
Изложбата “Живопис и графика” е по случай 40-годишния юбилей на българския културен институт
Трима български художници - двама живописци и един график, представят картините си заедно в Българския културен институт “Дом Витгенщайн”.
Експозицията “Живопис и графика” включва непоказвани досега произведения на Людмил Георгиев, Деян Вълков и Димитър Петров. Тя бе открита на 11 май - деня на светите братя Кирил и Методий, и ще продължи до 8 юни 2017 г.
Изложбата е част от програмата по случай 40-годишния юбилей на “Дом Витгенщайн” и е организирана по покана на директора на института – доц. д-р Румяна Конева. Прави се съвместно с галерия “Средец” на Министерството на културата, където скоро беше открита друга изложба, свързана с юбилея на “Дом Витгенщайн”.
Картините на нашите художници във Виена събраха
десетки българи,
които живеят в
австрийската
столица,
културни дейци, както и много австрийци. За откриването дойде и д-р Иван Сираков, посланик на България в Австрия, който ласкаво се изказа за организацията на изложбата, като изрази и почитанието си към авторите на картините.
Живописните платна и графиките, разположени в трите зали на “Дом Витгенщайн”, бяха представени от Велина Илиева, собственик на Viva Art Gallery във Виена. Тя разказа накратко и за тримата художници, като ги представи на немски език заради чуждите гости, посетили изложбата им.
Людмил Георгиев е график и експериментира с нестандартни материали, а Деян Вълков и Димитър Петров рисуват живопис. И тримата работят и живеят в България, но представят свои изложби не само у нас, а и по света. Носители са на престижни награди.
Графикът Людмил
Георгиев сам
определя стила си
като не съвсем абстрактен. Въпреки че използва необичайни материали за работа - PVC, метал, различни методи - гравюра, дълбок печат, композициите му са пълни с нематериални неща. Затова обяснява, че точно те са същественото в неговата работа, а не материалното.
От 1987 година участва във всички национални изложби на графиката, както и в много международни (Сърбия, Испания, Япония, Македония, Италия, Германия, Полша).
Живописецът Деян
Вълков е участвал
в WORLD ART EXPO
в Ню Йорк
и е отличен с наградата “Ден и нощ” на ООН. Върху работата му оказва влияние предишният му опит от монументалната живопис и фреските. “Вид абстракция, микс, амалгама, развила се от само себе си, плюс опит за включване на сюрреализъм” - така сам описва стила си. Гостите във Виена видяха силни и различни цветови зони, както и наслагване на пластове в картините му “Баланс”, “Рибарят”, “Музика” - всички те маслени бои на платно.
Другият живописец в
изложбата -
Димитър Петров,
също е носител на много награди и участник в международни изложби и биеналета. Отличен е в конкурси като Cite Internationale des Arts, Paris, получава награда за живопис от Balkan Quadriennale fur Malerei в Стара Загора (2004), Първа награда за стенна живопис от конкурса за Нова българска култура (2001). Стилът му се доближава до абстрактния експресионизъм, но типично за всеки художник е смесица и от индивидуални неща. Във Виена Петров показа цикъла картини “Преди сътворението”.
Изложбата на тримата художници във Виена още няма да е приключила, когато в културния ни институт там ще бъде открита втора експозиция. Наречена е “40 години Български културен институт “Дом Витгенщайн” и както се разбира от името, е във връзка с юбилея на института. Впрочем това е същата изложба, вече видяна в София в галерия “Средец”. Представянето ѝ във Виена ще бъде съпроводено с музикален акомпанимент от братята Константин и Александър Владигерови.