница. Говорихме дали държавата може да я даде на общината и там да се разработва. Обсъдихме с областния управител, че може да се работи върху цялостното оформяне на комплекса Созопол не само като туристически, а и като културен център. Както и какво може да се направи от страна на правителството. Целта е да се създадат възможности за целогодишен туризъм. Затова правителството веднага реагира и даде тези допълнителни пари.
- Става въпрос за отпуснатите 420 000 лв.?
- Засега. Те са за реставрация на самата църква "Св.св. Кирил и Методий", за да могат мощите да влязат там.
- Сигурно ще получите критики, че по време на криза отпускате тези средства.
- Това е инвестиция в инфраструктура. Инвестиция в културно-историческото наследство на България. Тези инвестиции - по света е доказано, се връщат десетократно. 100,200, 300 пъти се връщат, защото идват повече туристи през цялата година, не само през лятото. Аз виждам това от финансова гледна точка. По същия начин както това правителство инвестира в магистрала "Тракия" - да идват по-бързо хората до Черноморието.
- Как един финансист се чувства пред мощите на светец?
- Това е голям празник за България и всички българи. Вълнуващо е. Бидейки българин, си давам сметка, че находката е важна за историческото наследство на страната. Наистина е голямо вълнение да се види, че тук има останки от древна цивилизация, непрекъснато излизат такива богатства. Ние трябва да се грижим по-добре за тях. Затова и правителството веднага реагира. Имахме дълго заседание по тази тема и правим всичко възможно този тип открития - първо, да има повече от тях, по цяла България, не само в този регион, второ, да направим така, че инфраструктурата, която строим, да помага за цялото туристическо, историческо и културно развитие на България.