
Къщите, в които живеят любимите ни измислени герои, често са вдъхновени от такива в реалния живот. CNN проследи някои от най-известните пощенски адреси на литературната и кинематографичната история и изчисли тяхната стойност, според днешните пазари на имоти.
Имението на "Великият Гетсби" от романа на Франсис Скот Фицджералд е символ на богатството на 20-те години в Америка.
Един от имотите, за които се смяташе, че са вдъхновили филма на Фицджералд, и филмовата адаптация за версията на режисьора Баз Лурман от 2013г., се намира в Лонг Айлънд, където авторът живее между 1922 и 1924 г. и пише първите три глави на романа.
Разрушена през 1945 г., готическата сграда е принадлежала на архитектурния дизайнер Алва Белмонт, която е организирала пищни партита за елита на града.
Цялата тази история, комбинирана с литературна слава, би увеличила цената на имението още днес, казва асоциираният брокер Маги Кийтс.
Когато Конан Дойл пише своя детективски роман, превърнат в сериал, истинската "Бейкър стрийт" в Лондон - 221Б не съществува.
Когато улицата се преномерира през 30-те години на миналия век, банката на Националната сграда на Абатство е назначена с известния номер 221. Банката започва да получава толкова много писма, отнасящи се до известния детектив, че наема секретар, който да отговори на запитванията.
Спорът за това дали Музеят "Шерлок Холмс", намиращ се на ул. "Бейкър" 239, открит през 1990 г. - или банката трябва да получава такива писма, бе решен през 2002 г., когато банката напусна сградата.
Музеят "Холмс", който подражава на дома на детектива, технически е разположен между ул. "Бейкър" № 239 и 241 , въпреки че специалното разрешение от гр. Уестминстър му позволява да посочи адреса си като 221 Б.
Настоящата прекомерна цена на имота може да се окаже предизвикателна дори и за знаменития детектив. Това се дължи на експлозията на пазара на имоти в Лондон през последните 20 години.
Деветгодишната Пипи, героиня от шведската детска книжка "Пипи Дългото Чорапче", живее във Вила Вилекула с маймунката г-н Нилсън и кон, който обикновено се намира на верандата.
Къщата е построена за шведския телевизионен сериал през 1969 г., базиран на книгите на Линдгрен, сега е музеят "Пипи Дългото Чорапче", разположен в сърцето на атракционния парк в малкия град Кнейпбин на шведския остров Готланд. Сградата би имала продажна цена между 5 и 7 милиона долара.
Замъкът Бран в Брашов, който в момента е собственост на румънското кралско семейство, обикновено се свързва с известния вампир Дракула и редовно е посещаван от 800 000 туристи годишно.
Но няма исторически доказателства в подкрепа на мита около Бран. Построен в началото на 13-ти век от тевтонските рицари, замъкът няма конкретна връзка с Влад Тепес - средновековния владетел на Влашко, който вдъхнови вампира на Стоукър.
Докато Тепес наредил убийството на много саксонци в Брашов, не е известно дали някога е стъпвал в замъка. Въпреки това, списание "Форбс" обявява собствеността за най-скъпата европейска къща през 2007 година.
Румънските агенти по недвижими имоти са използвали тази цифра, за да направят своята оценка, като са взели предвид последващите ремонти и разширения.
Ето и нещо, което е наистина измислено...
Хогуортс е центърът на света на "Хари Потър". Построен на Шотландските планини през 993 г., според текстовете на Дж. К. Роулинг, този стар разрушен замък разполага със 142 стълбища, огромни кули, гори, Куидич игрище и езеро.
Филмите на "Хари Потър" използват няколко местоположения в Англия, за да пресъздадат магията на Хогуортс, включително зала за банкети в колежа "Крист" и библиотеката в Оксфорд, Катедралата в Глостър и замъка Алнуик в Нортъмбърланд.
Поради това CNN поиска експерт по недвижими имоти да оцени приблизителната стойност само на измислената сграда, с изключение на полетата и горите, и допускайки, че се намира в шотландските планини. Оказа се, че "замъкът" би струвал 2.5 милиона долара.
Превод и редакция: Гергана Йотова