
Дори опонентите ѝ се радват за номинацията, наричат я кралицата на пчелите заради работата ѝ в ЕП
Евродепутатите в Брюксел са скучни хора, които говорят неразбираеми неща, просто прибират големи заплати и в общи линии няма абсолютно никаква нужда от тях.
Този стереотип е изключително грешен, особено ако се отнесе към Мария Габриел - един от най-активните български представители, докладчик само през този мандат (досега от него са изминали 2 г. и малко) 22 пъти. По този показател тя е номер едно от българските членове на ЕП. И жена, която успява да отличи важните теми. Което пък я направи българския кандидат за европейски комисар.
Мария е работохолик и ако има човек, може да представя наистина достойно България в Европейската комисия, признават и политическите ѝ противници. Защото, въпреки че реално не работят за страната си, комисарите могат да направят изключително много за нея само с доброто впечатление от работата им.
А дотук Габриел показва, че когато се захване с дадена тема, работи по нея наистина усърдно и търси крайния ефект. Освен това умее да подбира теми, които са наистина важни. Примерно пчелите - на пръв поглед отвлечена тема, но всъщност пчелите дават принос от 15 млрд. евро в земеделието на ЕС и са кауза, която си заслужава да бъде следвана, както обяснява самата Габриел. Затова
любимата ѝ
кампания е
“Медена закуска” - срещи с деца в България, на които разяснява както ползите от меда и пчелите, така и вредите, които нанасят пестицидите. Немалко хора я наричат кралицата на пчелите заради свършената от нея работа по темата.
Габриел е от най-активните евродепутати въобще по равноправието между половете. Една от болните теми, по които работи изключително много напоследък, е гениталното осакатяване на жените, което се практикува в мюсюлманските страни. А десетки пъти
вече е
представлявала ЕС
на мисии в страни
като Сиера Леоне,
Конго, Нигерия,
Хаити, Чад, Судан, Танзания, Киргизстан, Бурунди и Того.
Родената през 1979 г. в Гоце Делчев Мария Неделчева сама проправя пътя си до върховете на европейската политика въпреки някои подмятания, че успя,
защото е “евроснаха” - и съпругът ѝ е с позиции в ЕНП, и сам Жозеф Дол ѝ е кум. Но тя сама се насочва към френския, политологията и международните дела в ранните си младежки години.
През 2001 г. завършва българска и френска филология. Следва магистратура “Сравнителна политика и международни отношения” в Бордо, завършва я през 2003 г. През следващите 4 г. остава в Института по политически науки в Бордо, влекат я изследванията. Връща се в България по покана на Борисов и Цветанов. Бяха впечатлени от мой анализ за развитието на политическите партии у нас, разказва бъдещата комисарка. Мария пък харесала ГЕРБ, защото видяла ежедневните срещи с хората, дискусиите по всеки проблем. А тя обича да е сред хората, избира шумни улици, градски места. Признава, че не би понесла уединение сред природата, а най-добре се е чувствала в Париж сред тълпите туристи.
Та след поканата от ръководството на ГЕРБ Мария, все още Неделчева, става евродепутат през 2009 г. Изкарва пълен мандат в Европейския парламент, там среща и любовта. Доста подходящо като за работохолик получава предложение за брак от приятеля си Франсоа Габриел насред работната седмица, на входа на пленарната зала, забързана за важна сесия. Двамата се женят през 2012 г.
Съпругът ѝ Франсоа
е от Страсбург, интересът му към политиката е наследствен - дядо му е бил кмет. По това време е политически съветник на председателя на групата на ЕНП Жозеф Дол. Цяла година с Мария проверявали приятелството си, докато един ден през януари Франсоа решил повече да не чака. Сложил пръстена в джоба си и застанал пред вратата на пленарната зала, през която влизала Мария. Иначе било класическо романтично предложение - поискал ръката ѝ на колене, а положителният ѝ отговор бил посрещнат с аплодисменти от хората наоколо.
Г-н Дол бил много изненадан, веднага приел да кумува на сватбата в София. Жени ги кметът Йорданка Фандъкова, сред гостите са тогавашните премиер и вицепремиер Бойко Борисов и Цветан Цветанов, шефката на НС Цецка Цачева. А Франсоа смайва всички, като играе българско хоро.
През 2015 г. се появява и синът им Жан-Едуард.
Семейният живот и майчинството не спират Мария, вече Габриел, да е сред най-активните депутати в Брюксел и Страсбург. През 2015 г. Европейската асоциация на агенциите по комуникации ѝ връчва отличието “Евродепутат, защитник на социална кауза” за приноса за равенството между половете и правата на жените. През 2016 г. става “Евродепутат на годината” в категория “Развитие”. Получава орден “Сан Карлос” на правителството на Колумбия.
Тя е зам.-председател на групата на ЕНП и ръководител на българската делегация в нея. Член на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE), където няколко години работи с Илияна Йотова. “Радвам се за Мария!”, възкликна искрено настоящата вицепрезидентка при новината за номинацията ѝ и изрази увереност, че тя е подходящият човек.
Габриел работи и в комисията по правата на жените и равенство на половете, заместващ член е на външната и част от делегацията за връзки с държавите от Магреб. Изключително активна по темите на миграцията и опазване на границите, работи по формирането на новата обща гранична служба на държавите от ЕС, която стартира работата си точно от България.
При толкова пътувания минава и през критични моменти. При визита в Северен Кипър заедно с колеги е задържана за кратко от турските служби, след като полски евродепутат опитал да отвори разрушена църква. В Судан при нейно посещение бунтовници отвличат 6-има българи, а Габриел се оказва единственият източник на информация.
За толкова години е един от хората, намесени в най-малко скандали. Всъщност само веднъж е спомената негативно - покрай британската агитация за Брекзит бяха извадени данни колко струват командировките на евродепутатите. Мария фигурираше в най-скъпата делегация, в която на депутат се падали над 2500 евро на ден. Но после се оказа, че това всъщност са общи разходи за преводачи и пр., а не за командировъчни на депутатите.
Г-жа Габриел обожава да танцува. Поне така разказва. Слуша Моцарт, преоткрила българския фолклор. Чете основно политически документи и казва, че ако посегне към роман, той ще е на Достоевски. Сочи за свои еталони в политиката Шарл дьо Гoл, Роберт Шуман и Нелсън Мандела.
Ако стане еврокомисар, и тя ще се превърне в еталон - ще е най-младият в екипа “Юнкер”. Броени дни след срещата си с шефа на ЕК, за да се уточни ресорът ѝ, Мария Габриел навършва 38 години.