
“Това музика ли е? Абсолютен джангър! Спри веднага касетофона!”
“Облечи се като хората, стига с тия скъсани дънки!”
“Ако те видя пак с цигара, ще ти скъсам ушите!”
Кой ли не е чувал тези реплики в детството и пубертета? Така са започнали хиляди скандали между деца и родители.
Днес децата със скъсаните дънки и уокмена в ушите са вече възрастни и са родители. Те обаче рядко произнасят подобни изречения. Не защото са по-различни от родителите си, а защото децата им са съвсем други. В детските стаи днес израства коренно ново поколение - това на компютърните гении. Те ядосват родителите си не с шумна музика, а с висене с часове пред екрана 4-годишни хлапетии вече безпроблемно включват компютрите на бащите си и сърфират из нета, търсейки любимите си филмчета. За тях не е проблем да изтрият и всичко важно от компютъра на мама - стига просто да докопат мишката.
Повечето съвременни родители са в пълна безизходица - с цигарите, музиката и външния вид те знаят как да се борят, но с компютри? Доскоро почти нямаше педагози, които да могат да дадат добър съвет за възпитанието в средата на новите медии. Днешните майки и татковци се люлеят от една крайност в друга - или оставят децата да играят на компютъра колкото искат, или се опитват да забранят напълно работата с него. До неотдавна се смяташе, че колкото по-малко време с модерните медии прекарва едно дете, толкова по-добре е гледано то. Едва ли има обаче родители, които действително са в състояние да изолират децата си от интернет и компютрите. А и дори да се опитват да го направят, са измъчвани от съмнения, че пречат на развитието на малките. Педагозите обаче вече могат да ги успокоят - според най-новите теории компютрите и интернет не бива да бъдат забранена територия.
На пръв поглед този съвет изглежда труден за изпълнение. Струва ни се, че децата ни разбират много повече от компютри, отколкото възрастните. Това обаче е силно преувеличено - не всяко хлапе програмира вирусни програми в свободното си време, а и почти всички родители работят без проблеми с компютри.
Затова трябва просто повече смелост, за да се въведат възпитателните принципи и при новите медии. Достатъчно е да се отделя малко време, да си хвърля винаги по едно око и да се познават дузина основни правила на поведение. Дори и детето ви е да е вече тийнейджър, с възпитанието пред компютъра никога не е късно да се започне.
Първата грешка, от която родителите трябва да се пазят, е никога да не паркират децата пред компютъра, за да се възцари спокойствие. Колкото и примамливо да е това! Родителският контрол е задължителен. "Неотдавна исках да помогна на сина си да напише домашното си по география. Темата беше Азия. Исках да сложа символ, типичен за този континент, и написахме в гугъл думата лотос. Внезапно излязоха десетки страници с порносъдържание. Едва тогава ми стана ясно колко опасен може да бъде интернет", споделя препатила майка. Медийното възпитание означава децата винаги да са придружавани от родителите си пред компютъра. Възрастните трябва да показват интерес, но и да следят за баланса между компютърните занимания и тичането на чист въздух навън, между игрите и домашните. Родителите носят отговорност за децата дори когато те са пред компютъра. Не бива малките да бъдат претоварвани с медийни дразнения. За деца в предучилищна възраст е достатъчен половин час на ден, хлапетата в основното школо обаче могат да останат и цял час, а през уикенда дори по-дълго.
"Децата трябва да имат време да развият играта или идеята си", смятат специалисти. Нужна е и гъвкавост - ако детето понякога е преуморено или навън грее слънце, е по-добре да съкратите престоя пред екрана.
Друг важен момент от възпитанието е познаването на игрите на децата. Преди да им ги дадете, е добре да поиграете на тях, за да видите дали не са опасни или твърде сложни. В много от игрите се стреля безразборно по хора - това може да породи агресия у един тийнейджър или да научи първолака, че животът на другите не е висша ценност. Помнете, че само родителите, които познават света на игрите и знаят какво казват, могат да заслужат респект от един запален по игрите хлапак. И забраните им биват спазвани.
Дори и на пръв поглед разучаването на игрите да ви изглежда загубено време, струва си да го отделите. Така ще прекарвате повече време заедно с децата си. По-късно, в пубертета, когато хлапетата започват да се отдръпват от родителите, прекараното време заедно пред компютъра е шанс те все пак да разкажат какво ги тревожи и какво ги вълнува. Друго предимство на отделеното време за компютри и интернет е, че децата спират да се страхуват, че мама и татко могат да им забранят да играят. Така те ще споделят, ако някой ги закача или заплашва в интернет. Помнете, че хлапетата са склонни да премълчат атаките на непознати чичковци в чата, ако се притесняват, че след признанието им ще изхвърлите компютъра.
Има и някои хватки със софтуера, които помагат при възпитанието. Например безплатната програма Parents friend заключва клавиатурата автоматично при изтичането на зададено време. Например, ако сте отпуснали 1 час игра, пет минути преди той да изтече, на екрана се появява: "Остават още 5 минути... още три... още една." Така детето знае, че скоро ще трябва да става от бюрото си. Нежелани програми могат да се блокират, може да се изключи възможността да се ползват определени понятия в търсачките, редно е и да проверявате в дневника кои сайтове е посещавало детето ви. Техническите филтрове обаче не дават 100-процентова защита, макар че улесняват контрола. Затова е благоразумно да не пускате детето да сърфира из целия интернет, където зад всяко кликване с мишката дебнат педофили и страници с насилие и секс. По-добре му покажете някои от подходящите за възрастта му сайтове и търсачки, разработени специално за деца. Хлапетата от основното училище не бива да бъдатоставяни сами пред екрана. На по-големите ще трябва да гласувате доверие, но в граници. Чатенето трябва да бъде максимално контролирано. И най-важното - подгответе децата за евентуален сблъсък с престъпници в мрежата.
Научете ги, че всичко, което казват като информация за себе си, може да бъде използвано срещу тях.
ФБР: Пази си данните в чата
ФБР издаде специален наръчник за деца и родители, който дава основните напътствия за разумно боравене с интернет.
Ето какво гласят те:
- Никога не издавай личните си данни като цялото име, адрес, името на училището ти или телефонния си номер в чатове, форуми или сайтове като Facebook и прочее.
- Не пращай свои снимки, преди да си споделил това намерение с родителите си или друг възрастен.
- Не отговаряй на имейли или в чата на писма, които:
-звучат двусмислено
- са нецензурни
- насъскват към насилие
- звучат заплашително
-или при четенето им не се чувстваш добре
- Бъди внимателен, когато непознат ти предлага ей така без нищо, подаръци или пари. Сподели веднага с възрастни, ако някой настоява да те посети у вас, за да ти даде подарък или под какъвто и да е предлог.
Разкажи веднага на родителите си или на възрастен, когото познаваш добре, ако при четенето на писмо по електронната поща или в чата се чувстваш зле, атакуван или обиждан.
- Никога не си прави среща с непознати от интернет. Ако смяташ, че трябва да се видиш с новия си приятел или приятелка, кажи на вашите и помоли някой да те придружи.
- Помни, че хората, с които се запознаваш в чата, невинаги са тези, за които се представят. Има например възрастни мъже, които лъжат, че са 12-годишни момичета. Бъди нащрек!